bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2011, 02:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Numune İstenilen Mal Alımı İhalelerinde Yeterlik Değerlendirmesi

Numune İstenilen Mal Alımı İhalelerinde Yeterlik Değerlendirmesi

Numune istenilen mal alımı ihalelerinde; ihale komisyonlarınca numune üzerinde yapılan yeterlik değerlendirmesi sonucu verilen bazı kararlar istekliler tarafından uygun görülmemekte şikayet ve itirazen şikayet konusu yapılabilmektedir. Şikayet veya itirazen şikayet teknik şartnamede yer almayan kriterlerin ihale komisyonlarınca değerlendirme aşamasında esas alınmasından kaynaklanmaktadır. Zira teknik şartnamede yer almayan kriterlere göre yapılmış değerlendirmelerin saydamlık ilkesine uygun olduğunun kabul edilmesi mümkün bulunmamaktadır. Konuya ilişkin yasal düzenlemeler şu şekilde sıralanabilir. Sağlık Yayıncılık

4734 Sayılı Kamu İhale Kanun’unun 5. maddesi gereğince ; İdareler bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı rekabeti eşit muameleyi güvenirliği gizliliği kamuoyu denetimini ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur.

Kanun’un şartnameler başlıklı 12. maddesi kapsamındaihale konusu mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin her türlü özelliğini belirten idari ve teknik şartnamelerin idarelerce hazırlanması veya hazırlatılması gerekir. İhale konusu mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin teknik kriterlerine teknik şartnamelerde yer verilmesi zorunlu olupbelirlenecek teknik kriterler verimliliği ve fonksiyonelliği sağlamaya yönelik olacak rekabeti engelleyici hususlar içermeyecek ve bütün istekliler için fırsat eşitliği sağlayacaktır.

Aynı Kanun’un ihaleye katılımda yeterlik kurallarının sayıldığı 10. maddesinin mesleki ve teknik yeterliğe ilişkin (b) fıkrasının (9) numaralı bendi gereğince ; İdarenin talebi halinde doğruluğu teyit edilmek üzere tedarik edilecek malların numuneleri katalogları ve/veya fotoğrafları İhale dokümanında ve ihale veya ön yeterliğe ilişkin ilan ve davet belgelerinde yer almak kaydıyla istenilebilir. Aynı şekilde Mal Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinin 41. maddesi kapsamında İdarelerce gerek görüldüğü takdirdeteklif edilen malın ihale dokümanında belirlenen şartlara uygunluğunu teyit etmek amacıyla numunelerinin ayrıntılı teknik bilgilerinin yer aldığı katalogların fotoğrafların ve benzeri tanıtım materyalinin de verilmesi istenilebilir.

Tüm bu düzenlemeleri birlikte değerlendirdiğimizde mal alımı ihalelerinde; “yeterlik değerlendirmesine” esas teşkil etmek üzere isteklilerden teklif ettikleri ürünlere ilişkin olarak numune sunmalarının istenmesi mümkün olmakla birlikte isteklilerce verilen numunelerin idarece değerlendirmeye konu yapılabilmesi için numunelerin hangi kriterleri sağlaması gerektiğinin ihale dokümanında belirtilmesi ve sunulan numunelerin hangi kriterler çerçevesinde değerlendirileceğinin ihale dokümanında belirtilmesi gerekmektedir.

Numunelerin nasıl değerlendirileceği ve hangi kriterleri taşıyacağına ilişkin ihale dokümanında gerekli düzenleme yapılmadan istekliler tarafından bilinmeyen kriterlerin baz alınması suretiyle bir değerlendirme yapılması 4734 Sayılı Kamu İhale Kanun’unun 5. maddesindeki temel ilkelerine ve özellikle saydamlık ilkesine aykırı bir uygulama biçimi olarak kabul edilmektedir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Numune İstenilen Mal Alımı İhalelerinde Yeterlik Değerlendirmesi

Numune İstenilen Mal Alımı İhalelerinde Yeterlik Değerlendirmesi konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: numune değerlendirme, ihalede numune değerlendirme, mal alımlarında numune, hizmet alım malzeme numune, numune istenmesi, numune değerlendirmesi, ihalelerde numune istenmesi, ihalede verilen numuneler, mal alımları ihalesi numune alımı, mal alımı ihalelerde numune istenmesi, ihalede numune değerlendirmesi teknik şartnamede verilmeyen kritere göre değerlendirilmesi, numune istenilen mal alımı ihalelerinde yeterlik, ihale numuneleri nasıl hazırlanır, ihalede numune alinmasi, ihalede numunelerin degerlendirilmasi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
4 farklı gözden bahar sezonu değerlendirmesi! mormavi Moda Hakkında Herşey 1 23-05-2009 06:17
AB Genel Sekreterliği personel alımı Bkmlyz İş ve Kariyer 0 06-05-2009 01:35
Gebelikte kilo alımı Bkmlyz Gebelik 0 01-02-2009 12:45
İdeal Bir Saç Boyasında İstenilen Özellikler Bkmlyz Saç Boyaları 0 02-07-2008 01:07
Hamilelikte Kilo Alımı Bakimli Bayan Gebelik 0 16-03-2008 04:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.