Bakimliyiz.Com

-   Kimdir Vikipedi (http://www.bakimliyiz.com/kimdir-vikipedi/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Baki kimdir kısaca (http://www.bakimliyiz.com/kimdir-vikipedi/155309-baki-kimdir-kisaca.html)

Я 15-02-2017 01:28

Baki kimdir kısaca
 
Baki kimdir vikipedi - Baki'nin hayatı

BAKİ, 1526 -1600 tarihleri arasında yaşamış Türk divan şairidir. Baki, İstanbul’da doğdu. Zamanın bilginlerinden dersler aldı. Medrese öğrenimini tamamladı. İstanbul Medresesi’nde müderrislik, çeşitli illerde kadılık görevlerinde bulundu. Kazaskerlik görevine kadar yükseldi. 

Divan edebiyatımızın en ünlü şairlerindendir. Kendini öbür divan şairlerinden ayıran özellik eserlerinde din dışı konulara da çokça yer vermiş olmasıdır. İnsan yaşantısının amacını zevk, başıboş yaşama, dilediğince yaşama gibi tutkulara dayandırır. Sağlam bir dil yapısı ve kelime oyunlarına, yapmacıklara karşın bozulmayan, eşsiz bir uyuma vardır Daha sağlığında eserlerinin ünü yurt sınırları dışına yayıldı. İran'a ve Hindistan'a dek ulaştı. Bunlarda en önemli etken Baki nin çağdaşlarından çok üstün bir zevke ve inceliğe sahip olmasıdır. Böylelikle klasik şiirimizin, o dönemde en üstün savdan İran örnekleri ile aynı düzeye gelmesini sağladı.

En çok gazel ve kaside türünde eserler verdi. Bunlardan Terkib-i bend şeklinde olan ve sekizer mısralık yedi bendden oluşan Kanuni Mersiyesi ünlüdür.

Baki Divanı, Sadettin. Nüzhet Ergun tarafından yayımlanmıştır. Nevzat Yesirgil ile İsmet Zeki Eyüboğlu’nun Baki üzerine incelemeleri başlıca kaynakları oluşturmaktadır.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:16 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.