bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Kişisel Gelişim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2010, 01:49   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart IQ nedir? Nasıl hesaplanır?

IQ nedir? Nasıl hesaplanır?

IQ bireylerin zekâ testinde sağladığı zekâ yaşını kronolojik (zamansal) yaşına bölüp çıkan sonucu 100 (yüz) ile çarparak elde edilen bir zekâ gelişim düzeyidir. Peki bütün bunlar ne anlama gelmektedir? IQ bize belli bir zekâ testindeki puanımızı kendi yaş-grubumuzdakilerle karşılaştırılmış biçimde göstermektedir. Testin 100 puanlık bir ortalama puanı ve 15 puanlık bir standart sapması vardır. Pekâlâ standart sapma ne anlama gelmektedir? Bu durum teste katılan kişi sayısının % 68´inin 85-115 arasında bir IQ değerine ulaşmış olduğunu gösterir. Üstelik katılan kişilerin yüzde 95´inin de 70-130 arasında bir değere ulaştığını gösterir. Eğer IQ puanınız 100 ise bu ne anlama gelir?
Bu (sizin yaşınızdaki!) kişilerin yarısının sizden daha yüksek puan aldığı anlamına gelir. Öbür yarısının ise sizden daha düşük puan aldığını gösterir. Diyelim ki sizin IQ puanınız 130. Bunun anlamı ne olacaktır? Bu sizin yaş grubunuzdakilerin %975’inin sizden daha düşük puan aldığı anlamına gelir. Demek ki yalnızca % 25’i sizden daha yüksek puan almıştır.
Bir IQ puanını şu yöntemle kolayca belirleyebilirsiniz:
Genel yetenekleri ölçen bir zekâ testindeki IQ puanı istatistiksel olarak elde edilmiş olan bir sayıdır. Bu IQ sayısı akademik (yani eğitimle edinilen) beceri ve bilgilerin elde edilmesi için kullanılabilen göreli ve karşılaştırmalı yetenekleri belirtmektedir. Her bireyin yüzlerce belli zihinsel yeteneği vardır. Bu yeteneklerin kimileri tam olarak ölçülebilir. Bu ölçümlerin bir bölümü bir bireyin akademik zihinsel başarılarını güvenilir biçimde önceden tahmin edebilir. Her ne kadar bir IQ testi bir insanın zihinsel yeteneklerinin sadece birkaçını ölçerse de bu az sayıdaki yeteneklerden değerli bir ölçüm çıkarılabilir. Zira onların çok sayıdaki başka insani yeteneklerle ilişkisi olumlu şekilde ve yüksek derecededir. Bu yeteneklerden birindeki yüksek puanınız ölçülmemiş olan yeteneklerinizin de o kadar yüksek olacağının güçlü bir kanıtıdır.
Aşağıdaki ifadeler aynı teste katılmış olan kimselerin IQ puanları bağlamında istatistiksel olarak doğrudur.
100 puanlık bir IQ teste katılmış olan bütün kişilerin yüzde 50´sinden daha yüksektir.
110 puanlık bir IQ teste katılmış olan bütün kişilerin yüzde 75´inden daha yüksektir.
120 puanlık bir IQ teste katılmış olan bütün kişilerin yüzde 93´ünden daha yüksektir.
130 puanlık bir IQ teste katılmış olan bütün kişilerin yüzde 98´inden daha yüksektir.
[1] Bir kimsenin kendi IQ puanını öğrenmek istemesinin başlıca nedenlerinden biri kendi olası akademik potansiyelinin bağımsız ve nesnel (objektif) bir portresini görebilmektir. Şayet IQ puanınız yüksek ise siz bu bilgiyi şu anda kendinize pek güvenmiyorsanız bile birtakım öğrenim olanaklarına kolayca kavuşabilmek için kullanabilirsiniz. Ve gene şayet IQ puanınız düşük ise bu bilgiyi kendinize-sahip olduğunuzu düşündüğünüz zaman ve gösterebileceğiniz çabayı göz önünde tutarak-gerçekçi öğrenim hedefleri belirlemek amacıyla kullanabilirsiniz.
Önemli Not: Şurası akıldan çıkarılmamalıdır ki bir IQ testi insani yeteneklerin müzik sanat coşkusal dengelilik bedensel koordinasyon ya da ruhsal (tinsel) düzey gibi-pek çok türünü ölçmez. Yüksek bir IQ puanı bir kimsenin mutlu olacağının esenlikle yaşayacağının ya da tinsel (ruhsal) yücelmeye ereceğinin garantisi değildir. Aynı şekilde düşük bir IQ puanı da o kimsenin parasal ruhsal ya da ahlaki açılardan başarısız olacağı anlamına gelmez.
Yaşamın her kesitinde yüksek IQ puanlı kişilere rastlanabilir. Aynı şekilde doktorlar mühendisler gibi geleneksel olarak paye verile gelmiş gruplar içinde IQ puanları sadece normal düzeyde bir zekâya sahip olduklarını gösteren kişilere de rastlanabilir. Hemen hemen bütün sıradan insani işler (görevler) bir insanın sadece 50 ya da daha yüksek bir IQ düzeyine sahip olmasını gerektirir. (Bütün insanların %75´inin IQ´su 50 ya da biraz daha üzerinde bir düzeydedir). Yalnız şu var ki IQ puanı 50 olan bir bireyin öğrenimde başarı sağlayabilmesi ancak özel öğretim yöntemleri sayesinde ve daha çok zaman harcanmasıyla mümkündür.Kaynak : Kerkük Feneri


Mahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


IQ nedir? Nasıl hesaplanır?

IQ nedir? Nasıl hesaplanır? konusu, BAYANLAR ÖZEL / Kişisel Gelişim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: aykü nedir, aykü ne demek, aykü ölçme, ayku ne demek, ayku, ayku nedir, iq açılımı, aykü, 130 iq ne demek, iq 130 ne demek, iq ne demek, ıq 115 nasıl, ıq ne demek, aykü puanları, 120 iq nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mırra Nedir? Nasıl Yapılır? mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-06-2009 02:02
Kemoterapi nedir ve nasıl uygulanır? Bkmlyz Ortopedi 0 02-10-2008 06:29
Aşılama nedir nasıl yapılır? Seray Tüp Bebek Bölümü 0 28-05-2008 03:09
Bit Nedir? Nasıl Bulaşır? Bkmlyz Sağlığımız 0 26-05-2008 10:26
Saç Biti Nedir? Nasıl Bulaşır? Bitlendiğimizi Nasıl Anlarız? Bkmlyz Sağlığımız 0 24-04-2008 03:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats