bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Kimdir Vikipedi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-01-2014, 09:18   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Farabi kimdir vikipedi

Farabi kimdir vikipedi-Farabi kimdir kısaca-Farabi kimdir hayatı


Bu başlıkta sizlere Farabi kimdir hakkında bilgi vereceğim

Farabi kimdir vikipedi


870-950 yılları arasında yaşamış olan İslam düşünürüdür.

Büyük mütefekkir ve ünlü musikî üstadıdır. 870 yılında Türkistan'ın Seyhun ırmağı kenarındaki Farab kasabasında doğdu. Asıl adı Ebu Nasır Muhammed ibn Türkan el Farabî'dir.İlk öğrenimini Farab'dayüksek öğrenimini ise Bağdat'ta yaptı. Farsça Arapça Latince ve Yunanca öğrendi.

Mantık felsefe matematik tıp ve musikî üzerinde büyük bilgi sahibi idi. Bu konular üzerinde 100´den fazla eser verdi. Ancak bugün elde sadece 39 eseri kalmıştır. Bu arada Aristo'nun bütün eserlerinide şerh etti. 950 yılında Şam'da vefat etti. Babüssagîr mezarlığında yatmaktadır Onun İlimler Ansiklopedisi (İhsâu'l-Ulûm) adlı eseri döneminin filoloji mantık matematik fizik kimya ekonomi ve siyaset alanlarındaki bütün bilgileri sayıp döker ve özet olarak mahiyetlerini anlatır.

Farabi kanun adı verilen sazı icat etti. Bundan başka birçok besteler yaptı ve şark müziği üzerinde değerli eserler yazdı. et-Ta'limü's-Sanî ve İhsâu'l-Ulûm doğu dünyasının ilk ansiklopedisi sayılan değerli eserlerindendir.Bu büyük dahinin eserleri Hindistan'da ve Mısır'da basıldı İbranice'ye ve batı dillerine de çevrildi.Büyük bilginlerden İbni Sina ve İbni Rüşt gibi büyük filozoflar ondan ders aldılar ve onun aydınlığında yetiştiler

Farabi'den 300 yıl sonra Hristiyanlığın en büyük doktrineri Thomas d'Aquinas onun fikirlerini hemen hemen aynen tekrarlayarak otorite olur. Farabi'nin sosyolojik incelemesi olan el-Medinetü'l-Fâdıla adlı eseri bütün kainatın ve kainat içindeki varlıkların ancak daimi bir mücadele ile var oldukları tezini işleyerek 5 asır sonra Hobbes ve Darwin'in ortaya atacakları teorilerin öncüsü olmuştur.Aynı zamanda iyi bir matematikçi olan Farabi logaritmayı da bulmaya çok yaklaşmıştır. Ancak bu araştırması Batı dünyasında duyulmadığından sadece İslam dünyasında etki doğurabildi.

Yaşadığı devirde ilim dilinin Arapça olması yüzünden bütün eserlerini Arapça kaleme alan Farabî doğu âleminin ve Türklüğün ilk büyük fikir adamı sayılır. Aynı devirlerde Batı dünyasında ilim dilinin Grekçe ve Latince olması yüzünden bütün batılı bilim adamlarının eserlerini bu dillerle yazdıkları göz önünde tutulursa Farabî'nin Türk olduğu halde Arapça eser yazmasını kınamak doğru olmayacaktır.

Üstün bir zekâ ve kabiliyete sahip bulunan Farabî Bağdat'ta yaptığı yüksek öğrenimi sırasında Arapça Farsça Grekçe ve Latince'yi anadili gibi öğrenmiş bu lisan zenginliğini çeşitli dallardaki çalışmalarıyla bir kat daha değerlendirmişti. Bu arada Yunan felsefesini de inceledi. Bu konunun büyük üstadı Aristo'nun eserlerini aslından çok daha anlaşılır şekilde şerh etti. Bu yüzden yalnız doğu aleminde değil Batı alemi de kendisini Aristo'dan sonra gelen Muallim-i Sânî olarak kabul etti.


Farabî aynı zamanda musiki alanında da büyük bir üstad idi. Kanun adı verilen müzik aleti onun buluşudur. Ayrıca rübap denilen çalgıyı da geliştiren ve bugünkü şeklini veren yine odur. Farabi ayrıca akort ve intarvaller nazariyesini de geliştirmiştir.Şark musikisinin nazariyelerini Kitabü'l-Musikiyyu'l-Kebîr yani Büyük Musiki Kitabı adlı eserinde gösterdiği gibi bir çok besteler de yapmıştı.Arap ülkelerinde yaşamasına rağmen mütevazı hayatının yanı sıra Türkistan millî kıyafetini de asla terk etmedi. Hep bu kıyafet içinde göründü.

Seyfüddevle Ali Bey'in Şam'ı fethetmesi üzerine Farabî de onunla birlikte Şam'a gitti. Ömrünün son günlerini orada geçirdi.

950 yılında 80 yaşında Şam'da vefat etti.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Farabi kimdir vikipedi

Farabi kimdir vikipedi konusu, Biyografiler / Kimdir Vikipedi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: farabi vikipedi, farabi kimdir vikipedi, garabinin hayati vikipedi, matematik dahileri vikipedi, farabi vikipedia, farabinin hayati vikipesi, farabi hayatı vikipedi, farabi hayatı kısaca vikipedi, farabi kimdir hayatı, farabinin hayatı vikipedi, farabi biyografisi vikipedi, farabı vıkıpedı, farabi kısaca hayatı ve eserleri vikipedi, farabini hayati vikipedi, farabi kimdir kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ceza kimdir vikipedi ebush Kimdir Vikipedi 0 20-01-2014 11:29
Che kimdir vikipedi ebush Kimdir Vikipedi 0 18-01-2014 11:18
Farabi kimdir kısaca bilgi ebush Kimdir Vikipedi 0 03-01-2014 07:48
Farabi kimdir kısaca ebush Kimdir Vikipedi 0 03-01-2014 12:03
Farabi ada44 Felsefe Bilimi 0 30-03-2009 09:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats