bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Kimya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-07-2013, 06:04   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bileşiklerin sınıflandırılması hakkında bilgi

Bileşiklerin sınıflandırılması hakkında bilgi-Bileşiklerin sınıflandırılmasıAsitler
Suda çözündüğünde ortama H+iyonu verebilen bileşiklerdir. Diğer bir tarifle OH+iyonuyla reaksiyona giren maddelerdir. HCl HBr HI gibi asitler kuvvetli asitlerdir.Kuvvetli asitler tam olarak iyonlaşarak çözünürler.Tam olarak iyonlaşamayan asitlere zayıf asitler denir.Genel özellikleri şunlardır;suda iyonlaşarak çözünürlerçözeltileri elektirigi iletirturnusol kağıdını kırmızıya boyarlartatları ekşidirsoy metaller dışında bütün metallerle reaksiyona girerek tuz ve H oluştururlarbazlarla nötürleşerek tuz ve su oluştururlar.

Bazlar
Suda çözündüğünde OH+iyonu verebilen bileşiklerdir. 1A gurubu metali hidroksitleri LiOH NaOH...kuvvetli bazlardır. Diğer bütün metallerin hidroksitleri suda kötü çözündükleri için zayıf bazlardır. Bazların genel özellikleri; suda iyi çözünürlerçözeltileri elektirigi iyi iletirturnusol kağıdını maviye boyarlartatları acıdırçözeltileri ele kayganlık verirsadece anfoter metallerle reaksiyon verirlerasitlerle tuz ve su oluştururlar.


Oksitler
O2 dışında oksijeniniki cins atom bulunduran bütün bileşiklerine oksit denir.Oksitler kendi aralarında sınıflandırılabilir;1Asidik oksitleroksijence zengin bileşiklerdir çogu ametal oksitidir.önemli özellikleri;asidik karektedirbazlarla vebazik karakterli bileşiklerle reaksiyon verirlersu ile reaksiyonu sonucu asitleri oluştururlar.2Bazik oksitler;Metaller bazik karakterli oldukları gibi metal oksitleride bazik karakterlidir.ZnOAl2O3 gibi anfoter oksitler hem bazik hemde asidik özellik gösterirler./Anfoter metal;Hembazlarla hemde asitlerle reaksiyon veren metaller./Diyer metaller bazik oksit sınıfındadır. MgOCaOMnONiO gibi.Önemli özellikleri;Bazik karakterlidirasitlerle veasidik karakterli bileşiklerle reaksiyon verirlersu ile reaksiyona girerek bazları oluştururlar.3 Nötür oksitler;Ametallerin oksijence fakir bileşikleridir.Oksijen sayısı diyer ametalin sayısından azsa veya eşitse bileşik nötür oksittir. NOCON2Ogibi.Önemli özellikleri;Asidik ve bazik özellik göstermezler.Asitlerlebazlarl a vesuile reaksiyona girmez.4Anfoter oksitler;Hem asidik hemde bazik özellik gösterirler.Aside karşı baz baza karşı asit gibi davranırlar.ZnOAl2O3SnO gibi.Önemli özellikleri;Hem asitlerle hem bazlarla reaksiyona girerler.Su ile reaksiyona girmezler.5 Peroksitler;İki taneoksijen atomunun toplam -2 degerlikli oldugu durumlarda bileşik peroksit adını alır.Mesela Na2O2(sodyum peroksit) bileşiginde her sodyum +1iki tanesi +2 oldugu için iki tane oksijen -2 degerliklidir.Bu iki oksijenden biri -2 degerliklidigeri nört oksijen atomudur.6Bileşik oksit;Yapısında aynı elementin degişik oksitleri bir arada bulunduran bileşiklerdir.Bileşik oksitler için Fe3O4 ve Pb3O4 örneklerini verebiliriz.

Tuzlar
Asit ve bazların nötürleşme ürünüdür.İyonik baglı bileşiklerdir.Hemen hemen hepsi katı fazdadır.Çeşitli geometrik şekillere sahip kristal yapılı bileşiklerdir.Katyonu H+ olan bileşiklere asitanyonu OH- olan bileşiklere baz dendigini söylemiştik.Anyon O- ise bileşikoksit sınıfından denilmişti.Bu üç durum dışında bütün katyon-anyon bileşikleri tuz sınıfındadır.Tuzlarda kendi aralarında sınıflandırılırlar. 1ASidik tuz;Asidik karekterlidirler.Kuvvetli asit ilezayıf bir bazın reaksiyonundan oluşurlar.CaCl2NH4Cl bileşiklerini bu sınıfa örnek verebiliriz. 2Bazik tuzlar;Bazik karakterlidirler.Kuvvetli bir bazla zayıf bir asidin reaksiyonundan oluşurlar.NaCNK2 bileşikleri örnek olarak verilebilir.3Nört tuz;Asidik veya bzik özellik göstermeyen tuzlardır.Kuvvetli asitle kuvvetli bir bazın nötürleşmesi sonucu oluşurlar.NaClLiBr bileşikleri bu sınıftadır.4Çİft tuz;Aynı asit köküne sahip iki tuzun meydana getirdikleri ortak iyon kıristalleridir.MgCL2KClgibi. Bazen yapılarında su molokülleride bulundururlar.Çözündüklerinde bütün iyonlarına ayrışırlar.5Kompleks tuz;Asit kökleri aynı iki tuzun yaptıgı bileşiklerdir.Anyon katyonlardan biriyle kompleksmiş durumdadır.Çözündüklerinde kopleks yapı kendini korur.Fe3(Fe(CN)<SUB6< sub>)2 gibi.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bileşiklerin sınıflandırılması hakkında bilgi

Bileşiklerin sınıflandırılması hakkında bilgi konusu, Eğitim ve Öğretim / Kimya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tuzların sınıflandırılması,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Enzimlerin sınıflandırılması hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 11-06-2013 08:10
Lipitlerin sınıflandırılması hakkında bilgi ebush Kimya 0 11-06-2013 07:38
Sanatın Sınıflandırılması Nasıl Olur-Sanatın Sınıflandırılması Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-05-2013 12:09
Bileşiklerin özellikleri hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 28-05-2013 12:59
Canlıların sınıflandırılması hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 22-05-2013 08:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats