bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2011, 03:37   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İnsan Haklarının Korunmasında Eğitimin Önemi Nedir?

İnsan Haklarının Korunmasında Eğitimin Önemi Nedir?

İnsanlığın ortak üretimi ve insanlığın en büyük ortak mirası olan “İnsan Hakları” konusu birkaç cümleyle anlatılamaz. İnsanlık uzun yıllar hatta yüz yıllar süren mücadeleler sonunda yarattığı insan hak ve özgürlükleri yüz yıllar boyu baskılarına nüfuz kaldığı otoritelere kabul ettirmiş ve yasalarla güvence altına almayı başarmıştır.
İnsanlığın bugün bir problem olarak gördüğü insan haklarını oluşturmak değil mevcut insan hak ve özgürlüklerini geliştirmek korumak ve kendinden sonraki nesillere bırakmak yani yarına taşımak olacaktır. İşte yapmış olduğumuz araştırma insan haklarını geliştirme ve korunmasında eğitimin rolü ve önemini kapsamaktadır. Eğitim insan hayatının her alanına girmiş ve insanlıkla bütünleşmiştir. İnsanlığın kendisinden ayrı düşünemeyeceği bu iki konuyu insan hakları ve eğitimi iç içe size sunmaya çalışacağız.
İnsan hakları fikri insanoğlunun temel hak ve özgürlükleri elde etme çabalarının başladığı günden bu yana düşünceleri meşgul etmesine rağmen son yıllarda “insan hakları” konusu giderek artan bir şekilde dünya kamuoyunun dikkatini çekmektedir. Bugün “insan hakları” terimi insanlığın belli bir gelişme çağında teorik olarak bütün insanlara tanınması gereken ideal hakların tümünü ifade etmektedir. İnsan hakları deyince daha çok “olması gereken” ve bildirilerde “ulaşılacak hedefler” başlığı altında yer alan haklar akla gelmektedir.bu haklar temelde devlet gücünü sınırlar ve yasal hem de ahlaksal düzenlemeleri ilgilendirir. Bugün insan haklarının tanımı ve sınırları konusunda tam bir anlaşmaya varılmamış olsa da yukarıda belirtilen temel noktalar üzerinde uzlaşma sağlanmıştır.
Genel anlamda temel hak ve özgürlüklerin kapsamına giren kişisel haklar ve özgürlükler (özel hayatın gizliliği ve korunması yerleşme ve yolculuk özgürlüğü din ve vicdan özgürlüğü düşünce ve kanaat özgürlüğü düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü bilim ve sanat özgürlüğü basın ve yayın özgürlüğü toplantı hak ve özgürlüğü mülkiyet hakkı vb.) siyasal haklar ve özgürlükler (Türk Vatandaşlığı seçme seçilme ve siyasal etkinlikte bulunma siyasal parti kurma veya girme kamu hizmetlerine girme vb.) sosyal ve ekonomik haklar ve özgürlükler (ailenin korunması eğitim ve öğretim hakkı kamu yararı çalışma ve sözleşme özgürlüğü toplu iş sözleşmesi grev hakkı ve lokavt ücrette adaletin sağlanması vb.) 1982 Anayasası’nda ayrıntılı bir biçimde düzenlenmiştir.

2.İNSAN HAKLARI TANIMI
İnsan olmanın beraberinde getirdiği hakların vazgeçilmezliği söz konusudur. Medine Vesikası’ndan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne kadar milletlerarası hukuki metinlerde yer alan bu haklar onun tabii hakları olarak kabul ve teslim edilir. İnsan eğitim alma ve benzer haklar bakımından diğerleriyle bir olma hür olma eşit olma şeref ve onur akıl ve vidan sahibi olma düşünme düşündüğünü ifade etme inanma bu doğrultuda tapınma insan olmanın beraberinde getirdiği önemli haklardır.
İnsan hakları yada kamu özgürlükleri genel olarak insan onurunu korumayı maddi ve manevi gelişmesini sağlamayı amaçlayan haklardır. Kısaca insan hakları bireylerin yalnızca insan olmaları nedeniyle kazandıkları haklardır. İnsana özgü olarak kabul edilen bu haklar bütün insanların hatta bazı durumlarda henüz doğmamış olanların her zaman ve her yerde sahip olması gereken haklardır. Bu sebeple de insan haklarına sahip olmak için özel bir çaba gerekmez. İnsan olarak dünyaya gelmiş olmak insan haklarına sahip olmak için yeterli bir sebeptir. Bunun yanı sıra insanların deri rengi ırkı dili din ve kültürleri insan hakları için bir ayrıcalık ölçütü olamaz. Yani hiçbir kimse burada sözü edilen ölçütlerden birine yada bir kaçına dayanarak; “Ben insan haklarına daha çok layığım” diyemez. Deri rengi dili yaşama biçimi dini inanç ve uygulamaları ile düşünceleri insan haklarının güvence sınırları içinde yer alır.

3.İNSAN HAKLARI EĞİTİMİNİN AMAÇ VE ÖNEMİ
İnsan hakları eğitimi İnsan Hakları Eğitimi Birleşmiş Milletler (BM) On Yılı Eylem Plânı ile İnsan Hakları Eğitimi Ulusal Plânları Hazırlama Yönergesinde şöyle tanımlanıyor:
“İnsan Hakları Eğitimi; bilgi yetenek anlayış ve davranışlardan oluşan evrensel bir hakları kültürü aşılayıp yerleştirmeyi amaçlayan bilgilendirme ve eğitim etkinliklerinin tümüdür”.
Bu tanım insan hakları eğitiminin aynı zamanda bilgilendirme ve davranış kazandırma..


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İnsan Haklarının Korunmasında Eğitimin Önemi Nedir?

İnsan Haklarının Korunmasında Eğitimin Önemi Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: insan haklarının korunmasında eğitimin önemi, insan haklarının korunmasının önemi, insan onurunun önemi, insan haklarının korunması, eğitim hakkının korunması neden önemlidir, insan haklarının korunması nedir, insan haklarının önemi nedir, insan haklarının korunmasında eğitimin önemi nedir, insan hakları korunmasında eğitimin önemi, insan hakları eğitiminin önemi, eğitim haklarının önemi, insan hakları neden önemlidir, eğitim haklarının korunması neden önemlidir, egitim haklarının korunması neden önemlidir, insan haklarının korunmasında insan hakları korunması eğitiminin rolü,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İletişim ve İnsan İlişkileri Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 16-10-2015 08:00
Dilin İşlevi Nedir?-Toplumdaki Önemi Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 29-11-2012 06:12
İnsan,İletişim ve Dil Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 09-10-2011 12:47
İnsan Haklarının Korunmaması elif Kadın ve Hukuk 0 12-03-2011 03:35
İmânın İnsan İçin Önemi Nedir? elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 02:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats