bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-10-2011, 10:49   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İstifa eden işçi ihbar tazminatını alabilir mi?

İstifa eden işçi ihbar tazminatını alabilir mi?

4857 sayılı İş Kanunu gereğince iş veren işçi ilişkileri yazılı iş sözleşmelerine dayalı olarak gerçekleştirilmektedir. Taraflardan herhangi birinin iş sözleşmesini fesih etmek istemesi halinde durumu yazılı olarak ve bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa bildirmesi esastır. Bildirim süreleri 4857/17. madde ile;

6 aya kadar süren çalışmalarda 2 hafta
6 aydan 15 yıla kadar süren çalışmalarda 4 hafta
15 yıldan 3 yıla kadar süren çalışmalarda 6 hafta
3 yıldan fazla süren çalışmalarda 8 hafta olarak belirlenmiştir.
Bu kapsamda; herhangi bir iş sözleşmesini fesih etmek isteyen taraf durumu yazılı olarak ve yukarıda yer alan bildirim sürelerine bağlı kalarak diğer tarafa iletmekle yükümlüdür. Bildirim süresine uymaksızın iş sözleşmesini fesih eden taraf söz konusu sürenin ücretini ihbar tazminatı olarak diğer tarafa ödemekle karşı karşıya kalacaktır.

İstifa halinde iş sözleşmesini fesih eden taraf işçi olacağından böylesi bir işten ayrılma sonucunda işçiye ihbar tazminatı ödenmesi söz konusu olmayacaktır. Ayrıca; işçinin iş sözleşmesini bildirim süresine uymaksızın feshi halinde işverenin ihbar tazminatı hakkı oluşacaktır. İş sözleşmelerinin feshinde bildirim süresi uygulanmayacağı yasa ile düzenlenmiş durumlarda taraflar iş sözleşmesini bildirim süresi ile bağlı olmaksızın fesih edebileceklerdir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  





Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İstifa eden işçi ihbar tazminatını alabilir mi?

İstifa eden işçi ihbar tazminatını alabilir mi? konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: istifa eden tazminat alabilirmi 2012, istifa eden tazminat alırmı, istifa eden işçi tazminat alabilir mi, işten istifa eden tazminat alabilirmi 2012, istifa eden işçi tazminat alırmı, işten istifa eden tazminat alabilirmi, istifa eden tazminat alabilirmi, istifa halinde ihbar tazminatı, kendi işten ayrılan tazminat alırmı 2012, istifa eden işçi tazminat alabilirmi 2012, istifa eden tazminat alabilirmi 2011, istifa durumunda ihbar tazminatı, kendi istifa eden tazminat alabilirmi, istifa eden kıdem tazminatı alabilir mi 2012, istifa eden tazminat alabilir mi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İşyerinde fazla çalışma yapılması gerektiğinde işçi fazla çalışmak zorunda mıdır? Я Kadın ve Hukuk 0 13-10-2011 10:47
Ölen işçinin kanuni varisleri ihbar tazminatından yararlanabilir mi? Я Kadın ve Hukuk 0 13-10-2011 10:44
İstifa ediyorum... nimlahza İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 10-04-2010 12:00
Basın İlan Kurumu işçi alım ilanı Bkmlyz İş ve Kariyer 0 01-05-2009 12:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats