bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2011, 02:21   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Belirli Bir Marka veya Modeli Tanımlayan Teknik Şartnameler Nelerdir?

Belirli Bir Marka veya Modeli Tanımlayan Teknik Şartnameler Nelerdir?

4734 Sayılı Kanunun 5. ve 12. maddesi hükümlerine aykırı bir durum olmakla beraber mal alımlarına ilişkin ihalelerde; belirli bir markayı veya modeli tarif eden veya çağrıştıran ifadelerintanımların yer aldığı teknik şartnamelerle karşılaşılmaktadır. Oysa; İhale konusu mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin teknik kriterlerine ihale dokümanının bir parçası olan teknik şartnamelerde yer verileceği belirlenecek teknik kriterlerin verimliliği ve fonksiyonelliği sağlamaya yönelik olacağı rekabeti engelleyici hususlar içermeyeceği ve bütün istekliler için fırsat eşitliği sağlayacağıteknik şartnamelerde varsa ulusal ve/veya uluslararası teknik standartlara uygunluğu sağlamaya yönelik düzenlemeler yapılabileceği şartnamelerde teknik özelliklere ve tanımlamalara yer verileceğibelli bir marka model patent menşei kaynak veya ürün belirtilemeyeceği ve belirli bir marka veya modele yönelik özellik ve tanımlamalara yer verilmeyeceğiancak ulusal ve/veya uluslararası teknik standartların bulunmaması veya teknik özelliklerin belirlenmesinin mümkün olmaması hallerinde ''veya dengi'' ifadesine yer verilmek şartıyla marka veya model belirtilebileceği Kanunun şartnameler başlıklı 12. maddesinde ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Eşitlik ilkesine aykırılığı sebebiyle belirli bir istekliye yarar sağlayacağı tartışmasız olan adrese yönelik teknik şartnamelerin yeterli rekabetin sağlanamaması nedeniyle idarenin zararına da yol açması gayet doğaldır.Bu tür teknik şartnamelerin doğuracağı idari mali ve hukuki sonuçlarından sadece bu şartnameleri hazırlayanlar mı sorumlu dur ? Elbetteki hayır. 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun görevlilerin ceza sorumluluğu başlıklı 4964 Sayılı Kanunun 36. maddesi ile değişik 60. maddesine göre;’’ İhale yetkilisi ile ihale komisyonlarının başkan ve üyeleri ile ihale işlemlerinden sözleşme yapılmasına kadar ihale sürecindeki her aşamada görev alan diğer ilgililerin; 17 nci maddede belirtilen fiil veya davranışlarda bulunduklarının görevlerini kanuni gereklere uygun veya tarafsızlıkla yapmadıklarının taraflardan birinin zararına yol açacak ihmalde veya kusurlu hareketlerde bulunduklarının tespiti halinde haklarında ilgili mevzuatları gereğince disiplin cezası uygulanır. Ayrıca fiil veya davranışlarının özelliğine göre haklarında ceza kovuşturması da yapılır ve hükmolunacak ceza ile birlikte tarafların uğradıkları zarar ve ziyan genel hükümlere göre kendilerine tazmin ettirilir. Bu Kanuna aykırı fiil veya davranışlardan dolayı hüküm giyen idare görevlileri bu Kanun kapsamına giren işlerde görevlendirilemezler.Bu Kanun kapsamına giren işlerden dolayı yargı organlarınca herhangi bir ceza verilmiş olanlar bu Kanun kapsamına giren bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca bu Kanunun ve ilgili diğer mevzuatın uygulanması ile görevli ve yetkili kadrolara atanamaz ve görev alamazlar. Kanunun İlkeler başlıklı 5 nci maddede belirtilen ilkelere ve 62 nci maddede belirtilen kurallara aykırı olarak ihaleye çıkılmasına izin verenler ve ihale yapanlar hakkında da yukarıda belirtilen müeyyideler uygulanır. ‘’

Ayrıca 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun kişisel sorumluluk ve zarar başlıklı 12. maddesine göre Devlet memurları görevlerini dikkat ve itina ile yerine getirmek ve kendilerine teslim edilen Devlet malını korumak ve her an hizmete hazır halde bulundurmak için gerekli tedbirleri almak zorundadırlar. Devlet memurunun kasıt kusur ihmal veya tedbirsizliği sonucu idare zarara uğratılmışsa bu zararın ilgili memur tarafından rayiç bedeli üzerinden ödenmesi esastır.

Mevzuata aykırı olarak hazırlanmış teknik şartnameler sebebiyle bu şartnameleri hazırlayanların ve onaylayan yetkililerin sorumluluğu tartışmasızdır. Ancak sorumluluk sadece bu kişiler ile sınırlı kalmamaktadır. İdarenin ihale ve harcama yapma yetki ve sorumluluğuna sahip kişi veya kurulları ile usulüne uygun olarak yetki devri yapılmış görevlileri olarak tanımlanan İhale Yetkilisi ve ihaleyi yapma/sonuçlandırma ile görevlendirilen ihale komisyonu başkan ve üyelerinin de sorumlulukları söz konusudur. Zira İhaleye çıkılmasına izin veren makam ihale yetkilisidir. İhaleyi gerçekleştiren/sonuçlandıran makam da ihale komisyonudur. 4734 Sayılı Kanunun 7. maddesi gereğince ;İhalesi yapılacak her iş için bir işlem dosyası düzenlendiği bu dosyada ihale yetkilisinden alınan onay belgesi ve eki yaklaşık maliyete ilişkin hesap cetveli ihale dokümanı ilân metinleri adaylar veya istekliler tarafından sunulan başvurular veya teklifler ve diğer belgeler ihale komisyonu tutanak ve kararları gibi ihale süreci ile ilgili bütün belgelerin bulunduğu 4734 Sayılı Kanunun komisyonların kuruluşuna ilişkin düzenlemelerin yapıldığı 6. maddesine göre gerekli incelemeyi yapmalarını sağlamak amacıyla ihale işlem dosyasının birer örneğinin ilân veya daveti izleyen üç gün içinde ihale komisyonu üyelerine verileceği komisyonda işin uzmanı iki üyenin yer alacağı hükmü dikkate alındığında ihale işlem dosyasında ihale dokümanları arasında yer alan teknik şartnamelerinde bu üyeler tarafından incelenmesinin gerekeceği varsa mevzuata aykırılıkların tespit edilerek idarenin uyarılmasının gerektiği anlaşılmaktadır.

Sonuç olarak ;4734 Sayılı Kanun kapsamındaki ihalelerde; belirli bir markayı veya modeli hedef tutan mevzuata aykırı hükümler ihtiva eden teknik şartnameyi hazırlayan görevlilerbu teknik şartnameyi onaylayan mevzuata aykırı teknik şartname ile ihaleye çıkılmasına onay veren ihale yetkilisimevzuata aykırı teknik şartname ile ihaleyi sonuçlandıran ihale komisyonları da idarimali ve cezai olarak sorumludurlar.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Belirli Bir Marka veya Modeli Tanımlayan Teknik Şartnameler Nelerdir?

Belirli Bir Marka veya Modeli Tanımlayan Teknik Şartnameler Nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: teknik şartname nedir, ihalede marka belirtilirmi, ihalelerde marka, ihalelerde marka belirtilirmi, belirli bir marka, teknik şartname sorumluluk, teknik şartname sorumluluğu, teknik şartname görevlileri sorumluluk, ihale dosyası hazırlayanların özellikleri, belli bir markaya yönelik ihale, ihale komisyonu üyelerinin teknik şartname sorumluluğu, ihale dosyasinda marka yazilirmi, mevzuata aykiri teknik sartname, ihale teknik şartname nedir, kurumda satın alınan mallar için marka belirtilirmi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kiracı veya Kat Maliklerinin Uyması Gereken Kurallar Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 5 22-06-2015 03:52
Spontan pnömotoraksm veya ciğer sönmesinin belirtileri nelerdir ? daywest Sağlığımız 0 19-05-2010 11:54
Sevgilinizin Veya Esinizin Yaninda Yapmaktan Cekindiginiz Seyler Nelerdir? mormavi Anketler 23 15-04-2010 03:29
Diş Teknik Sekreterliği Bölümü Nedir? - Diş Teknik Sekreterliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:28
Türkülerimiz ve Teknik Özellikleri CooLKadin Türkü Hikayeleri 0 27-01-2009 02:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats