bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-08-2011, 04:46   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart Boşanma durumunda nafaka

BOŞANMA DURUMUNDA EŞLERİN NAFAKAYÜKÜMLÜLÜĞÜ-Av.Mert ERYILMAZ
MK madde 175/1 “boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir” hükmüyle boşanma halinde eşlerden birinin diğerinden yoksulluk nafakası istemesi imkanını tanımıştır.

Hakimin yoksulluk nafakasına karar verebilmesi için yoksulluğa düşen eşin talepte bulunması gerekir. Eğer talep olmazsa hakim re‘sen yoksulluk nafakasına hükmedemez. Yoksulluk nafakası boşanma sırasında ileri sürülmesi şart olmayıp ayrı bir dava ile de talep edilebilir.

Yoksulluk nafakası talep edecek olan eşin diğer eşten daha az kusurlu olması arar. Talepte bulunan taraf boşanmada daha kusurlu ise lehine nafaka verilemez. Buna karşılık maddi ve manevi tazminat davalarından farklı olarak kendisinden nafaka istenen eşin kusurlu olması aranmaz. Nafaka isteyen eş çalışma gücünden yoksunsa ve başka bir geliri ya da serveti de yoksa yoksulluk nafakasına hak kazanır. Yoksulluk nafakasına karar verilebilmesi içinde emekli maaşı ya da malları varsa bunların onu yoksulluktan kurtarıp kurtarılmadığına bakılması gerekir.

Takdir edilecek yoksulluk nafakası miktarının bunu ödeyecek olan eşin mali gücü ile orantılı olması gereklidir. Ödeyecek eşin gelir düzeyi talepte bulunanın yoksulluk içinde olmaması için gerekli miktardan fazla ise hakim ödeme gücüne uygun olan miktara karar verir. Yükümlünün hiç ödeme gücü yoksa hakim yoksulluk nafakasına ilişkin talebi kabul etmez.

Yoksulluk nafakasının amacı; talepte bulunanı yoksulluktan kurtarmak yani onun zorunlu ihtiyaçlarının karşılanmasıdır; evli olduğu zamanki hayat seviyesini devam ettirmesi amaç değildir.

Yoksulluk nafakasının ödenme süresinde bir sınır yoktur (MK175). Taraflardan birinin ölmesi ya da tekrardan evlenmesine kadar devam eder.

Son olarak evliliğin boşanma sebebiyle sona ermesinden doğan dava hakları boşanma hükmünün kesinleşmesinin üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğrar.

İŞTİRAK NAFAKASI

Boşanmış olma ana ya da babanın çocuğun bakım masraflarına katılma yükümlülüğüne son vermez. Çocuğun bakım masrafları velayet kendisine verilmiş ana ya da babaya aittir. Ancak diğer taraf da gücü oranında bu masraflara katılmak zorundadır.

Hakim iştirak nafakasına da talep olmadan karar vermektedir. İştirak nafakasının miktarının belirlenmesinde bunu ödeyecek kişinin ve çocuğun kendisine bırakıldığı ana yada babanın mali gücü ile çocuğun ihtiyaçları göz önünde bulundurulur.

İştirak nafakası kararın kesinleşmesiyle ödenmeye başlanır ve kural olarak çocuk ergin oluncaya kadar devam eder. Ancak çocuk ergin olmasına rağmen eğitimine devam ediyorsa iştirak nafakası eğitim sona erinceye kadar devam eder. Bu halin dışında çocuk ergin olduktan sonra da bakıma muhtaç ise iştirak nafakası yerine yardım nafakası isteyebilir.
AV.MERT ERYILMAZ-İSTANBUL
05389310058


blogcu isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Boşanma durumunda nafaka

Boşanma durumunda nafaka konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: nafaka oranları, boşanma durumunda nafaka, nafaka oranı, boşanmada nafaka oranı, nafaka oranlari, boşanmada nafaka miktarı, boşanmada nafaka oranları, nafaka yüzdesi, nafaka oranı nedir, boşanmalarda nafaka oranı, nafaka miktarı, nafaka maaş oranı, bosanma durumunda nafaka, iştirak nafakası miktarı, boşanma davası nafaka miktarı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Boşanma Davası Nasıl Açılır? - Velayet Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur? elif Kadın ve Hukuk 2 18-12-2015 05:22
Boşanma Davasında Nafaka Miktarı Neye Göre Belirlenir? elif Kadın ve Hukuk 3 05-03-2014 02:41
Anlaşmalı Boşanma Nedir? - Anlaşmalı Boşanma Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 27-02-2011 10:08
Nafaka Çeşitleri Nelerdir? - Nafaka Türleri Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 0 27-02-2011 09:57
boşanma durumunda çocukların velayeti Jülyet Kadın ve Hukuk 0 26-02-2010 08:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:24 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats