Bakimliyiz.Com

-   Kısaca (http://www.bakimliyiz.com/kisaca/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Kemik nedir kısaca (http://www.bakimliyiz.com/kisaca/132188-kemik-nedir-kisaca.html)

ebush 10-11-2013 01:09

Kemik nedir kısaca
 
Kemik nedir kısaca-Kemik nedir vikipediKemik, vücudu oluşturan dokular arasında en sert olanıdır. Organizmada gerçek anlamda destek görevi yapan dokudur. Ayrıca organizmanın kalsiyum depolarıdır. Kalsiyum bakımından doymuş olduklarından serttir. Sert olmalarına rağmen Kıkırdak dokusundan farkları damar içermeleridir. Bu doku yapısında çeşitli tipte hücreler osteosit, osteoblast, osteoklast ve hücrelerarası madde matrix bulunmaktadır. Kemiğin enine kesiti incelendiğinde dış ve iç yüzeyleri bir zarla örtülüdür. Bunlardan dıştakine periosteum, iç yüzeydekine endosteum denir. Bu zarlar düzensiz sıkı bağ dokusundan yapılmışlardır. Periosteumun hemen altında dış halkasal sistem yer alır. Endosteumun hemen üstünde ise iç halkasal sistem bulunur

Havers sistemleri ise osteon iç ve dış halkasal sistemlerin arasını doldurur. Volkmann kanalları ise komşu Havers kanallarını birleştirir.

Yetişkin bir insan iskeleti 207 kemikten oluşmaktadır insan iskeletindeki kemikler Aksiyel iskelet kemikleri Apendiküler iskelet kemikleri,

Kemik beş bölümden oluşur kemik zarı kemiğin enine büyümesini sağlar Sert kemik beyaz kemik Kemiğin orta kısmında yer alır. içinde sarı kemik iliği bulunur.

Süngerimsi kemik Gözenekli bir yapısı vardır. Süngerimsi kemikte, kırmızı kemik iliği bulunur. Kırmızı kemik iliği Süngerimsi kemikte bulunur. Görevi alyuvarları üretmektir.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:05 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.