bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2011, 03:41   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İcra ve İflas Hukuku - İcra ve İflas Hukuku Nedir?

İcra ve İflas Hukuku - İcra ve İflas Hukuku Nedir? - İcra ve İflas Hukuku Hakkında

Borçlular alacaklılarından kaçırmak amacıyla sahibi bulundukları malları bir takım hileli işlemlerle üçüncü şahıslara satış bağışlama ipotek temlik vs. işlemlerle devredebilirler. Kötü niyetli borçluların mal kaçırmak amacıyla yaptıkları bu tür işlemlerden zarar gören alacaklıları korumak için “iptal davası” açma hakkı tanınmıştır. İptal davası borçlunun alacaklısına zarar veren bazı tasarruflarını davacı alacaklı bakımından ve sadece onun alacağı ölçüsünde hükümsüz hale getirmeye yarayan bir davadır.
İptal davaları İcra ve İflas Kanunu’nun 277 - 284.maddeleriyle Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkındaki Kanun’un 24 - 31.maddelerinde düzenlenmiştir. Her iki kanunda belirli bir paralellik gösterdiğinden konu İcra ve İflas Kanunu’nun düzenlemesine ağırlık verilerek incelenmiştir.
Yasada iptal davası açılması için borçlunun tasarrufunun alacaklıya zarar verme kasdıyla ve kötü niyetle yapılmış olması gerektiği belirtilmiş olup tasarruftan yararlanan üçüncü şahsın iyiniyetli olup olmadığı önem taşımamaktadır.
Davanın amacı borçlunun hacizden önce alacaklılarından mal kaçırmak kasdıyla ve kötü niyetle yapmış olduğu hukuki işlemleri davacı alacaklı bakımından hükümsüz sayarak borçlunun mal varlığından çıkarttığı dava konusu mal üzerinde alacaklının sanki mal hala borçluya aitmiş gibi cebri icra yoluyla alacağını elde etmesini sağlamaktır.
İptal davası dava konusu malın aynına ilişkin bir dava olmayıp kişisel bir davadır. Bu nedenle iptal davasının alacaklı lehine sonuçlanması halinde dava konusu mal tekrar borçlunun malvarlığına dönmez; sadece hileli olarak yapıldığı kabul edilen işlem alacaklı bakımından hüküm ifade etmez. Alacaklı satışa ya da kurulan ipoteğe rağmen malı cebri icra yoluyla sattırarak alacağını tahsil etmek hakkını kazanır. Sonuçta bir bedel artarsa bu borçluya değil davalı üçüncü şahsa ödenir.
İptal davasının ayni dava olmayıp kişisel bir dava olmasının sonuçları şunlardır :
  • Dava konusu mal taşınmaz dahi olsa taşınmazlar için getirilmiş bulunan taşınmazın bulunduğu yer mahkemesinin yetkili olduğuna dair özel yetki hükmü uygulanmaz; yetkili mahkeme genel yetki kurallarına göre belirlenir.
  • Davanın değeri iptal konusu tasarrufun miktarına göre değil alacaklının elindeki aciz belgesindeki alacak miktarı ile dava konusu malın değerinden hangisi daha düşük ise ona göre belirlenir.
  • İptal isteminin kabul edilmesi halinde tasarrufun tümünün iptaline değil takip konusu alacak miktarı ile sınırlı olmak kaydıyla iptaline karar verilecektir. Dava neticesinde taşınmazın tapu kaydının iptali ile borçlu adına kaydına karar verilemez. Alacaklı dava konusu mal üzerinde hakkını almak üzere yetkilendirilir. Yani iptal davası borçlunun hukuki muamelelerinin sonuçlarını yok edici nitelikte bir dava değildir.
  • Borçludan iktisapta bulunan üçüncü şahıs aleyhine açılan iptal davasında davalının iyi ya da kötü niyetli olması etkili değildir.
  • Ayni davalarda karar kesinleşmeden uygulamaya konulamamasına rağmen iptal davasında verilen karar kesinleşmesi beklenmeksizin uygulanabilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İcra ve İflas Hukuku - İcra ve İflas Hukuku Nedir?

İcra ve İflas Hukuku - İcra ve İflas Hukuku Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: icra iflas kanunu 2011, icra ve iflas kanunu nedir, icra iflas hukuku nedir, icra ve iflas hukuku nedir, yeni icra iflas kanunu 2011, icra iflas kanunu nedir, iflas hukuku nedir, icra kanunu 2011, icra ve iflas kanunu, icra hukuku nedir, icra ve iflas kanunu 2011, icra ve iflas kanunu nedenleri, icra ve iflas kanunu hakkında bilgi, icra iflas nedir, icra iflas kanunun hakkında kısa bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Devletler Hukuku Nedir? - Devletler Hukuku Hakkında elif Kadın ve Hukuk 2 18-11-2013 09:27
Evlilik Hukuku Nedir? - Evlilik Hukuku Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 12-03-2011 02:03
Kamu Hukuku Nedir? - Kamu Hukuku Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 11-03-2011 05:22
İdare Hukuku Nedir? - İdare Hukuku Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 11-03-2011 05:21
İcra Takip Yolları - İcra Takip Yolları Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 11-03-2011 05:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:28 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats