bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Kimya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-06-2013, 08:01   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İyonik ve kovalent bağ hakkında bilgi

İyonik ve kovalent bağ hakkında bilgi


İyonik Bağ
İyonik bağ zıt ve eş yüklü iyonlar arasındaki elektrostatik kuvvetlere dayanan bir kimyasal bağ türüdür.

En dıştaki elektron kabukları tamamen dolu olan atomlar oldukça kararlı durumdadırlar başka atomlarla bileşik oluşturma eğilimi göstermezler. Sadece soygazların en dış elektron kabukları tamamen doludur diğer tüm elementlerin dış kabuklarında eksik elektron bulunmaktadır.Oysa atom tüm elektron kabuklarının dolu olması yönelimindedir ve eğer dolu değilse bunu sağlamaya yönelecektir. Bu konumda atomun başına iki farklı olay gelebilir dış kabuktaki elektronlardan kurtularak zaten dolu olan bir alttaki kabuğu son kabuk haline getirmek ya da dış kabuğu dışarıdan elektron alarak tamamlamak.

Elektron verme eğiliminde olan bir atomla elektron alma eğilimindeki bir atom reaksiyon alanına girdiklerinde aralarında bir elektron alışverişi olur. Bunun sonucunda elektron alan atom negatif iyon (anyon) elektron veren atom ise pozitif iyon (katyon) haline gelecektir. Bu şekilde aralarında elektrostatik çekme kuvveti yaratılan atomlar iyonik bağla bir bileşik oluştururlar. İyon bağına elektro valans bağ da denilmektedir.

İyonik bağla oluşan bileşiklerin bir ortak özelliği elektroliz edilebilmeleridir. Yani iyonik yapıdaki sıvı ve katı çözeltiler elektriği iletirler. İyonik yapılı katılar ise iletken değildirler. Bir diğer özellik de elektronların kuvvet ile tutulması nedeni ile iyonik kristallerin ısıyı ve elektriği iletmemesi diğer bir deyişle yalıtkan olmalarıdır.

İyonik bağ oluşumunda metal düşük elektronegatifliği nedeniyle bir elektron vererek pozitif bir iyon (katyon) oluşturur. Normal sofra tuzunda sodyum ile klor iyonları birbirlerine iyonik bağ ile bağlıdır. İyonik bağ genellikle metallerle ametaller arasında gerçekleşir. Ametal atomlarının elektronegatifliği yüksektir ve kolayca elektron alıp negatif iyon (anyon) oluşturabilirler. Dolayısıyla iki veya daha fazla iyon elektrostatik kuvvetlerin etkisiyle birbirlerini çekerler. Bu tür bağlar hidrojen bağından daha kuvvetli fakat kovalent bağ ile hemen hemen aynı kuvvettedir.

İyonik bağlanma yalnızca bağlanmış atomlar serbest olanlardan daha düşük enerjiye sahip olduklarında ve reaksiyonun toplam enerji değişimi reaksiyonun gerçekleşmesi yönünde ise meydana gelir. Toplam enerji değişimi ne kadar büyükse bağ o kadar güçlüdür. Tüm iyonik bağlar bir tür kovalent ya da metalik bağ özelliği taşırlar. İki atom arasındaki elektronegatiflik farkı ne kadar büyükse bağ da o kadar iyoniktir. İyonik bileşikler ergidiklerinde veya suda çözündüklerinde elektrik iletebilirler. Genellikle yüksek ergime sıcaklığına sahip olup suda çözünmeye meyillidirler.
~~~~~~
Kovalent Bağ
Kovalent bağ iki atom arasında bir veya daha fazla elektronun paylaşılmasıyla karakterize edilen kimyasal bağın bir tanımıdır. Genellikle bağ ortaya çıkan molekülü bir arada tutan ortak çekim gücü olarak tanımlanabilir. Paylaşılan elektron ya da elektronlar her iki çekirdek etrafında dolanacaklar iki çekirdek arasındaki bölgede daha uzun süre bulundukları için bu bölgede (-) yüklü bir alan yaratacaklardır. Bu alan her iki çekirdeğe bir çekme kuvveti uygulayarak bir bağ yaratır.

Kovalent bağ söz konusu atomların dış yörüngelerinin dolması ile meydana gelir. Bu tür bağlar moleküller arası hidrojen bağından daima daha güçlü iyonik bağ ile ise ya aynı güçte ya da daha güçlüdür.

Bazı inorganik maddelerin -hidrojen amonyak klor su ve azot molekülleri ile tüm organik maddelerin molekülleri kovalent bağ ile bir arada tutulmaktadır.

Kovalent bağ (iyonik ve metalik bağın tersine) yönlüdür; bağ açılarının etkileşimin gücü üzerinde etkisi büyüktür. Bu etkinin kaynağı kovalent bağların atomik yörüngelerin üst üste binmesiyle oluşmasından ileri gelir. Atomik yörüngeler (p d ve f orbitalleri) hepsi yönlü karakterde olup bağlanma esnasında önemli ölçüde yöne bağlı etkileşime neden olurlar.

Kovalent bağ genellikle benzer elektronegatifliğe sahip atomlar arasında gerçekleşir. Bu nedenle ametaller daha kolaylıkla kovalent bağı tercih eder ve metaller de kolayca yerlerinden oynatılabilen elektronların daha serbestçe dolaşabildiği metalik bağ yaparlar. Ametallerde bir elektronun serbest kalması daha zordur dolayısıyla benzer elektronegatifliğe sahip bir madde ile birleşme söz konusu olduğunda o elektronun paylaşılması tek seçenek haline gelir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İyonik ve kovalent bağ hakkında bilgi

İyonik ve kovalent bağ hakkında bilgi konusu, Eğitim ve Öğretim / Kimya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sorulariyonlar, kovalent ile ilgili soru cevaplar, iyonik bağ ve kovalent bağ ile ilgili sorular, iyonlar ve kovalent hakkinda bilgi, ıyonik baglarla ilgili sorular ve cevaplar, kovalent bağ soru cevap, iyonik bağla ilgili sorular, iyonik ve kovalent bağ ile ilgili bilgi, iyonik bağ ile ilgili soru ve cevaplar, kovalent bağ soruları ve cevapları, iyonik bağ oluşumu nedir, iyonik bag soru,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kovalent Bağlar Hakkında Bilgi Я Soru Cevap 1 12-05-2015 06:44
Kovalent bağlı bileşikler hakkında bilgi ebush Kimya 0 05-06-2013 07:55
Polar kovalent bağ hakkında bilgi ebush Kimya 0 05-06-2013 07:53
İyonik bağ – kovalent bağ arasındaki ilişki nedir?-İyonik bağ nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-03-2013 09:29
İyonik Bağ ve Kovalent Bağ İle İlgili Sorular elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:42

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats