bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Kimya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-06-2013, 02:29   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Asitlerin kullanım alanları nelerdir?

Asitlerin kullanım alanları nelerdir?


Bazı asitler ağır yanıklara yol açarken bazıları yalnızca ağrı verir. Örneğin karınca ve arı gibi böceklerin ya da ısırganotu gibi bitkilerin salgıları ağrı verici asitlerdir. Öte yandan bazı asitlerin öldürücü bir zehir olmasına karşılık bazıları zarasız hatta meyve asitleri gibi tadı ve kokusu hoş maddelerdir. Üzümde de şarap dinlendirilen fıçılarda krem tarta biçiminde çökelen ve kabartma tozu yapımında kullanılan tartarik asit bulunur.

Üstelik canlıların vücudunda gelişen kimyasal süreçlerin hemen hepsi hücrenin ya da tüm organizmanın asit-baz dengesiyle yakından ilişkilidir; toprağın ve suyun asit ya da baz niteliğinde olması da bitkilerin ve hayvanların yaşamında büyük önem taşır. Asit olarak tanımlanan maddeler mineral asitler olarak da bilinen inorganik maddeleri (sülfürik nitrik hidroklorik fosforik asitler) ve karboksilik asit sülfonik asit ve fenol gruplanının üyesi olan organik bileşikeleri içerecek kadar geniştir. Asit anhidriti denen susuz asitlerin en bilnen örnekleri ise kükürt trioksit aluminyum klorür ve bor triflüorüdür.

Bitki ve hayvanlardan elde edilen asitlere organik asitler denir. Ama bu asitlerin hepsi yukarıda anılan meyve asitleri gibi zarasız maddeler değildir. Örneğin kuzukulağında reventte ve bazı başka bitkilerde bulunun oksalik asit oldukça zehirlidir. Acıbademde ve şeftali çekirdeğinde az miktarda bulunan prusik asit ise sinyanür içerdiği için çok kuvvetli bir zehirdir.

İnorganik ya da mineral asitler arasında en önemlileri sanayi kimyasının temel maddeleri olan sülfürük hidroklorik ve nitrik asitlerdir. İnorganik asitler özellikle sülfürik hidroklorik ve nitrik asitler sanayide büyük ölçüde üretilir ve tüketilir. Örneğin süfürik asit gübre petrol üretiminin artırılmasında pil patlayıcı ve plastik maddelerin yapımında çok kullanılır. Kezzap adıyla bilnen pitrik asit ise patlayıcı madde ilaç ve boya sanayilerinin temel maddelerinden biridir.

Asit boyarmaddeler olarak da bilinir bileşim yoluyla hazırlanmış (sentekik) parlak renkli organik bileşikler grubu; molekülünde biri asit yapısında (örneğin bir karboksil grubu) öbürü renk verici (örnğ. bir azo ya da nitro grubu) olmak üzere iki ayrı atom grubu bulunur. Dokumaların boyanmasında asit boyların genellikle sodyum tuzları kullanılır; özellikle yün dokumada iyi sonuç veren ayrıca ipekte ve bazen boyayı sabitleştiren bir mordanla (boyasaptar) birlikte pamuk ve yapay ipekte de kullanılan bu bayarmaddelerle parlak ve genellikle kolay solmayan çok çeşitli renkler elde edilebilir.

Formik Asit (HCOOH): Bakterilere küf ve mayalara etki eder. Mikrobik bozunmayı önlemek için gıdalarda koruyucu olarak kullanılır. Karınca salgısında bol miktarda bulunur.

Asetik Asit (CH₃COOH): Sirke asidi olarak bilinir. Asetik astitin % 5-8 likçözeltisi sirke olarak kullanılır. Asetik asit birçok endüstri maddesinin kullanılmasında kullanılır. Tahriş edici bir kokuya sahip bir sıvıdır. Alür asetat tuzu taze kesilmiş yaralarda kan dindirici olarak kullanılır.

Sorbik Asit (HC₆H₇O₂): Küf ve mayaların gelişmesine engel olur. Bu özelliğinden dolayı yiyeceklerde antimikrobik koruma olarak kullanılır. Kokusu lezzeti yoktur.
Sülfürik Asit (H₂SO₄): Endüstride kullanılan en önemli asit ve dünyada en çok üretilen kimyasallardan biridir. SO₂ kullanılarak Kontakt metodu denilen bir metotla üretilir. Endüstride birçok alanda kullanılan bu asit özellikle gübre üretimindei amonyum sülfat üretiminde patlayıcı yapımında boya sanayinde petrokimya sanayinde kullanılmaktadır.

Benzoik Asit (C₆H₅COOOH): Beyaz tenkli iğne ve yaprakçık görünümünde bir maddedir. Gıdalarda mikrobik bozunmayı önlemek için kullanılır. En çok kullanıldığı alanlar meyva suyu marmelat reçel gazlı içecekler turşular ve benzeri ürünlerdir. Benzoik asit bir çok bitkinin yaprak kabuk ve meyvelerinde bulunur. Bu asit genellikle sodyum tuzu olarak (Sodyum benzoat) kullanılır. İlave edildiği bitkinin tadını etkiler.

Folik Asit: Folik asit dokularında az da olsa bulunur. Folik asit en çok koyu yeşil yapraklı sebzeler ve gıdalarda kullanılan hayvanların böbrek ve karaciğerleninde bulunur. Biftek hahubat sebzeler domates ve sütte az miktarda bulunur. Folik asit eksikliğinde vücutta anemi (kansızlık) ortaya çıkar.

Hidrojen Sülfür (H₂S): Renksiz bir gazdır. Kokmuş yumurtayı andıran bir kokusu vardır. Çok zehirlidir. Uzun zaman solunduğunda insanı öldürebilir. Havada seyreltik olarak bulunduğunda yorgunluk ve baş ağrısı yapar.

Nitrik Asit (HNO₃): Nitrik asit dinamit yapımında kullanılır. Nitrik asitin gliserin ile reaksiyonundan nitrogliserin meydana gelir. Ayrıca nitrik asit NH₄NO₃ içeren gübrelerin üretiminde kullanılır.

Fosforik Asit (H₃PO₄): Saf fosforik asit renksiz kristaller halinde bir katıdır. Fosforik asit en çok fosfatlı gübrelerin yapımında ve ilaç endrüstrisinde kullanılır.
Hidroflorik Asit (HF): Hidoflorik asit yüksek oktanlı benzin yapımında sentetik kriyolit (Na₃AIF₆) imalatında kullanılır.Ayrıca hidrflorik asit camların üzerine şekiller yapmak için kullanılır. Bu iş için önce cam eşya bir parafin tabakası ile kaplanır. Sonra parafinin üzerine bir çelik kalem ile istenen şekil çizilir. Bu çizgilere hidrojen florür gaz çözeltisi tatbik edilir. Camdaki parafin temizlendikten sonra camda yalnız sabit şekiller kalır.

Hidrosinyatik Asit (HCN): Tabiatta bulunan zehirlerin en kuvvetlisidir. HCN’nin kokusu şeftali çekirdeği içi kokusuna benzer. Metreküpte 34 miligram HCN varlığında kokusu hissedilir. Öldürücü dozu konsantrasyonuna bakıldığında; Mesela 200 mg/m³ konsantrasyonda öldürücü doz 2000 mg dk/m³ tür.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Asitlerin kullanım alanları nelerdir?

Asitlerin kullanım alanları nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Kimya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: karboksilli asitlerin kullanım alanları, asitlerin kullanım alanları, karboksilik asitlerin kullanım alanları, asitlerın kullanım alanları, karboksil asitler ve kullanım alanları, benzoik asit kullanım alanları, asitlerin gunluk hayatta kullanımı, karboksilli asitler kullanım alanları, karboksilli asitlerin kullanim alanlari, günlük yaşamda asitlerle örnek, benzoik asitin kullanım alanları, karboksilli asit günlük yaşantıda kullanım alanları, hidroflorik asit kullanım alanları, asitlerin kullanım alanları nelerdir, karboksilik asit kullanım alanları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Asitlerin Günlük Hayatta Kullanım Alanları‎ Nelerdir? elif Soru Cevap 1 29-12-2013 05:06
Geometrinin kullanım alanları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 18-05-2013 03:28
Yayaların kullanım alanları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 06-05-2013 04:36
Permütasyonun Kullanım Alanları Nelerdir? gizem Soru Cevap 0 25-04-2012 01:52
Asitler ve Asitlerin Kullanım Alanları Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 06:26

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:30 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats