bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2011, 02:14   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İhaleden Önce Asli İdareye Sunulan Belgelerİn İdarelerce Onaylanması

İhaleden Önce Asli İdareye Sunulan Belgelerİn İdarelerce Onaylanması


4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında yapılacak ihalelerde idareler tarafından isteklilerden ekonomik ve mali yeterlik ile mesleki ve teknik yeterliğe ilişkin belgeler istenilmekte Uygulama yönetmeliklerinde ayrıntılı olarak belirlenen bu belgelerin aslının veya aslına uygunluğu noterce onaylanmış suretlerinin sunulması gerekmektedir. Ancak bu konuda bazı özellik arzeden haller söz konusu olupbunları şu şekilde sıralamak mümkün bulunmaktadır;

1-Noter onaylı belgelerin aslına uygun olduğunu belirten bir şerh taşıması zorunlu olup sureti veya fotokopisi görülerek onaylanmış olanlar ile “ibraz edilenin aynıdır” veya bu anlama gelecek bir şerh taşıyanlar geçerli kabul edilmez. Ancak Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi Nizamnamesinin 9 uncu maddesinde yer alan hüküm çerçevesinde Gazete idaresince veya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı odalarca “aslının aynıdır” şeklinde onaylanarak isteklilere verilen Ticaret Sicili Gazetesi suretleri ile bunların noter onaylı suretleri kabul edilir.

2-Teklif kapsamında sunulan iş deneyim belgelerinin noter onaylı olanlarının asıllarının ihale üzerinde kalan istekli tarafından sözleşme imzalanmadan önce idareye ibraz edilmesi zorunludur. Bu durumda iş deneyim belgesinin aslı görüldükten sonra bu belge istekliye iade edilecektir.

3-Adayların veya isteklilerin istenen belgelerin aslı yerine ön yeterlik veya ihaleden önce idare tarafından “aslı idarece görülmüştür” veya bu anlama gelecek şerh düşülen ve aslı kendilerine iade edilen belgelerin suretlerini teklif veya başvurularına eklemeleri mümkün olduğundan adaylar ve istekliler tarafından yapılacak bu yöndeki taleplerin idarenin yetkili personelince karşılanması zorunludur.

4-İdare görevlisi tarafından bir istekliye ait noter onaylı belgelerin fotokopilerinin ‘’aslı idarece görülmüştür’’şerhi ile onaylandığı gerekçesiyle itirazen şikayet başvurusuna konu olan bir ihalede Kamu İhale Kurulu ; ’Noter onaylı suretler aslından onaylı olup bunların kabul edilmesinde sakınca bulunmadığından suretlerin görülmesi neticesinde fotokopilerinin “aslı idarece görülmüştür” şerhi düşülerek kabul edilmesinde mevzuata aykırılık oluşmadığı’ na hükmetmiştir.(10.06.2007 tarih ve 26548 sayılı R.G yayımlanan 22.03.2007 tarih ve UH.Z-1084 Sayılı KİK Karar’ı)

Adayların veya isteklilerin istenen belgelerin aslı yerineön yeterlik veya ihaleden önce idareye aslına uyguluğu noter onaylı suretlerini ibraz etmeleri idare görevlisi tarafından bunların fotokopileri üzerine ‘’aslı idarece görülmüştür’’ şerhi düşülmesi mümkün bulunmaktadır. Ancak; Noter onaylı belgelerin aslına uygun olduğunu belirtir bir şerh taşıması zorunlu olduğundan sureti veya fotokopisi görülerek onaylanmış olanlar ile “ibraz edilenin aynıdır” veya bu anlama gelecek bir şerh taşıyanların geçerli kabul edilmesi mümkün değildir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İhaleden Önce Asli İdareye Sunulan Belgelerİn İdarelerce Onaylanması

İhaleden Önce Asli İdareye Sunulan Belgelerİn İdarelerce Onaylanması konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ihale evrakları aslı gibidir, aslı idarece görülmüştür, ihalede aslı gibidir, ihale belgelerinin iadesi, ihale evraklarının onaylanması, aslı gibidir ve aslı idarece görülmüştür, ihale evraklarının ihaleden sonra verilmesi, ihale evraklarının iadesi, iş deneyim belgesinin aslının sunulması, kamu ihale kanununa göre sözleşmeden önce iş deneyim belgesi aslının ibrazı, ihalelerde belgenin aslı, ihalelerde evrakların aslı, evrak aslı gibidir, ihale evraklarının aslı, ihaleden sonrada asli idarece görülmüştür yapilabilir mi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Önce sen nimlahza Karikatürler 0 26-12-2010 01:19
Nürmberg Davalarında Sunulan Nazi Belgeleri nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:03
Önce ....Sonra... nurküllü LakLak Bölümü 2 06-10-2009 01:04
Önce ....Sonra... nurküllü LakLak Bölümü 2 06-10-2009 01:03
100 Yıl Önce - 100 Yıl Sonra mormavi LakLak Bölümü 5 05-06-2009 03:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:03 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.