Bakimliyiz.Com

-   Kimya (http://www.bakimliyiz.com/kimya/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Oksijen ve karbondioksitin taşınması konu anlatımı (http://www.bakimliyiz.com/kimya/126263-oksijen-ve-karbondioksitin-tasinmasi-konu-anlatimi.html)

ebush 07-06-2013 09:12

Oksijen ve karbondioksitin taşınması konu anlatımı
 
Oksijen ve karbondioksitin taşınması konu anlatımı-Oksijen ve karbondioksit nasıl taşınır?Oksijenin taşınması:
Oksijen molekülünün taşınmasında hemoglobin (Hb) molekülü etkilidir. Hb kanda sadece alyuvarlar içinde bulunur. Hemog*lobin kanın oksijen taşıma kapasitesini artırır. Oksijen kan plazmasıyla ta*şınmış olsaydı kanımız yaklaşık olarak 75 kat daha fazla olması ve 75 kat daha fazla hızda akması gerekirdi. Alveöllerde oksijenin yoğunluğu kana gö*re daha fazladır. Bu nedenle oksijen alveol zarından kana geçer ve hemoglo*binle (Hb) birleşir. Oksijen dokulara kadar hemoglobine bağlı olarak taşınır. Dokulara taşınan oksijen molekülünün hemoglobinden ayrılmasında karbon*dioksit molekülünün etkisi vardır.


Karbondioksit, karbonik anhidraz enzimi etkisiyle karbonik aside dö*nüşür. Karbonik asit bikarbonat iyonlarına dönüşürken hidrojen iyonları ser*best kalır. Ortamdaki hidrojen iyonu konsantrasyonunun artması, hemoglo*bin molekülünün hidrojen iyonuna ilgisini artırır ve oksijeni bırakarak hid*rojenle birleşir. Serbest kalan oksijen molekülü dokulara geçer.


Karbondioksitin taşınmasında, karbonik anhidraz enzimi etkilidir. Bu*na göre, dokularda oluşan karbondioksit, alyuvarlara girer ve burada karbo*nik anhidraz enzimiyle C02+H20 >>> H2C03, tepkimesi gerçekleşir. Oluşan karbonik asit; H ve HCO3 (bikarbonat) iyonlarına dönüşür. Oluşan hidrojen iyonları alyuvarlar içinde hemoglobinle birleşir ve burada akciğerlere kadar taşınır. HC03 iyonları ise kan plazmasına geçer ve hava keselerine kadar bu*rada kalır.


Alveollerde tüm bu olaylar tersi yönde gerçekleşir. Serbest kalan kar*bondioksit alveol boşluğuna oradan da solunum yollarıyla atmosfere verilir.

Misafir 05-01-2014 10:14

karbondioksit
 
karbondioksit modeli ve oksijeni açtım çok işime yaradı süper bi site


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:09 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.