bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Kanser

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-05-2010, 01:23   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Dış Üreme Organının Kanserli Bozunları...

Bowen hastalığı ve Paget hastalığı diye adlandırılan yüzeysel kanserler yaygın dış üreme organı kanserlerinden ayırdedilmelidir.
Yüzeysel Kanserler
Bunlar dokusal açıdan gerçek kanserlerdir; ama tedavi edilebilirler çünkü epitel tabakasıyla sınırlanmışlardır. Bir kez çıkarıldıktan sonra asla tekrarlamazlar.
Bovven hastalığı
Teşhis
Kaşıntı sürekli ama hafiftir. Klinik muayenede bozunun mukozada ya da deride yerleşmiş olmasına göre değişik görünümler saptanır. Ama bütün hastalarda plaklar halinde oldukça sınırlı ve ardarda muayenelerde görünümü değişmeyen biçimini koruyarak çok yavaş yayılan bir bozun sözkonusudur.
Mukoza yerleşiminde sınırı belirgin koyu kırmızı parlak ve kuru bir plak görülür. Lökoplazi (yani kabarık beyaz bir görünüm) görünümünde olabilir.
Deri yerleşiminde hafifçe kabarık pullu yer yer kabuklu öteki bölümleri siğilli ya da meme başı gibi çıkıntılar yapan çok çevrimli bir plak sözkonusudur. Bu klinik görünümlerden biriyle karşılaşıldığında en küçük kuşkuda bile teşhis biyopsiyle doğru lanmalıdır.
Evrim
Tedavi edilmezse evrim değişkendir. Dolayısıyle organın mutlaka çıkarılması gerekir.
Tedavi
Tedavi bozunun yaygınlığına göre değişir:
— az yaygınsa cerrahi girişimle ya da elektrikle yakmayla çıkarılabilir;
— dölyolunun daha büyük bir bölümüne yayılmışsa kısmî olarak dölyolu çıkarılır;
— çok yaygın bozunlarda dölyolu bütünüyle çıkarılmalıdır.
Organın cerrahi girişimle çıkarılmasında tetrasiklinli flüoresans testi yön verir. Böylece bozunların bütünüyle çıkarılıp çıkarılmadığı denetlenebilir.
Dış Üreme Organının Kanserli Bozunları...
Paget hastalığı

Bu epitel içi ama bez dokusu kökenli bir epitel urudur. 70-80 yaş arasındaki yaşlı (Bowen hastalığındakinden daha yaşlı) kadınlarda görülen bir hastalıktır.
Teşhis
Teşhis güçtür. Başlıca belirti dış üreme organı kaşıntısıdır. Bozunlar özellikle deride yerleşmiştir : Pembe egzamamsı ya da daha kırmızı plaklar. Oldukça kesin sınırları ve zaman geçtikçe değişmeyişleri dikkati çekmeli ve teşhisi doğrulayacak bir biyopsi yapılmalıdır.
Evrim
Tedavi edilmezse Paget hastalığı deri içi düğümleriyle daha sonra da urun derinlere ya da lenf düğümlerine yayılmalar (metastaz) yapmasıyla sonuçlanır.
Tedavi
Tedavi Bovven hastalığındakinin aynıdır ve bozunların yaygınlığına bağlıdır. Yalın elektrikle yakmadan dölyolunun bütünüyle çıkarılmasına kadar çeşitli yöntemler uygulanabilir.
Dış Üreme Organı Kanseri
Dış üreme organı kanserine özellikle yaşlı kadınlarda (60 yaşından yukarı) raslanır.
Nedenler
Bu kanser bütün üreme organları kanserlerinin yüzde 1-4′ünü oluşturur. Erken yaşdönümü ya da kısırlaştırma ameliyatı geçirme sonucu çok uzun süredir hormon eksikliği olan 60 yaşın üstündeki kadınlarda görülür.
Teşhis
Belirtiler çok çeşitlidir. Kaşıntı başlıca belirtidir. Dış üreme organı kanserlerinin yarısı hattâ 2/3’si kaşıntıyla kendini gösterir.
Daha sonra bir ur ya da kanamalı (ya da iltihaplı) bir yara ortaya çıkar. Klinik muayenede tomurcuklu yaralaşmalı alt dokulara işleyen ya da yaygın bozunlar bulunur. Sert tabanlı kabarık lökoplazi görünümlü bozunlara kırmızı ya da tomurcuklu düğümlü çıkıntıları olan bozun odaklarına dikkat etmek gerekir.
Hastalığın en sık büyük dudakta yerleştiği kabul edilmektedir.
Başlangıç dönemi bozunlannı niteleyen başlıca özellikler bunlardır; daha önceden varolan biçim bozukluklarına sık raslanması elden geldiğince erken teşhis için bazı kurallar koymayı güçleştirmektedir.
Yalnız dölyolu kaşıntısından yakınan her kadında sürekli olarak hücre ve doku incelemesi denetimleri yapılması gerektiği söylenebilir.
Bozun tekse teşhis alman örnekte doku incelemesi yoluyla konur; parça alınması kolaydır. Çok sayıda bozun varsa bozunların kazmmasıyla elde edilen hücreler incelenir.
Evrim
Dölyolu kanseri yerel olarak derinlemesine ve yüzeyde yayılarak gelişir. Bızır düzeyinde başlamışsa sidik yolu deliğine; arkadan başlamışsa makat çevresine ulaşır.
Lenf yoluyla erkenden kasıktaki yüzeysel ve derin lenf düğümlerine yayılır.
Tedavi edilmezse ölümle sonuçlanır.
Tedavi
Tedavinin 3 amacı vardır :
— bozunun kökünden kazınması
— çoğunlukla bozuna eşlik eden kötücül olabilecek bütün bozunların kökünden kazınması;
— lenf düğümlerine yayılma tehlikesinden koruma.
Bu 3 amaca cerrahi girişimle ışınlamalarla ya da her iki yöntem birlikte uygulanarak erişilebilir.
Cerrahi girişim en iyi tedavi yöntemidir; ama hastaların yaşlı oluşu ve ameliyatın öneminden ötürü genellikle uygulanamaz ya da kısmi olarak uygulanabilir.
Dış üreme organı kanseri. Özellikle yaşlı kadınlarda ortaya çıkar; ortaya çıkmasından uzun süre önce görünürde bozun olmaksızın bir dış üreme organı kaşıntısı vardır.
Cerrahi tedavi
Cerrahi tedavi lenf düğümlerinin temizlenmesiyle birlikte dış üreme organının bütünüyle çıkarılmasına dayanır. Bozunun çıkarılmasına Bowen hastalığında olduğu gibi tetrasiklinli flüoresans testi yön verir.
Işın tedavisi
Işın tedavisi 2 biçimde uygulanır :
— radyum iğnesi (ancak küçük bozunlara uygulanır);
— bozunun ve lenf düğümlerinin dışardan ışınlanmasına dayanan kobalt 60 tedavisi (oldukça iyi sonuçlar verir).
Sonuç
Dış üreme organı kanserini oluşumundan önce önlemek gerekir; bunun için genellikle kaşıntılı olan kanser öncesi durumlarda dış üreme organı bütünüyle çıkarılmalıdır.
Dış üreme organının ameliyatla çıkarılmasından sonra elde edilen ve incelemeye gönderilecek parça : Dış üreme organı kanserinin tedavisi hemen yalnızca cerrahidir. Dış üreme organının bütünüyle çıkarılmasına dayanır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dış Üreme Organının Kanserli Bozunları...

Dış Üreme Organının Kanserli Bozunları... konusu, Sağlığımız / Kanser forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: erkek organında kaşıntı, erkeklik organında kaşıntı, diş organı, erkek üreme organında kaşıntı, erkeğin dış organı testi, kadinlik organinda kanser, bızırın kaşınması, erkeklik organinda kasinti, erkek ureme organi kanser belirtileri, diş bozunları, erkeklerde üreme organlarında kanser, bizirim kasiniyo surekli, erkek organında kanser, butunuyle et organi, bütünüyle et organı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Travma kökenli Diş Bozunları daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 02-05-2010 03:22
Kanserli kadınlarda bebek sahibi olabilecek daywest Gebelik 0 28-03-2010 09:35
Kanserli annenin ağlatan vasiyeti asuman İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 07-09-2009 12:28
Kanserli hücreye buz topu Bakimli Bayan Sağlığımız 0 30-03-2008 03:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats