bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız > Kısaca

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-07-2015, 02:16   #1 (permalink)
 
Cansu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürkün Kişisel Özellikleri Nelerdir Kısaca

Atatürkün Kişisel Özellikleri Nelerdir Kısaca - Atatürkün Kişisel Özellikleri Nelerdir - Atatürkün Kişisel Özellikleri Maddeler Halinde
Açık Sözlülüğü

Atatürk doğruyu söylemekten asla çekinmezdi. "Ben düşündüklerimi daima halkın huzurunda söylemeliyim.yanlışım varsa halk beni tekzip eder." derdi.

Çok cepheliliği

Atatürk çok cepheli bir liderdi. O hem fikir hem de hareket adamıdır. Yani bir taraftan Türk inkılabının hazırlayıcısı diğer taraftan da uygulayıcısı olmuştur. Hem düşünen hem de eserler veren Atatürk çok yönlü bir lider olduğunu göstermiştir.

Eğitimciliği

Atatürk toplumu çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmayı amaçladığı için milli eğitim ile yakından ilgilenmiştir.O "Eğitimdir ki bir milleti ya hür bağımsız şanlı yüce bir toplum olarak yaşatır; ya da bir milleti esaret ve sefalete terk eder." demiştir.

Gurura yer vermemesi

Atatürk kurduğu cumhuriyet yaptığı inkılaplar ve kazandığı zaferlere rağmen gurura kapılmamıştır. “Ben yaptım!” sözünden hep kaçınmıştır. Her zaman: “Türk milleti başardı” demiştir.

Hakikati arama gücü

Hakikati aramak ve hakikati konuşmak Atatürk'ün yöntemiydi. O akıl ve bilime değer verirdi. Olaylara bir bilim adamı gözüyle bakarak hakikati bulmaya çalışırdı. "Akıl ve mantığın halledemeyeceği mesele yoktur." derdi.

Atatürk gerçekçi bir insandı. Olaylar ve kişiler karşısında gerçekleri çekinmeden söylediği gibi doğru olanın gerçekleşmesi için elinden geleni de yapardı. O yapacağı bir işte önce engelleri görür onları birer birer ortadan kaldırır sonunda amacına ulaşırdı. Hayalcilikten uzaktı.
İdealistliği

Atatürk'ün en büyük ideali Türk Milleti'nin "En medeni ve refah seviyesi yüksek bir millet olarak varlığını yükseltmek"ti.Bir idealist olarak en kısa zamanda bu hedefe ulaşmak istiyordu. Onun diğer bir amacı da tüm ulusların barış içinde yaşamasıydı. Atatürk Türk milletinin çağdaşlaşması için önüne çıkan tüm engelleri yenmiştir.

İleri görüşlülüğü


Atatürk olayların gidişini değerlendirerek sonucunu tespit ederdi. Çanakkale Muharebeleri sırasında düşman donanmasının nerden çıkarma yapabileceğini önceden sezerek gerekli tedbiri alması savaşın sonucunu değiştirmiştir.

İnsan ve millet sevgisi

Atatürk milletini çok severdi milleti uğruna gece gündüz çalışmış en umutsuz zamanlarda bile milletle beraber olmayı millete güvenmeyi kendine prensip edinmişti. O
yalnız
kendi milletine değil bütün uygar milletlere saygı duymuştur.

İyi kalpliliği

Atatürk iyi kalpliydi. İnsanlığı bekleyen felaketlere karşı sürekli çareler arardı. Ona göre gayesi barış olmayan bir savaş cinayetti.

Mantıklılığı

Keskin bir mantık ve zekâ gücüne sahip olan Atatürk hayatı b
oyun
ca akıl ve mantığa büyük önem vermiştir. Bu özellik onun evrensel devlet adamı olarak tanınmasında büyük bir rol oynamıştır. "Bizim akıl mantık ve zekâ ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir." diyerek ülke sorunlarında mantık ve şuurla hareket edildiğini göstermiştir
.
Metodlu çalışması

Atatürk yapılacak işlerin zamanını ve sırasını çok iyi bilirdi. O yapacağı işlerde her şeyi sırayla yapardı. Önce engelleri ortadan kaldırır sonra hedefe varmada hiç zorlanmazdı.

Rehberliği

Atatürk 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktıktan hemen sonra başladığı işlerde bir rehberin bütün özelliklerini sergilemişti. O millete en doğru yolu göstermişti.

Sabır ve disiplin anlayışı

Atatürk önemli düşünceler karşısında önce düşünür inceler araştırır ve tartışır; sonra da kesin kararını verirdi. Verdiği kararın uygulanma zamanını ise sabırla beklerdi. Atatürk disipline de çok önem verirdi. Bir işi yapmaya karar verdiği zaman ısrarla o konu üzerinde çalışır. Asla vazgeçmezdi.

Sanatseverliği

Atatürk sanata düşkündü. O Türk milletinin engin bir sanat zevki olduğuna inanırdı.

Ümitsizliğe yer vermemesi

Atatürk asla ümitsizliğe düşmezdi. İç ve dış düşmanların çokluğuna rağmen Milli Mücadeleyi başlatmış ve başarmıştır.

Vatanseverliği

Vatan
sevgi
si Atatürk'ün en önemli özelliğidir. Vatanın savunulması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır. Vatan savunmasını her şeyden önemli ve her şeyden üstün gören Atatürk'ün İstiklâl Savaşı'nın kazanılmasında vatan sevgisi ve Türk milletine olan güveni önemli bir yer tutar.

Vatan ve millet sevgisi Atatürk'ün taşıdığı özelliklerin temel taşıydı. O vatanı ve milleti için canını seve seve verebilecek bir karaktere sahipti. O kişisel egemenliği ortadan kaldırmış egemenliği kayıtsız şartsız milletine vermiştir. Bununla milletine olan güvenini sevgisini açıkça göstermiştir

Yöneticiliği

Mustafa Kemal iyi bir yönetici için gerekli bütün özelliklere sahipti. Kibar davranışları dürüstlüğü emir veriş tarzıyla örnek olmuştur. Gerek devlet yönetiminde gerekse askerlik hayatı boyunca hiçbir zaman maceraya yer vermemiştir. Atatürk; "Büyük kararlar vermek kâfi değildir. Bu kararları cesaret ve kesinlikle tatbik etmek lâzımdır." diyerek verdiği kararlarda ısrarcı olmuş ve sonucun kendi istediği şekilde çözümlenmesi için uğraşmıştır.


Cansu isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürkün Kişisel Özellikleri Nelerdir Kısaca

Atatürkün Kişisel Özellikleri Nelerdir Kısaca konusu, Genel Kültür Paylaşımlarınız / Kısaca forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürk ün kişisel ve fiziksel özellikleri nelerdir, atatürkün fiziksel özellikleri, atatürkün kişisel özellikleri kısaca, atatürk ün kişisel özellikleri nelerdir, ataturkun fiziksel ozellikleri, mustafa kemalin kişilik özellikleri kisaca, atatürkün fiziksel özellikleri maddeler halinde, atatürkün fiziksel özellikleri kısaca, atatürkün kişilik özellikleri ve örnekleri kısaca, atatürk ün kişisel özellikleri kısa, atatürkün fiziksel ve kişisel özellikleri, atatürkün kişilik özellikleri kısaca, atatürkün kişisel ve fiziksel özellikleri, atatürk ün kişisel özellikleri kısaca, atatürk ün kişilik özellikleri kısa bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir Kısaca Cansu Kısaca 0 03-07-2015 01:55
Atatürkün kişisel özellikleri maddeler halinde ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 24-02-2014 11:25
Atatürkün kişisel özellikleri ile ilgili anılar elif Soru Cevap 0 12-08-2013 01:14
Atatürkün Kişisel Özellikleri Madde Madde elif Soru Cevap 0 12-04-2013 02:59
Atatürkün Kişisel Özellikleri-Atatürk'ün Kişisel Özellikleri Nelerdir elif Soru Cevap 0 10-02-2013 04:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats