bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Kişisel Gelişim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-08-2010, 02:00   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kadınların Çalışma Yaşamında Eşitlik Kazanması

Kadınların Çalışma Yaşamında Eşitlik Kazanması

19. yüzyılın başlarında İngiltere'de ilerici çevrelerde yeni bir toplum biçimi tartışılıyor kadını köleleştiren ev işlerinin toplumsallaştı-rılması üretimin eşit paylaşımı isteniyordu. Buna karşı yıkıcı bir rekabetin var olduğu kapitalist toplum düzeninde kadınların özgürlüğünün bir hayal olduğu siyasal ve medeni haklara sahip olsalar da var olan koşullarda onlardan yararlanamayacakları öne sürülüyordu.
1800'lerin ortalarında baş gösteren toplumsal hareketlerde kadınlar hak isteminde hep en önde mücadele etti. İşçi kadınlar düşük ücretlere işsizliğe yapmak zorunda kaldıkları ağır işlere öteki kadınlar ise ekonomik ve siyasal haklardan yoksun bırakılmaya başkal-dırdılar. İlk sosyalistlerden ve feministlerden Flora Tristan (1803-44) kadının özgürleşmesinin tüm emekçilerin özgürleşmesinden bağımsız olamayacağını savundu.
Kari Marx ve "modern çekirdek aile kadının evcil köleliği üzerine kuruludur" diyen Friedrich Engels elde bulunan antropolojik verilerle tarihsel değişim içinde ailenin yapısını incelediler. Sanayi Devrimi'yle birlikte üretim ilişkilerindeki değişim cinsler arasındaki ana baba ve çocuklar arasındaki ilişkilere de yansımıştı. Kadınların ucuz emekçiler olarak fabrikalarda çalışmaya başlaması başlangıçta erkek işçilerin direnişiyle karşılaştı. Kadınların üretimde yer almasının aileyi yıkıma götüreceği savı öne sürüldü. Sosyalist düşünürlerden Proudhon kadının yerinin evi olduğunu iyi bir eş ve ana olmaktan öte bir amacı olamayacağını savundu. Oysa 19. yüzyılın önde gelen düşünürleri ve sosyalistleri kadınların ezilmişliğini yaratan koşulları ortadan kaldırmak istiyordu. Alman sosyalist önderlerinden Kari Liebknecht ve August Bebel 20 yaşın üzerindeki tüm Alman yurttaşlarına kadın erkek farkı gözetilmeksizin genel eşit ve gizli oy hakkı tanınması ve hukuksal açıdan kadınlara karşı ayrımcı yasaların kaldırılmasını Sosyalist Parti programına aldırmayı başardı. Bebel 1883'te yayımlanan Kadın ve Sosyalizm (Die Frau und der Sozia-lismus) adlı kitabında kadın sorununu ilkçağlardan alarak çeşitli yönleriyle inceledi ve çözüm önerileri getirdi.
1890'larda Almanya'da işçi hareketi içinde bir kadın hareketi de gelişmeye başladı.
Kadınların üretime katılmasının sosyalist hareketin gelişmesine yardımcı olacağı görüşü yaygınlaştı. Bu görüşün savunucularından Clara Zetkin'in yönetiminde adı Gleicheit ("Eşitlik") olan bir kadın gazetesi yayımlanmaya başlandı. Rusya'da aynı dönemde Alek-sandra Kollontay sosyalizm ve kadın hakları mücadelesinin birlikte yürütüleceği görüşünü savunuyordu. Birçok ülkede erkeklerin kurmuş olduğu işçi sendikalarında kadınlar haklarını savunmak için kollar oluşturdular. İlk kez 1860'ta ABD'de sendikalar kadınların baskısıyla "eşit işe eşit ücret" isteminde bulundu. 1857'de New York'lu kadın işçilerin topluca greve gittikleri gün olan 8 Mart 1910'da Clara Zetkin'in önerisiyle "Uluslararası Kadınlar Günü" ilan edildi.
SSCB'de Ekim Devrimi'yle birlikte kadınlara hukuk siyaset ve eğitim alanında eşitlik sağlandı. Fabrikalarda eşit haklarla çalışmaya başladıkları gibi çalışmayı olanaklı kılacak ortak mutfaklar kreş ve çocuk bakımevlerinin kuruluşuna geçildi. Böylece ev işi toplumsallaşacak ailenin dar duvarları yıkılacaktı. Evlenme ve boşanma işlemleri kolaylaştırıldı. Çocukların bakımından babanın da anne kadar sorumlu olması gibi paylaşımcı öneriler geliştirildi. SSCB hükümetinin kuruluşunun daha ilk haftasında Aleksandra Kollontay'ın başkanlığında yapılan Çalışan Kadınlar Konferansına 50 binin üstünde kadının katılmış olması bu konudaki ilgi ve coşkunun göstergesiydi. Ne var ki 1934'te çıkarılan yasalarla kadınların özgürleşmesini öngören 1917 yasaları yürürlükten kaldırıldı. Aileyi güçlendirici evlenmeyi özendirici ve doğurganlığı körükle-yici yeni yasalar getirildi.
Bugün sosyalist ülkelerde eşit haklar çerçevesinde çok olumlu adımlar atılmış olmasına kapitalist ülkelerle karşılaştırıldığında devletin işlettiği çok sayıda kreş ve çocuk bakımevi bulunmasına karşın ev işleri ve aile içinde çocuk bakımı çalışsın çalışmasın hâlâ kadınların üzerindedir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  





Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kadınların Çalışma Yaşamında Eşitlik Kazanması

Kadınların Çalışma Yaşamında Eşitlik Kazanması konusu, BAYANLAR ÖZEL / Kişisel Gelişim forumunda tartışılıyor.



Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türk Kadınının Haklarını Kazanması mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 21-04-2014 04:49
Çalışma Masaları Bkmlyz Ev Dekorasyon 3 14-10-2009 10:13
değişik bi çalışma... daywest Dantel 3 28-05-2009 05:44
Hoş Bir Çalışma elif Örgü Kazak, süveter ve hırka Modelleri 0 02-03-2009 03:28
Atatürk'ün Eşitlik Anlayışı Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 17-05-2008 05:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats