Bakimliyiz.Com

-   Kimdir Vikipedi (http://www.bakimliyiz.com/kimdir-vikipedi/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Falih Rıfkı ATAY kimdir kısaca (http://www.bakimliyiz.com/kimdir-vikipedi/155308-falih-rifki-atay-kimdir-kisaca.html)

Я 15-02-2017 01:20

Falih Rıfkı ATAY kimdir kısaca
 
Falih Rıfkı ATAY kimdir vikipedi - Falih Rıfkı ATAY' ın hayatı

Falih Rıfkı ATAY, 1894 -1971 tarihleri arasında yaşamış gazeteci ve yazardır. Falih Rıfkı ATAY, İstanbul'da doğdu. Yüksek öğrenimini İstanbul Edebiyat Fakültesi’nde tamamladı. 1913 yılında Tan in gazetesinde çalışma yaşamına başladı. Babıali’de, çeşitli vekaletlerde katipliklerde bulundu. Kimi okullarda edebiyat öğretmenlikleri yaptı. Birinci Dünya Savaşı’nda yedek subay olarak Suriye'de bulunan Dördüncü Ordu Komutanı Cemal Paşa'nın özel kaleminde görev aldı. İstanbul’a dönüşte Bahriye Nezareti’nde aynı görevi sürdürdü. Kurtuluş Savaşı sırasında bir kaç arkadaşı ile birlikte çıkardığı Akşam Gazetesi'nde yazdığı yazılarla Atatürk'ü ve Kurtuluş Savaşı'm cesaretle destekledi. Savaştan sonra Bolu Milletvekili olarak katıldığı Büyük Millet Meclisi’nde uzun süre kaldı. Son olarak İstanbul’da Dünya Gazetesi’ni kurdu.

Edebiyat yaşamına 1910 yılında Servet-i Fünun dergisinde yayımlanan yazılarıyla katıldı. Bundan sonra da hemen hiç ara vermeden çeşitli gazete ve dergilerde fıkra, makale, başyazı, eleştirme, anı gibi türlerde yazılarını aralıksız olarak yayımladı. Bir çoğu kitap halinde çıktı. Pek çok ülkeyi gezme olanağından yararlanarak, edebiyatımızın en güzel ve en zengin gezi yazılarını yazdı.- Bunun yanı sıra Atatürk’e ve devrimlerine inanmış bir yazar, bu fikirlerin ve Atatürk ilkelerinin yürekli, ve güçlü bir savunucusu olarak çok yaygın bir ün sağladı. Dilimizi en güzel kullanan, dilimizin olanaklarından en iyi biçimde yararlanan yazarlarımızın başında gelir. Anlatısı tamamen kendine özgü, son derece akıcı, anılarla doludur. Dilimizi her devirde en an, en sade şekli ile kullandı ve Türk dilinin en güzel örneklerini verdi.

Başlıca Kitapları:

Ateş ve Güneş. Zeytin Dağı, 19 Mayıs. Atatürk un Bana Anlattıkları. Mustafa Kemal'in Mütareke Defteri, Batış Yıllan, Çankaya (Anı yazılan) Deniz Aşın. Moskova, Roma, Hint, Tuna Kıyılan. Bizim Akdeniz. Taymış Kıyılan (Gezi Yazılan), Baş Veren İnici (İnceleme), Niçin Kurtulmamak, Çile, Kurtuluş, Pazar Konuşmaları (Fıkra ve konuşmalar).


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:44 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.