bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız > Kısaca

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-11-2013, 09:02   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Şiir nedir kısaca bilgi

Şiir nedir kısaca bilgi-Şiir nedir vikipediŞiir kelime anlamı olarak "bilme tanıma anlama" manasındadır. Bizim için asıl önemli olan ıstılah (terim) manasıdır. Fakat eski zamanlardan günümüze kadar binlerce şiir tanımı yapılmıştır. Her yazarın veya her şairin kendisine göre bir şiir tanımı vardır...

Zengin sembollerle ritimli sözlerle ve seslerin uyumlu kullanımıyla ortaya çıkan edebî anlatım biçimidir" şeklinde tarif eder. Osmanlı döneminde genel olarak “mevzun ve mukaffa söz” yani vezinli ve kafiyeli söztanımı kabul görmüştür.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 02-01-2014, 10:38   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

daha uzun alsaydı güzel olurdu


 

Alt 03-01-2014, 11:51   #3 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Şiiri tanımlamak için binlerce ifade kullanılmışsa da doğru ve değişmeyecek bir tanıma ulaşmak olanaksız gibi görünmektedir. Ancak kendine ait bir dil ya da söylem kullanması müzik ve sesle yakın ilişki içinde bulunması ve estetik bir etkileme gücünün olması herkes tarafından kabul edilebilecek özelliklerdir. Şiirin ortaya çıkışı insanın sesini bulması ve özellikle konuşarak iletişim kurmasını sağlayan bir dil geliştirmesi ile yaşıttır. İnsan günlük konuşma dilinin yanı sıra özellikle değiştirebileceği ya da yansıtabileceğini düşündüğü doğayı etkilemek için bir büyü dili oluşturmuştu. Bu dilin ritmik özellikleri şiir dilinin öncülü olarak algılanabilir. platon da şiiri tanımlarken “büyülü söz” ifadesini kullanmıştır. Çağlar boyunca türküler şiirsel metinler olarak sözlü yazın örnekleri olarak yaşamışlardır. Her kültürün günlük dil kadar sık kullandığı türkülerin sosyolojik boyutu yazınsal boyutundan daha önde görülmüştür. İşlerini yaparken türkü söyleyen insanlar bireysel ya da grupsal gereksinimlerinden dolayı farklı türlerde şiir geliştirmişlerdir. Bu gereksinim sonucu ortaya çıkan türler Yunan kültürü etkisi altında gelişmiştir. Bu bağlamda ilk gelişen türler lirik epik ve dramatik şiirdir. Bunların dışında pastoral didaktik ve satirik diye adlandırılan türler de şiirde iç farklılaşmanın diğer örnekleridir. Topluma ortak bir duyarlık ve bazen vicdan oluşturmak insan-doğa ilişkisini düzene koymak sıradan insanın gözlemleyebildiği halde ifade edemediği olayları ve olguları güzel ve farklı bir dil kullanarak gündeme getirmek ve böylece toplumun sözü olmak gibi işlevleri vardır şiirin. Şiirin işlevi yazıldığı ya da söylendiği döneme bağlı olarak farklılık göstermiştir. Topluma kazandırılmak istenen değerlerin sözcülüğünü yapmış yenilikleri tanıtmaya çalışmış demokrasi ve özgürlük kavramlarının kalıcı olmasında önemli pay sahibi olmuştur.

Şiir üzerine sözler

* İçinizde olmayan şiiri hiçbir yerde bulamazsınız. (Shelley)
* Şairin kullandığı sözcüklerde insanlar için çeşitli anlamlar vardır; herkes beğendiğini seçer. (Tagore)
* Şiirin ilkesi insanın üstün bir güzelliği özlemesidir. Bu ilke bir coşkunlukla bir ruh taşkınlığında kendini gösterir. Bu coşkunluk aklın yoğurduğu gerçeğin dışındadır. (Baudelaire)
* Şiir sanatı eksiklikleri güzelliklere çeviren bir simya bilimidir. (aragon)
* Ne masayı anlatacağım diye masa sözcüğünü kullanacaksınız ne kuşu anlatacağım diye kuş sözcüğünü; ne de aşkı anlatacağım diye aşk sözcüğünü. (Cocteau)
* Şiir olmayan yerde insan sevgisi de olmaz. İnsanı insana ancak şiir sevdirir. Şiir insanı insana yaklaştıran şeydir. (Sait Faik)
* Şiirin konuları hiç eksik olmayacaktır; çünkü dünya o kadar büyük o kadar zengin yaşam o kadar değişik manzaralı ki… Hiçbir gerçek konu yoktur ki şair onu gereği gibi işlemesini bildiği andan itibaren şiirden yoksun olsun. (goethe)
* Gerçek şiirin asıl sanat eserinin kendi varlığından başka bir amacı yoktur. Kendisinde başlar kendisinde biter. Bütün soyluluğu da buradan gelir. (Valéry)

Çeşitlerine Göre Şiir Örnekleri

Lirik Şiir Örnekleri


Duygu ve düşüncelerin coşkulu bir dille anlatan şiire lirik şiir denir. Eski Yunan edebiyatında şairler şiirlerini Lyra (lir) denilen bir sazla söyledikleri için bu tür şiirlere lirik denilmiştir. Lirik şiir dünya edebiyatında en çok işlenen ve sevilen şiir türüdür. Lirik şiirler insan yüreğine seslenen okunduğunda insanı duygulandıran coşkulandıran şiirlerdir. Batı edebiyatında Rönesans devrim şairlerinin(PETRERCARONSARD) daha sonra da ilke olarak içe dönüklüğü benimseyen romantik şairlerin(Lamartine Hugo Goethe Schiller) duygusal ve öznel bir nitelik gösteren şiirlerin bu türün başarılı örnekleridir.

Örnek-1

Ne zaman seni düşünsem
Bir ceylan su içmeye iner
Çayırları büyürken görürüm
Her akşam seninle
Yeşil bir zeytin tanesi
Bir parça mavi deniz
Alır beni
Seni düşündükçe
Gül dikiyorum elimin değdiği yere

Atlara su veriyorum Daha bir seviyorum dağları ( İlhan BERK)


Pastoral Şiir Örnekleri

Çoban ve kır yaşamınıdoğa güzelliklerini anlatan şiirlere pastoral şiir denir. Pastoral şiirlerin her türlü süsten yapmacıktan gösteriş ve söz oyunlarından uzak bir yapısı vardır. Bunlara bukolik şiir ( çoban şiiri) de denir.

Pastoral şiirin iki biçimi vardır:


İDİL: Bir ozanın ya da çobanın ağzından yazılıp kır yaşamının çekiciliğini güzelliğini anlatan çobanıl aşkı yansıtan kısa şiirlere denir.

EGLOG: BİR kaç çobanın karşılıklı konuşmaları yoluyla oluşturulan aşk kır yaşamı üzerine duygu ve düşüncelerini yansıtan pastoral şiirlere denir.

Örnek-1

Avludan geçtiğini gördü gelinin
Suya gidiyordu öğle güneşinde
Ardında bebesi yalınayak
Geride Karabaş Tozlu yoldan
Söğütlerin oradaki çeşmeye
Yalağında bulutlar yıkanan çeşmeye (Oktay RIFAT)Epik Şiir Örnekleri

Epik sözcüğü Yunancada destan anlamındaki epope den gelmektedir. Yazının bulunuşundan önceki dönemlerde ulusların hayatında derin izler bırakan tarihsel olayları dile getiren destanlar epik şiir sayılır.Epik şiirlerde yiğitlik kahramanlık savaş. temaları işlenir.Her epope ( destan) ya da epik şiirlerde tarihsel bir gerçek vardır. Epik şiir bu gerçekten kaynaklanır.Epik şiirlerin çoğu okuyucuyu coşkulandırdığı için lirik özellikler de taşır.

Örnek-1


Durduk süngü takmış kafir ayakta
Bizde süngü yok
Bir hayret kızıllığı akardı üstümüzden
Dehşetten daha çok
Durduk süngüsü düşmanın pırıl pırıl
Önümüze çıktı bir gündüzbir gece
Korku değil haşa Bir büyük düşünce . ( F.Hüsnü DAĞLARCA)

Didaktik Şiir Örnekleri

Belli bir düşünceyi aşılamak ya da belli bir konuda öğüt bilgi vermek ahlaki bir ders çıkarmak amacıyla öğretici nitelikte yazılan duygu yönü zayıf şiir türüdür. Eski çağlarda ozanların eğitici öğretici bir kişi olduğu kabul ediliyordu. Eski Yunan edebiyatında HESİODOS bu türün ilk örneklerini vermiştir.Türk edebiyatında “ta’limî” terimi de aynı anlamda kullanılmıştır. Manzum hikâyeler ve fabllar da bu gruba girer.

Örnek-1

KARGA İLE TİLKİ


Bir dala konmuştu karga cenapları;
Ağzında bir parça peynir vardı.
Sayın tilki kokuyu almış olmalı;
Ona nağme yapmaya başladı:
“Ooooo! Karga cenapları merhaba!
“Ne kadar güzelsiniz; ne kadar şirinsiniz
“Gözüm kör olsun yalanım varsa
“Tüyleriniz gibiyse sesiniz
“Sultanı sayılırsınız bütün bu ormanın.
” Keyfinden aklı başından gitti bay karganın;
Göstermek için güzel sesini Açınca ağzını düşürdü nevâlesini.
Tilki kapıp onu dedi ki:
“Efendiciğim Size küçük bir ders vereceğim;
Alıklar olmasa iş kalmaz açık gözlere;
Böyle bir ders de değer sanırım bir peynire
” Karga şaşkın mahcup biraz da geç ama
Yemin etti gayrı faka basmayacağına. (Çev: Orhan Veli)


Satirik Şiir Örnekleri

Eleştirici bir anlatımı olan şiirlerdir. Bir kişi olay durum iğneleyici sözlerle alaylı ifadelerle eleştirilir. Bunlarda didaktik özellikler de görüldüğünden didaktik şiir içinde de incelenebilir. Ancak açık bir eleştiri olduğundan ayrı bir sınıfa alınması daha doğru olur. Bu tür şiirlere Divan edebiyatında hiciv Halk edebiyatında taşlama yeni edebiyatımızda ise yergi verilir.

Örnek-1


Pek rengine aldanma felek eski felektir
Zira feleğin meşreb-i nâ-sâzı dönektir
Ya bister-i kemhâda yâ virânede can ver
Çün bay ü gedâ hâke beraber girecektir
Allaha sığın şahs-ı halimin gazabından
Zira yumuşak huylu atın çiftesi pektir
Yaktı nice canlar o nezaketle tebessüm
Şirin dahi kasdetmesi cana gülerektir
Bed asla necabet mi verir hiç üniforma
Zerdüz palan ursan eşek yine eşektir
Bed mâye olan anlaşılır meclis-i meyde
İşret güher-i âdemi temyize mihenktir
Nush ile yola gelmeyeni etmeli tektir
Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir
Nâdânlar eder sohbet-i nâdânla telezzüz
Divânelerin hemdemi divâane gerektir
Aff ile mübeşşer midir eshâb-ı meratip
Kanun-i ceza âcize mi hâs demektir
Milyonla çalan mesned-i izzetde serefrâz
Bir kaç kuruşu mürtekibin câyı kürektir
İman ile din akçadır erbâb-ı gınâda
Namus ü hamiyyet sözü kaldı fukarada (Ziya Paşa)

Dramatik Şiir Örnekleri

Tiyatroda kullanılan şiir türüdür. Eski Yunan edebiyatında oyuncuların sahnede söyleyecekleri sözler şiir haline getirilir ve onlara ezberletilirdi. Bu durum dram tiyatro türünün ( 19. yy. ) çıkışına kadar sürer. Bundan sonra tiyatro metinleri düz yazıyla yazılmaya başlanır. Dramatik şiir harekete çevrilebilen şiir türüdür. Başlangıçta trajedi ve kommedi olmak üzere iki tür olan bu şiir türü dramın eklenmesiyle üç kere çıkmıştır.

Bizde dramatik şiir türüne örnek verilmemiştir. Çünkü bizim Batı’ya açıldığımız dönemde ( Tanzimat ) Batı’da da bu tür şiirler yazılmıyordu; nesir kullanılıyordu tiyatroda. Bizim tiyatrocularımız da tiyatro eserlerini bundan dolayı nesirle yazmışlardır. Ancak nadirde olsa nazımla tiyatro yazan da olmuştur. Abdülhak Hamit Tarhan gibi.

Batı edebiyatında Corneille Racine Shakespeare; Türk edebiyatında Namık Kemal Abdülhak Hamit Tarhan Faruk Nafiz Çamlıbel dramatik şiirin en güzel örneklerini vermişlerdir.

«Eşber» den bir parça: Halketsem esirlerle leşker
Mahveylesem ordularla asker
Olsa bana hep mülûk çâker;
Cinsince o iktidar münker
Fevkimde uçar tuyûr-u kemter!
Âvâze-i dehr iken tanînim
Gördüm ana değmiyor enînim;
Milletlere karşı âhenînim;
Bir âfete karşı nazenînim.
Afetse de ey ilâh göster!
Bilmem bana ân mı şân mı lâzım?
Gülbün mü ya kehkeşân mı lâzım?
Âguuş-u vefâ-nişân mı lâzım?
Bir pençe-i hun-feşân mı lâzım?
Canan mı güzel cihan mı hoş-ter? (Abdülhak Hâmit TARHAN)”


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 16-11-2014, 04:14   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok teşşekkür ederim işime çok yaradı


 
Alt 01-12-2014, 12:23   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Valla supersınız ben turkıyede derece yapmamda etkılısınız


 
Alt 04-12-2014, 03:31   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel işime çok yaradı


 
Alt 06-12-2014, 03:41   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Güzel ama keşke biraz kısa olsaydı.yinede sağlun işime yaradı.
TEŞEKKÜR EDERİM :) :D


 
Alt 19-12-2014, 05:41   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Gercekten cok saolun bütün ödevlerim hepsi ni buradan yaptım saol işime cok yaradı teşekür ederim :D :D


 
Alt 20-12-2014, 02:31   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok güzel olmuş elinize sağlık


 
Alt 10-01-2015, 01:46   #10 (permalink)
emre dinç
Avatar Yok
 
Face0 ödev

çok teşekkürler bütün ödevleri buradan bakıyorum hepsi çok doğru!!!!!!


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Şiir nedir kısaca bilgi

Şiir nedir kısaca bilgi konusu, Genel Kültür Paylaşımlarınız / Kısaca forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: şiir nedir kısaca, şiir nedir, şiir nedir kısaca bilgi, şiir nedir kısa bilgi, siir nedir kisaca, şiir ne demek kısaca, şiir nedir kısa, siir nedir, şiir nedir kısaca tanımı, şiir nedir kisaca, şiir ne demektir kısaca, şiir kısaca nedir, şiirin tanımı kısaca, şiir ne demektir, şiir hakkında kısa bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Harita nedir kısaca bilgi ebush Kısaca 35 01-01-2017 10:51
Şiir Ölçü Biçimi Nedir?-Şiir Ölçü Biçimleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 4 07-12-2015 10:47
Ahilik nedir kısaca bilgi ebush Kısaca 0 08-11-2013 08:48
vurgu tonlama nedir kısaca bilgi Xthantas Soru Cevap 1 06-01-2013 06:47
Şiir Hakkında Birkaç Bilgi elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats