bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Kalp Sağlığı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-06-2011, 11:12   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Kalp Yetmezliğine Enhanced External Counter Pulsation (EECP) YöntemiEECP yöntemiyle kalp yetmezliğinde cerrahi müdahale olmadan ayaktan tedavi ile kalp kasının güçlendirilmesi mümkün. Bacaklara sarılan manşonlarla kalp ritmi ile senkronize şekilde yüksek basınçlı hava verilen ''Enhanced External Counter Pulsation (EECP)'' yöntemi kılcal damarları kuvvetlendirerek kalp kasının daha iyi beslenmesini sağlıyor.

By-bass ya da balon tedavisi yapılamayacak kalp hastalarına ve kalp nakline uygun olmayan hastalara umut ışığı olan yöntem diyabet solunum ya da böbrek yetersizliği gibi eşlik eden sağlık sorunları bulunan hastalarda başarı ile uygulanıyor.

Günde birer saatten toplam 35 seans uygulanan yöntem tamamen ayaktan tedavi esasına dayanıyor. Seansı tamamlandıktan hemen sonra günlük yaşamına dönebilen hastanın seansları tamamlandığında yaşam kalitesi artıyor anjin ataklarının görülme sıklığı azalıyor daha az ilaç gereksinimi duyuyor sosyal ve iş yaşamına dönebiliyor.

Medicana Intarnational Ankara Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı hekimlerinden Doç. Dr. Erdem Diker EECP yönteminin bacaklara tansiyon aletinin manşonları gibi hızla hava dolan ve boşalan hava torbalarının sarılarak kalp ritmi ile senkronize şekilde bu torbaların yüksek basınçlı hava ile dolup boşalması esasına dayandığını söyledi.

Yöntemin koroner arter hastalıklarında ve kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bir tedavi olduğunu anlatan Diker ''Yöntem by–pass veya balon tedavisi görmüş ancak tekrar damar tıkanması gelişmiş hastalarda bütün ilaçlarını aldığı halde veya girişimsel tedaviler yapıldığı halde göğüs ağrısı veya nefes darlığı devam eden hastalarda başarı ile uygulanıyor'' dedi.
Yöntemin göğüs ağrısı şikâyeti olan ancak ilaçlara ya da başka bir tedaviye cevap vermeyen yapılacak başka bir tedavi seçeneği bulunmayan kalp hastalarda da etkili olduğunu belirten Diker EECP'nin kalp yetmezliği hastalarına uygulandığında olumlu etki yaptığını söyledi.

Diker kalp yetmezliğinin tamamen düzeltilmesinin mümkün olmadığını tedavi protokolünde ancak şikâyetleri azaltacak bir miktarda da hayatı uzatacak ilaçların bulunduğunu ifade ederek bu durumda ilaç dışı tedavi metotlarının devreye girdiğini dile getirdi. Bu tip hastaların kalbine pil yerleştirildiğini bundan da fayda sağlanamadığında ya da hastanın pil tedavisine uygun olmaması halinde kalp naklinin söz konusu olduğunu ifade eden Diker ''Eğer hasta bu müdahaleye de uygun değilse EECP deneniyor'' diye konuştu.

Diker EECP yönteminin her kalp yetmezliği tanısı konulan hasta için uygun bir tedavi seçeneği olmadığını vurgulayarak tedaviden ancak seçilmiş hastaların yararlanabildiğini söyledi.

GÖĞÜS AĞRISI ATAKLARININ GÖRÜLME SIKLIĞI AZALIYOR
EECP tedavisinden sonra hastaların yaşam kalitelerinin arttığını belirten Diker'in verdiği bilgiye göre hastalar tedavi sonrasında ağırlık taşıyabiliyor göğüs ağrısı ataklarının görülme sıklığı azalıyor daha az ilaç gereksinimi duyuyor sosyal ve iş yaşamına dönebiliyor kendilerine güven kazanıyor ve egzersiz yapabilir hale gelebiliyor.

Tedavi esnasında kılcal damarlar kuvvetlendirildiğinden kalp kasının daha iyi beslenmesi sağlanıyor. Bilimsel çalışmalar esas alındığında başarı oranı yüzde 80'lerin üzerine çıkıyor. EECP tedavisi hastalarının 5 yıl içerisinde tekrar şikâyet etme oranı da düşüyor.

MODERN TEDAVİYLE CEVAP ALINAMADIĞINDA EECP
Ortalama 5 hafta süren tedavide kalp damarlarının kolleteral dolaşımının artırılması amaçlanan yöntem mevcut tedavi yöntemlerinden faydalanamayan hastalar için umut ışığı oluyor.

Örneğin bazı kalp damar hastalarının damarları balon ve stenle açılabiliyor kalp damarlarını köprülemek için by-pass yapılabiliyor ve bunlar ilaç tedavisi ile destekleniyor. İlaçlar kalbin oksijen tüketimini azaltıyor kalbin beslenme düzeyini yükseltiyor dolayısıyla göğüs ağrısı şikâyetini ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Kişinin kalp damarlarında hastalık ve göğüs ağrısı şikâyeti bulunması halinde mevcut yöntemlerden bir tanesiyle tedavi görebiliyor. Bu tedavi metotları tek tek ya da birlikte de uygulanabiliyor. Ancak kimi zaman öyle bir noktaya geliniyor ki hastanın teknik olarak artık herhangi bir damarına balon ya da stent yapılamıyor. Bir daha by-pass yapılması mümkün olmuyor ya da damar yapısı itibariyle zaten by-passa hiçbir zaman uygun olamıyor. Maksimum dozda ilaç veriliyor ancak buna rağmen kalp damarlarındaki darlığa bağlı göğüs ağrıları devam edebiliyor. Hastaya hiçbir müdahale yapılamıyor. Hiçbir modern tedaviyle cevap alınamadığında EECP denilen tedavi yöntemi uygulanabiliyor.

NASIL UYGULANIYOR?
Yöntem tamamen ayaktan tedavi esasına dayanıyor. Bir hasta için toplam 35 seans uygulanıyor. Her seans yaklaşık bir saat sürüyor.

Uygulama öncesinde mutlaka hastadan ''tedavi için bir sakınca yoktur'' raporunu belgelemesi gerekiyor. Raporda kişinin yüksek tansiyonunun bulunmaması ayak damarlarında damar tıkanıklığı olmaması son dönem (terminal) kalp yetmezliğinin olmaması şart koşuluyor. Hasta bu aşamadan sonra bir programa alınıyor ve röntgen masasına benzeyen ancak çok daha konforlu bir masaya yatırılıyor. Hastanın bacaklarına ve kalçasına içine hızla yüksek havanın girip çıktığı özel plastik torbalarla (manşonlar) sarılıyor. Hastanın kol ve bacaklarına sarılan manşonlar kalp atımı ile senkronize olacak 200 milimetre civa basıncına kadar şişiyor ve iniyor. Kalbin kasılma anında kan vücutta rahatça ilerlesin diye torbalar boşalıyor kalbin gevşeme anında ise şişiyor. Böylece manşonların şişmesi ile kan kalbe hızla gönderiliyor.

GERİ ÖDEME LİSTESİNDE YOK
Her yaş grubuna uygulanabilen yöntem ilk seansta hastalarda biraz huzursuzluğa yol açabiliyor. Hasta alıştıktan sonra çoğunlukla hastalar seans süresince uyuyor. Uygulama birbirine takip eden 35 gün devam ediyor. Tedavi sonrasında hasta günlük yaşantısına devam edebiliyor. Seanslar tamamlandığında tedaviden objektif fayda elde ediliyor.

Tedavi ilk uygulanmaya başlandığında bilimsel olarak fayda sağladığı ispatlanmadığından Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu'nun geri ödeme listesinde yer almazken artık bilimsel olarak ispatlanan yöntemin ilerleyen günlerde geri ödeme kapsamına alınması bekleniyor. Yöntem ilk kez Ankara’da Medicana Ankara International Hastanesinde uygulanmaya başlanacak.

Yöntem 1995 yılında FDA (Food&Drug Administration) Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmasından sonra Amerika'da yaygın olarak uygulanıyor. EECP günümüzde Amerika'da bini aşkın üniversite veya özel hastanede rutin klinik kullanımda bulunuyor ve birçok Avrupa ülkesinde uygulanıyor.

RIDVAN DİLMEN DE GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE ANJİYO OLMUŞTU
Kalp rahatsızlıklarının çeşitli meslek grubundan birçok kişiyi tehdit ettiği günümüzde spor yazarı ve yorumcu eski milli futbolculardan Rıdvan Dilmen de geçtiğimiz günlerde anjiyo olmuştu.

Rahatsızlanan Dilmen kalp krizi ön tanısıyla saat 14.00'te Maslak Acıbadem Hastanesi’ne kaldırılmış ve burada yapılan kontrolde Dilmen'in kalp sağ damarının tıkalı olduğu tespit edilmişti. Dilmen'e Doç. Dr. Ahmet Akyol tarafından anjiyo yapılarak sağ damarına stent takılmıştı.

Hastanenin koroner yoğun bakım servisinde kontrol altında tutulan Dilmen'in hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtilmişti.Konu daywest tarafından (22-06-2011 Saat 11:14 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Kalp Yetmezliğine Enhanced External Counter Pulsation (EECP) Yöntemi
daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kalp Yetmezliğine Enhanced External Counter Pulsation (EECP) Yöntemi

Kalp Yetmezliğine Enhanced External Counter Pulsation (EECP) Yöntemi konusu, Sağlığımız / Kalp Sağlığı forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: enhanced external counterpulsation eecp yöntemi, ecp acibadem hastanesi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kalp Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız? elif Kalp Sağlığı 0 27-04-2011 02:39
Kalp sağlığını tehdit eden üç tehlike daywest Sağlığımız 0 15-03-2011 03:28
Diyabet ve kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyenler daywest Sağlığımız 0 17-07-2010 01:06
İş Yerleri Göz Sağlığını Bozuyor Mu? elif Göz Hastalıkları 0 18-06-2009 05:51
Sivrisinekler insan sağlığını tehdit ediyor Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 26-06-2008 02:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats