bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Kanser

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-03-2012, 07:11   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Tiroit Kanseri...

2008 yılından bu yana özellikle kadınlarda görülen tiroit kanseri ortalama 3 kat arttı. Dünyada fazla görülmemesine rağmen Türkiye’deki artış sebebi bilinmiyor. İstanbul’da ki MMOF Kongresi’ne katılan bilim adamları genç yaşta ve gereksiz yere çektirilen tomografileri dikkat çekiyor!

Tiroit Kanseri...Tiroit Kanseri

Akdeniz Çok Disiplinli Onkoloji Forumu” ( MMOF ) Kongresi’nde konuşan Prof. Dr. Gökhan Demir “Kadınlarda tiroit kanserinde bir artış bulunmakta ama sebebini bilemiyoruz. Radyasyon ya da Çernobil’in etkilemesi mi erken yaşta ve gereksiz çektirilen tomografiler mi belli değil fakat bu kanser türünde ciddi artış olmaktadır” şeklinde açıklama yapıyor.
Türkiye’nin kanser görüntüsünün değişmekte olduğunu belirten Prof. Gökhan DemirTiroit kanseri yoğunluğundaki bu hızlı artış beklenen bir şey değil ve neyle ilintili olduğu bilinmiyor. Sağlık Bakanlığı’nın 2008 yılı dataları incelendiği zaman kadınlarda tiroit kanserinde ortalama 25 ile 3 kat artış olduğunu görmekteyiz” diye konuştu.
Tomografi Gerekli Değilse Çektirmeyin

Tiroit kanserinin radyasyonun zararlı etkilerine maruz kalınmasıyla alakalı olabileceğini ileten uzmanlar gereksiz yere tomografi çekimlerine dikkat çekiyorlar ve özellikle Türkiye’de genç yaşlarda haddinden fazla ve usulsüzce tomografi çekimi yapılmaktadır. Bu da tür vücutta oluşacak tümör riskini artırmaktadır. Fakat tiroit kanserinin niçin arttığının bilimsel olarak incelenmesi ve üzerine gidilmesi gerekiyor.
Tomografi Gerekli Değilse Çektirmeyin!

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere özellikle genç yaşlarda radyasyona maruz kalmamak için çok mecburiyet olmadıkça tomografi çekilmesinden uzak durmak gerekmektedir. Türkiye’de meme kanseri ilerleyişinin de dünyadakiyle uyumluluk göstermediğinin altını çizen uzmanlar “Tiroit kanseri dışında Türkiye’de meme kanseri sıklığı da artıyor. Dünyanın birçok ülkesinde meme kanseri sıklığında azalma gözlenirken Türkiye’de ise bu grafiğin tam tersi şeklindedir.
Türkiye’nin Kanser Portresi Değişiyor!

Tiroit Kanseri...Tiroit Kanseri Muayenesi

MMMOF kongresinde dikkat çekilen hususlardan diğeri de Türkiye’nin değişen kanser tablosu oldu. Uzman doktorlar diğer senelerde doğu tipi bir kanser hastalıkları görüntüsüne sahip olan Türkiye’nin artık daha batı tipi kanser resmi çizmeye başladığını iletiyorlar. Uzmanlara göre bu değişimde batı tarzı yaşam biçiminin payı oldukça fazla;
Batı tipi kanser tarzında özellikle kalın bağırsak rektum prostat ve göğüs kanseri artış gösteren tümörlerdir. Bunların hepsi Türkiye’de de artmaktadır. Kolon ve rektum kanserleri hem kadınlarda hem de erkeklerde mide kanserlerinden daha fazla görülmeye başlanmıştır. Türkiye’de ayrıca sigara ve tütün mamulleri kullanımına bağlı büyüyen akciğer kanserinde de ciddi oranda artış bulunuyor. Bunun yanında Türkiye’de mide kanseri rahim ağzı ve yemek borusu kanserlerinin sıklığı giderek azalma gösteriyor. Söz gelişi Türkiye’nin kanser resmi artık değişti. Doğu tipi bir toplumun kanser profilinden batı tipi bir toplumun kanser profiline doğru gidiyor. Bu da sosyal yaşantımızın batılılaşması ile ilişkin bir durumdur. Diyet ve yemek alışkanlıklarının değişime uğraması daha çok işlenmiş gıdaları tercih edilmesi batı tipi yaşam tarzı gibi faktörler bunda etkili olmaktadır.
En Büyük Sorun Sigara – Kanser ve Sigara

Sigara ve tütün mamulleri kullanımına bağlı ilerleyen kanser çeşitleri Türkiye’deki kanser türlerinin büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Türkiye’de sigara içen kadınların ortalamalarında da ciddi bir artış gözlenmektedir. Bunun da akciğer kanserinin artmasıyla sonuçlandığını belirten uzmanlar “Sigara bu coğrafyadaki ülkelerin ortak sorunu. Yunanistan’da da Bulgaristan’da da Kuzey Afrika’da da durum böyledir. Bu da kanser hastalığı sıklığını artırmaktadır” tespitinde bulunuyor.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, daywest adlı üyemize teşekkür etti.
Я (11-03-2012), hasretimsin (17-10-2012)

Alt 22-01-2013, 12:37   #2 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Tiroid kanseri tipleri
  • Papiller kanser: Genellikle iyi seyreden bir kanserdir. Bütün tiroid kanserlerinin %80′ine yakını papiller kanserdir. Belirti vermeyebilir ve uzun yıllar tiroid bezinde kalabilir. Hastanın bu durumda hiçbir şikayeti olmayabilir. Her yaşta görülebilir ve gençlerde daha iyi seyreder. En sık 40′lı yaşlarda ortaya çıkar. Vücudun başka organlarına yayılabilir. Bu durumda hastalığın seyri daha kötüdür.
  • Folliküler kanser: Papiller kanserden sonra en sık görülen tiroid kanseridir. Fakat görülme sıklığı papillere göre oldukça azdır. Bu kanser de yayılabilir. Sıklıkla tiroid bezinin zarına ve damara yayılır. Eğer zara yayılma gösteriyorsa seyri damara yayılana göre daha iyidir. Bu kanser tipi en sık akciğer ve kemiğe yayılır. Ayrıca komşu yapılara örneğin nefes borusuna yayılma ihtimali vardır. En sık 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Folliküler kanser daha hızlı seyreder tekrar etme ihtimali fazladır.
  • Medüller kanser: Tiroid bezi kalsitonin hormonu salgılar. Bu olayı tiroid bezindeki C hücreleri gerçekleştirir. Bu yüzden bu hormonun salgısı kanser vakalarında artmıştır. Bu kanserde tiroid bezinin çıkarılması gerekir. Eğer lenf bezlerine de yayılım yapmışsa bu bezler de ameliyatla çıkarılır. Yukarıdaki iki kanserden daha az sıklıkta görülür. Hastaların yaklaşık 1/4′ünde ailesel geçiş vardır. Yani ailesinde medüller tiroid kanseri olanlarda risk artmıştır.
  • Anaplastik kanser: En az görülen tiroid kanseri tipidir. Çok hızlı seyreder. Tiroiddeki kitle hızlı gelişir ve büyür. Solunumu güçleştirdiği durumlarda soluk borusunun çıkarılması gerekebilir. Radyoterapi ve kemoterapi uygulanır.
TİROİD KANSERİNİN NEDENLERİ

Tiroit Kanseri...

Nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre bazı radyoaktif maddelere maruz kalan kişilerde tiroid kanseri görülmüştür. Bu maddelerden en önemlisi uranyumdur. Örneğin Çernobil’deki nükleer santral kazasıyla beraber bu bölgede yaşayan kişilerde tiroid kanseri görülme sıklığı artmıştır. Bazı tiroid kanserlerinde ise genetik mutasyonların rol oynadığı düşünülmektedir.
Sık karşılaşılan sorulardan birisi tanı sırasında ya da tedavide kullanılan bazı radyoaktif maddelerin kansere neden olup olmadığıdır. Bu amaçla kullanılan maddelerin miktarları oldukça azdır. Vücuttan atılma süreleri ise çok daha kısadır. Bu yüzden kansere neden olmazlar.
TİROİD KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tiroid kanserlerinin birçoğunda hiçbir şikayet olmaz. Hastalık herhangi bir belirti vermez. Bazı vakalarda lenf bezleri büyümüş ya da boyunda kitle meydana gelmiştir. Hastaların az bir kısmında ise boğazda sıkıntı hissi ağrı nefes almada güçlük çekme ses kısılması yutma güçlüğü olabilir. Fakat dediğimiz gibi bunlar hastaların az bir kısmında görülür. Birçok tiroid kanseri belirti vermez. Hatta tanı anında hastaların bir kısmında başka organlara yayılma saptanır.
TİROİD KANSERİ TANISI NASIL KONUR?

Öncelikle kandaki hormonların miktarını belirlemek için testler yapılır. Hormon değerleri yüksek çıksa da çıkmasa da diğer tetkiklerin yapılması gerekir. Çünkü bazı tiroid kanserlerinde bu değerler yüksek bazılarında ise normaldir.
Yapılan ultrasonografi ile tiroiddeki kitle görülür. Fakat bu kitlenin kanser olup olmadığı anlaşılamaz. Tanıyı kesin koymak için biyopsi almak gerekir. Ayrıca tiroid kanseri tanısında en önemli tetkiklerden birisi olan sintigrafi uygulanır. Kitle ya da nodülün görüntüsü hakkında bilgi verir. Bunun dışında ince iğne aspirasyon biyopsisi dediğimiz yöntem uygulanır. Tiroidde görülen bütün kitlelere bu yöntem uygulanır. Oldukça değerlidir. Bir hasta için en az 5 kere uygulanması tanının doğruluğu açısından önemlidir.
Kanserin tipinin kötü olması tümörün yayılım göstermesi çapının büyük olması (>1cm) tedavinin geç başlaması hastalığın seyrinin kötü olmasına yol açar. Tümör tek bir odak halinde ise yayılmamışsa çapı küçükse hastalığın seyri daha iyidir.
TİROİD KANSERİ TEDAVİSİ

Ameliyat: Bütün tiroid kanserlerinde tiroid bezi ameliyatla çıkarılır. Ameliyat sırasında hızlı mikroskobik inceleme yapılır. Trioid bezinin tamamı çıkarılır ve etrafındaki lenf bezleri de alınır. Tiroid bezinin tamamının çıkarılması ameliyat sonrası uygulanan tedavinin etkili olması için şarttır. Yoksa uygulanacak tedavi bir işe yaramaz.
Ameliyattan sonra papiller ve folliküler kanseri olan hastalar zırhlı hastane odalarında yüksek dozda radyokaktif iyoda maruz bırakılır. Böylece vücudun başka yerlerinde kalmış olan kanser hücrelerinin öldürülmesi hedeflenir. Bu radyokatif iyotun dozu kanserin yayılma derecesine göre değişir. Bazı vakalarda bu yöntemin tekrarlanması gerekebilir. Bununiçin 6 aylık bir sürenin geçmesi beklenir.
Medüller kanserde de ameliyat yapılıp tiroid bezi ve lenf bezleri çıkarıldıktan 2-3 ay sonra kalsitonin miktarı ölçülür. Bu sürede ölçülen kalsitonin miktarı 10 pg/ml’den az ise tedavi başarılıdır ve tümör yok edilmiş demektir. Yine bu kanser tipinde de radyoaktif iyot tedavisi uygulanır. Anaplastik kanserde ise önce cerrahi ve radyoterapi daha sonra kemoterapi uygulanır.
Tedaviden sonra hastalara tiroksin hormonu verilir. Çünkü TSH düzeyi düşürülmelidir. Yüksek TSH kanserin tekrarlamasına neden olur.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tiroit Kanseri...

Tiroit Kanseri... konusu, Sağlığımız / Kanser forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tiroit, tiroid kanseri forum,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tiroit kanseri ameliyatı hakkında soru ve cevaplar daywest Kanser 0 26-11-2011 10:23
Tiroit fonksiyonlarında görülen diğer değişiklikler nelerdir? daywest Gebelik 0 30-04-2011 11:23
Zayıflamak için tiroit hormonu kullanılabilirmi... daywest Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 30-04-2011 11:12
Kilo ve tiroit hormonları arasında ilişki var mı? daywest Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 30-04-2011 11:06
Tiroid Hormonu, Tiroit Hormonları Görevleri daywest Sağlığımız 0 25-10-2010 12:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats