bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Kimdir Vikipedi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-01-2014, 09:30   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Humeyni kimdir vikipedi

Humeyni kimdir vikipedi-Humeyni kimdir kısaca-Humeyni kimdir hayatı


Humeyni kimdir hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederim


Humeyni kimdir vikipedi


İranlı siyaset ve din adamıdır (Humeyn Kum yakınları 1902-Tahran 1989). Dine aşın düşkün bir ailede büyüyen Ayetullah Humeyni dönemin en bü*yük din adamlarının yanında öğre*nim gördü ve 1922’de hocasıyla bir*likte Kum’a giderek kentin etkin bir İslâm merkezi haline getirilmesine yardımcı oldu. Yirmi yedi yaşında ilahiyat dersleri vermeye başladı. İkinci Dünya savaşından önce. Şah Rıza Pehlevi’yi (1926-1941) Islâm inançlarına ters düşen bir siyaset iz*lediğini ileri sürerek yazılarıyla eleş*tirdi. Musaddık hükümeti dönemin*de (1951-1953) kuşkuyla baktığı ulusalcı hareketten yana hiçbir dav*ranışta bulunmadı.


1962’de Ayetullah Kaşani’nin ölü*münden sonra İran Şii topluluğunun başına geçti. Şah yönetimine karşı si*yasal bir kişilik olarak ortaya çıkmasıysa 1963’ten sonra oldu. 1960 yıl*larında Şah sonradan “Beyaz Dev*rim” diye adlandırılacak olan bazı re*formlar yapmaya karar vermişti. Humeyni toprak reformuna ve kadınla*rın oy verme hakkına şiddetle karşı çıktı.

1964’te İran parlamentosu A.B.D’yle yapılan bir anlaşma uyarınca İran’da bulunan A.B.D’li askerî danışmanla*ra diplomatik dokunulmazlığa benzer ayrıcalıklar tanıdı. Ayetullah ulusal egemenliği zedeleyen bu yeni karara karşı Kum’da ateşli bir konuş*ma yaptı. Hemen tutuklanarak önce Türkiye’ye sonra da Irak’ta Necef kentine sürgüne gönderildi. On beş yıl süren sürgün sırasında Ayetullah Şah yönetimine şiddetle saldırarak siyasal ve iktisadi zararların büyük*lüğünü gelirlerin boşa harcanması*nı Batı’dan kopya edilmiş ilerici bir siyasetin altında yatan çürümüşlüğü vurgulamayı aralıksız olarak sürdür*dü. Yurt içinde olduğu kadar yurt dı*şındaki yandaşlarıyla ilişkisini sür*düren Ayetullah Humeyni zamanla devrimci hareketin önderi durumu*na geldi. Eylül 1978’de Irak hüküme*ti Irak’ı terk etmeye karar veren Ayetullah’la ilgili olarak sınırlayıcı önlemler aldı. Kuveyt hükümeti de Hu- meyni’nin topraklarına girmesini ya*sakladı. Bunun üstüne Fransa’ya gi*den Humeyni Ekim 1978’den Şubat 1979’a kadar Paris yakınındaki Neauphle-le-Château’ya yerleşti ve ora*dan İslâm devrimi için sürekli çağrı*larda bulundu. Şahın Ocak 1979’da sürgüne gitmesinden sonra 1 Şubat 1979’da Tahran’a dönen İran Şiilerinin önderi Humeyni kendisini çıl*gınca karşılayan milyonlarca kişiyle karşılaştı. Tahran kışlaları çevresin*deki iki günlük çarpışmalardan son*ra 11 Şubatı 12 Şubata bağlayan ge*ce Şahpur Bahtiyar hükümeti devril*di.

Ulusal bir referandumdan sonra Hu*meyni Nisan 1979’da İran İslâm Cumhuriyeti’nin kurulduğunu açık*ladı. Böylece İran tarihinde önemli bir dönüm noktası aşılmış oldu. Ayetullah Humeyni daha önceki açıklamalarının tam tersine İran’a döndükten sonra ülkenin siyasal yö*netimini başkasına bırakmadı. Za*manla sistem yerine oturdu ve Humeyni’nin onayı olmadıkça hiçbir si*yasal iktisadi ve hatta askerî karar uygulamaya konmadı. 1980’de baş*layan Irak’la savaşın Irak orduları ül*keden çıkarılıncaya ve Saddam Hü*seyin devrilinceye kadar sürdürüle*ceğini açıklayan Humeyni 1983’te Tu deh Partisi önderlerini idam etti*rip dünya müslümanlarına İslâm cumhuriyetleri kurmaları çağrısın*da bulunduktan ve Şeytan Ayetleri adlı kitabın yazan Salman Rüşdi’nin öldürülmesi fetvası verdikten kısa süre sonra öldü.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Humeyni kimdir vikipedi

Humeyni kimdir vikipedi konusu, Biyografiler / Kimdir Vikipedi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: humeyni kimdir kısaca, hümeyni, humeyni kimdir, humeyni kimleri idam ettirdi, dante kimdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Emeviler kimdir vikipedi ebush Kimdir Vikipedi 0 20-01-2014 05:20
Dante kimdir vikipedi ebush Kimdir Vikipedi 0 20-01-2014 12:35
Caillou kimdir vikipedi ebush Kimdir Vikipedi 0 20-01-2014 12:29
Cengizhan kimdir vikipedi ebush Kimdir Vikipedi 0 20-01-2014 11:39
Che kimdir vikipedi ebush Kimdir Vikipedi 0 18-01-2014 11:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats