bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Kanser

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-04-2010, 01:48   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Yumurtalık Over Kanseri Belirtileri ve Tedavisi


Yumurtalık Over Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
Yumurtalıklar Vücudun alt karın bölgesinde rahmin her iki yanında yer alan bir çift organdır. Büyükleri birer badem kadardır. İşlevleri yumurta üretmek ve dişilik hormonu salgılamaktır. Her adet ayında yumurtalıklardan birisinden bir yumurta salgılanır. Bu yumurta yumurtalıklardan rahme bir tüp aracılığı fallop tüpü ile ulaşır. Orada döllenirse gebelik oluşur. Döllenmezse adet kanaması başlar.
Salgıladığı dişilik hormonlarına östrojen ve progestron denir. Bu hormonlar memeleri vücut şeklini ve vücut kıllarını kontrol eder aynı zamanda adet dönemini ve gebeliği ayarlar.
Yumurtalık - over - Kanseri
Kanser vücudumuzun temel taşı olan hücreyi etkilemektedir. Kanser hücreyi çeşitli mekanizmalarla etkileyince hücreler ihtiyaç dışı anormal bölünmeye ve sonucunda kontrol dışı çoğalmaya başlar.
Sağlıklı kişilerde yumurtalıklar vücudun ihtiyacı doğrultusunda çoğalan hücrelerden oluşmaktadır. Oysa ihtiyaç dışı oluşan hücreler anormaldir ve bunlara “tümör��� adı verilir. Tümörler selim ya da habis olabilirler. Örneğin 30 yaş altı kadınlarda görülen içi sıvı dolu yumurtalık kistleri selimdir. Kendiliğinden kaybolabilceği gibi gerekirse operasyonla çıkartılabilir. Selim huylu tümörler çevre dokuları istila etmezler. Ama habis diye adlandırdığımız tümörler hem yumurtalıkları hem de çevre dokuları işgal ederler. Yumurtalık kanseri karnın içinde barsaklara mideye hatta kan veya lenfatik yolla vücudun uzak bölgelerine kadar yayılabilirler. Böyle yayılmaya sıçrama yani “metastaz” denilmektedir.
Yumurtalık kanserlerinin birkaç çeşidi vardır. Burada biz size en sık rastlanan “epitelyal over kanseri” nden bahsedeceğiz. Diğer tipler ise çok enderdir. Epitelyal over kanserinin görülme oranı 55 kadında birdir.
Erken teşhis Konabilirmi ?
Tanısı erken konduğunda tedavi edilebilen bir kanserdir. Ancak erken evrelerinde hastalık hiçbir şikayete yol açmadığı için tanı konduğunda hastalığın ilerlemiş olduğunu görmekteyiz. Bu nedenden dolayı yumurtalık kanserlerinden ölüm oranlarının tüm diğer üreme organı kanserlerinden daha fazla olduğunu görmekteyiz. Kadınlarda kanserden ölüm nedeni olan hastalıkları sıraladığımızda yumurtalık kanseri dördüncü sırayı almaktadır.
Belirtileri ?
Erken tanının zorluğundan söz edilmişti. Kanser şikayete yol açana kadar çok ilerlemiş olabilmektedir. Şişkinlik gaz hissi karnın alt yarısında rahatsızlık hissi iştah azalması veya tokluk hissi gibi şikayetler olabilir. Hazımsızlık bulantı kilo kaybı dikkati çekebilir. Büyümüş tümör komşu organlara bası yapıp sık idrar yapma isteğine yol açabilir. Daha seyrek olarak hazneden kanama görülebilir. Karnın içinde sıvı birikmesi şişkinliğe akciğer yaprakları arasında sıvı birikmesi ise nefes darlığına yol açabilir.
Teşhis nasıl konur ve evrelendirilmesi
Doktor tarafından yapılan hastalık sorgulamasından sonra hasta muayene edilir. Bu muayene “kadın-doğum uzmanı” tarafından yapılır. Ayrıca “ultrasonografi” tetkiki ile yumurtalıklar incelenir. Buna ek olarak yumurtalık kanseri göstergesi olarak CA-125 adlı bir maddeye kanda bakılır. Ancak bu madde aynı zamanda yumurtalığın selim hastalıklarında da yükselebilir.
Kanser tanısı ancak yumurtalıktan “biyopsi” ile alınan bir doku örneğinin veya karında sıvısı olan hastalarda sıvı örneğinin “patolog” tarafından incelenmesi sonucunda konur. Karnın tanı koymak amacıyla açılarak şüpheli bölgelerden biyopsi alınması için yapılan ameliyata “laparotomi” adı verilir. Alınan örnek operasyon sırasında patolog tarafından incelenir. Eğer bu parça “kanser” tanısı alırsa ameliyata devam edilir. Operasyon sırasında cerrahın kararına göre rahim tüpler yumurtalıklar karın zarı alınır. Ayrıca diyaframdan diğer organlardan komşu lenf bezlerinden ve karın içi sıvıdan örnekler alınarak “cerrahi evreleme” tamamlanır ve tüm örnekler patolog tarafından incelenir. Hastalığın ne oranda yayılmış olduğunun saptanması tedavi ve takipte önemlidir. Over kanseri ameliyatları bu konuda uzmanlaşmış jinekolog onkologlar tarafından yapılmalıdır.
Tedavisi
Hastalığın yaygınlığı hastanın yaşı ve genel durumu tedavi şeklini etkilemektedir. Over kanserinin klasik tedavisi cerrahi ve ardından yapılan ilaç (kemoterapi) tedavisidir. Bazı durumlarda hastanın şikayetlerini gidermek için radyoterapide (ışın tedavisi) uygulanabilir.
Cerrahi yaklaşımda ya “histerektomi ve iki taraflı salpingo- ooforektomi” denilen hem rahim hem de iki yumurtağın alınması ya da “debulking” denilen ve gerekli ameliyatın yapılamağı yaygın hastalıkta mümkün olduğunca tümör dokusunun çıkartılması gibi yaklaşımlar söz konusu olabilir. Laparotomi öncesi tanı konulabilmişse ve hastalığın cerrahi olarak tam çıkartılması mümkün olamayacaksa önce ilaç tedavisi ile tümör küçültülüp sonra gerekli operasyon tamamlanır. Nadir durumlarda hastalık tek yumurtalık ile sınırlıysa ve hasta genç ve doğurmak istiyorsa; yalnızca hastalıklı yumurtalık alınır.
Ameliyattan sonra anti-kanser ilaçların verilmesine kemoterapi denir. Bu tedavi ağızdan ilaç yutma damardan serumla ilaç verilmesi veya karın içine serumla ilaç verilmesi gibi çeşitli şekillerde olabilir. Kemoterapi genellikle ayaktan uygulanır hastanede yatmaya gerek yoktur. Kemoterapi ilaçları bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Uygulanan ilaçlara göre değişiklik göstermekle birlikte bulantı-kusma saç dökülmesi kas ağrısı ağız yarası infeksiyona eğilim halsizlik en sık rastlanan yanetkilerdir. Yan etkileri gidermek için bazı yardımcı ilaçlar vardır. Kemoterapinin kan hücrelerine ve organlara olan yanetkileri düzenli yapılan kan tetkikleri ile izlenir.
Tedavi sonrası ve bakımı
Hastalar tedavi sonrası ilk iki yıl boyunca üç ayda bir fizik muayene kanda CA-125 tayini ve gerekli durumlarda akciğer filmi ve karın tomografileri ile kontrol edilmektedir. Sonraki üç yıl için bu kontrol altı ayda bir yapılıp sonra da yılda bir olmak üzere yapılmaktadır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (19-04-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yumurtalık Over Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Over Kanseri Belirtileri ve Tedavisi konusu, Sağlığımız / Kanser forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi daywest Kanser 1 23-07-2010 07:55
Beyin Kanseri Belirtileri ve Tedavisi daywest Kanser 0 19-04-2010 01:40
Erkeklerde Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavisi elif Erkek Hastalıkları 0 18-06-2009 03:58
Yumurtalık Kanseri Tanı ve Tedavisi Bkmlyz Kanser 0 04-05-2009 11:18
Vajina Kanseri belirtileri ve tedavisi Я Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 06-03-2008 06:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats