bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Kanser

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-12-2010, 12:45   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Pankreas kanseri ile ilgili soru ve cevaplarNeolife Kanser Merkezi’nden Medikal Onkolog Prof. Dr. Mert Başaran pankreas kanseri ile ilgili soruları yanıtladı: Pankreas kanseriyle savaşırken pek çok ünlü isim yurt dışına gitti önemli merkezlerde denek oldular. Ufuk Güldemir Osman Yağmurdereli Barolar Birliği eski Başkanı Özdemir Özok Amerika’da denek oldu. Yıldırım Aktuna da Çin’de denek oldu. Sizce denek olmak hayat kurtarır mı?

Pankreas kanseri ile ilgili soru ve cevaplar

Dünyada bu konuda yapılan çok çalışma var. Ancak bizim bildiğimiz en azından şifa verecek tam yanıt veren bir tedavi yok. Öyle bir şey olsa henüz araştırma safhasında bile Türkiye’ye gelebiliyor.

IZDIRAP ÇEKMEZ
Son yapılan çalışmalarla ne umut ediliyor?
Bizde altı aylık bir sağ kalımı dokuz aya çıkarmak normal sağ kalımı yarı yarıya uzatmak anlamına gelir. Bu önemli bir gelişmedir. Çünkü bütün gelişmeler bunun üzerine kurulur. Pankreas kanseri yaşam kalitesini bozan bir hastalık. Hastanınkilo kaybı ağrısı halsizliği olur.

Yatağa bağımlı hale gelir. Bizim için tedaviden fayda gören hastamız günlük hayatına devam eden hastadır. O ızdırap ile yaşamaz. Tedaviden fayda gören kişinin halsizliği geçer ağrıları azalır.

Yurt dışında deneysel tedavilere katılanların hepsi hayatlarını kaybetti. Bu deneysel tedaviler için çok ciddi paralar ödendi. Cidden umut var mı yoksa hastalar sizce sömürülüyor mu?
Ben sömürüldüğünü düşünmüyorum. Ufuk Güldemir bu konuda en taktir ettiğim insanlardan biri. Ömür süresini ona bildirdikleri halde kendi hayatını organize eden biridir. Gerçekleri kabul etmişti. Hastadan hastaya kabul ediş değişiyor.

BEN ÖMÜR BİÇEMEM
Kanser hızla ilerliyorsa ve tedaviden sonuç alamayacağınız ortaya çıktıysa yine de tedavi uyguluyor musunuz? Kişinin kalan ömrünü hastanede geçirmesi doğru mu?
Standart tedaviden bir yanıt alamıyorsak ek bir girişimin kanıtlanmış bir tarafı da yoksa bu tip hastalara ağrıyı ve şikayetlerini giderici tedaviler veriyoruz. Bunlara destek tedaviler diyoruz. Ağrısını geçirmek de bir tedavidir. Sıkıntıları ve uykusuzluğu azalıyor iştahına yönelik tedavi vermek de önemlidir. İnsanın o anki durumunu iyileştiriyor.

Siz pankreas kanserinin son aşamasındaki bir hastanıza “Altı ay ömrün var” der misiniz?
Türk toplumunda bir ailede kanser olduğu zaman bu süreci bütün aile birlikte yaşıyor. Aile bireyleri hastanın yanında çok daha sıkı şekilde yer alıyor. Ne kadar yaşayacağı bilgisinin genellikle hasta ile paylaşılmasını istemiyor.

Açıkçası “Ne kadar yaşayacağım” diyen bir halk değiliz. Genellikle tedavinin nasıl gittiğini sorarız. Hekim grubu olarak hukuki bir zorunluluk altında kalmadığımız için hastaya ne kadar ömrü kaldığını sormadıkça söylemeyiz..

Bizde tek başına kanser tedavisine gelen hasta yoktur. Batı toplumlarında böyle değil. Doktor hastaya ne kadar ömrü kaldığını söylemese hukuki bir süreç başlar. Hasta dava açmasa hasta yakını açar. Bizdeki yaklaşım daha farklı. Türkiye’de hasta hasta yakınları ve doktor arasındaki ilişki daha değişik. Bağ daha kuvvetlidir. Doktordan kimse bu nedenle hesap sormaz hasta da sormaz. Bence Türkiye çok daha asil bir toplum bu bakımdan...

ONLAR DA DENEK OLDULAR...
Ufuk Güldemir (Gazeteci-Yazar): MD Anderson Kanser Merkezi-Amerika

Osman Yağmurdereli (Yapımcı-Milletvekili): MD Anderson Kanser Merkezi-Amerika

Özdemir Özok (Barolar Birliği Başkanı): MD Anderson Kanser Merkezi-Amerika

Yıldırım Aktuna (Eski Sağlık Bakanı): Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hastanesi-Pekin

DÖRT KISIMDAN OLUŞUR
Pankreas nedir vücutta ne işe yarıyor?
Pankreas midenin arkasında bulunan yaklaşık 15-20 santim büyüklüğünde bir organdır. Dil balığına benzer. Pankreas dört bölümden oluşur. Bunlar baş boyun gövde ve kuyruktur. Baş bölümünün onikiparmak bağırsağı ile bağlantısı vardır. Kuyruk kısmı ise dalakla komşudur.

Pankreasın iki işlevi var. Birincisi sindirim işlevidir. Pankreas sayesinde sindirime yardımcı olan enzimler bağırsağa ulaşır. Bağırsağa ulaşan bu enzimler nişasta yağ ve proteinlerin sindirilmesine yardımcı olur. İkincisi ise hormon salgılama işlevidir. Pankreas şekeri düşürmeye yarayan insülini ve şeker düzeyinin artmasını sağlayan pankreastatin salgılar.

EVRESİ ÖNEMLİ
Pankreas kanseri nasıl tedavi ediliyor?
Tedavisi hastanın bulunduğu evreye göre yapılır. Burada hastanın kaçıncı evrede olduğu son derece önemlidir. En çok kullanılan yöntemler ameliyat ışın tedavisi ve kemoterapidir.

PANKREAS BEŞİNCİ SIRADA
Pankreas organımız neden kanser oluyor?
Pankreasta kötü huylu tümörün varlığına pankreas kanseri adı verilir. Pankreas kanseri Amerika’da kanser nedeniyle ölümlerde beşinci sıradadır. Beş yıllık sağ kalımı ortalama yüzde 10’dur. Komşu organlara yakınlığı nedeniyle pankreas kanserinin başka organlara sıçrama olasılığı çok yüksektir. Genellikle lenf damarları ile diğer organlara yayılır.

YAŞAM SÜRESİ UZAR
Sizce kemoterapi ve radyoterapi ne sağlıyor yaşamı ne kadar uzatıyor ya da hastaya daha fazla sıkıntı mı veriyor?

Hayır bu tedaviler kesinlikle hastaya daha fazla sıkıntı vermiyor. Bilinenin aksine hem kemoterapi hem de radyoterapi hayat kalitesini yükselten hastanın şikayetlerini gerileten ve yaşam süresini uzatan tedavilerdir.

ANNESİ 40 YAŞINDA KANSER OLAN 35’İNDE KONTROLDEN GEÇMELİ
Pankreas kanseri riski bulunan birini bu hastalıktan nasıl korursunuz? Memesini boşaltma gibi pankreasını aldırması mümkün mü?
Hayır bunu yapamayız. Pankreas olmazsa olmaz bir organdır. Pankreas koruyucu amaçla alınamaz.

KATI YAĞ KULLANMAYIN
Erken yaşta anne ya da baba pankreas kanserinden kaybedildiyse onların çocuklarının riskini düşürmek için ne yapmaları gerekli?
Sigara içmeyecek alkol kullanmayacak katı yağlardan kaçınacak ve yıllık check-up’larını yaptıracak. Ailesindeki en erken yaşta görülen kanserden beş yıl önce yaptırması gerekir.

Yani anne ya da babasında 40 yaşında kanser varsa çocuklarının 35 yaşında kontrol yaptırması gerekli. Bunun dışında genel kontroller 50 yaşında başlamalı.

Kanser anne babadan hatta dededen yedi kuşak taşınıyor ve şekil de değiştiriyor. Pankreas kanseri ailede kanser varsa hangi kanserlerle birlikte görülüyor?
Ailede kanser varsa onların genetiğinde bir şekilde eksiklik olduğunu biliyoruz. Bu tip insanların ailesinde yumurtalık meme ve bağırsak kanseri gibi kanserler görülebilir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, daywest adlı üyemize teşekkür etti.
Я (20-12-2010), kardelen (28-04-2011)

Alt 20-02-2013, 10:27   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Benim babam pankreas kanseri dokdorlar çok hızla yayılıyor dedi .Söylediklerine göre yapacak bişeyin olmadığını 4.evreye ulaşmış dediler .Teşhis koyalı hiç kemotarapi felan yapmadılar.Sadece ilaç tedavisi uyguluyolaracaba babamın hiç yaşama şansı kalmadımı.Kemoterapi yapılsa ömrünü uzata bilirmiyiz .2ay ömrü kalmış dediler.lütfen cevap yazrmısınız.


 

Alt 31-07-2014, 02:33   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Pankreas kanseri karacigere sicrarsa yasam sansi varmi


 
Alt 10-12-2015, 07:00   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face8 inşallah yaşar

babanız inşallah yaşar inşallah üzülmenize gerek kalmaz geçmiş olsun


 
Alt 30-07-2016, 05:42   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

annem 3 sene önce whipple ameliyatı oldu doktorlar karın zarında yayılma olduğunu ve 4.evrede olduğunu söylediler hasta 65 yaşında 6 kür kemoterapi aldı faydası olmadı şu an karında bacaklarda ve ellerinde şişilikler var iştahsız yemek yemeyi reddediyor sancılarıda var sürekli yatma isteği ve halsizliği var ağrıları için ağrı bandı ve ilaç kullanıyoruz bizim yapacağımız nedir bu hastalıktan geri dönüş olabilirmi beni lütfen bilgilendirirmisiniz? hastalığın seyri bundan sonra nasıl ilerler teşekkür ederim


 
Alt 22-08-2016, 07:45   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Cok zor bi nastąpił benim babamda bir bucuk sene kemoterapi aldi iki Ay oncesine karar iyiye gidiyo dediler ara verdiler karacigeri sarmis sariliga cevirmis simdi sadece agrilatini azalltmak icin igne ilac veriyolarlar son evrede allah tardimcimiz olsun


 
Alt 10-05-2017, 01:46   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Allah şifa versin şuan durumunuz ne acaba


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Pankreas kanseri ile ilgili soru ve cevaplar

Pankreas kanseri ile ilgili soru ve cevaplar konusu, Sağlığımız / Kanser forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: pankreas kanseri son evre yaşam süresi, pankreas kanseri 4 evre yaşam süresi, pankreas kanseri yaşam süresi, pankreas kanseri son evre belirtileri, pankreas kanserinde son evre belirtileri, pankreas olmazsa ne olur, pankreas kanseri son evresinde neler yaşanır, pankreas kanseri son evresi, pankreas kanseri evreleri, kanser ile ilgili sorular, pankreas kanseri 4 evre, pankreas kanserinin son evresinde neler olur, pankreas kanseri son evreleri, pankreas kanserinde son evre, pankreas kanseri son evresi belirtileri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kadınların göz sağlığı ile ilgili soru ve cevaplar daywest Göz Hastalıkları 2 22-02-2016 08:03
Genel cerrahi ile ilgili soru ve cevaplar .2. daywest Sağlığımız 4 26-12-2014 03:33
Genel cerrahi ile ilgili soru ve cevaplar .1. daywest Sağlığımız 1 30-07-2013 07:07
Kurbanla ilgili soru ve cevaplar Я Dini Bilgiler 0 26-09-2010 08:11
Vajinimusla ilgili soru ve cevaplar daywest Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 10-03-2010 12:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats