Bakimliyiz.Com

-   Kişisel Gelişim (http://www.bakimliyiz.com/kisisel-gelisim/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Üstün Zekalı Çocuklar Kimlerdir? Özellikleri Nelerdir? (http://www.bakimliyiz.com/kisisel-gelisim/64599-ustun-zekali-cocuklar-kimlerdir-ozellikleri-nelerdir.html)

Я 17-10-2010 09:15

Üstün Zekalı Çocuklar Kimlerdir? Özellikleri Nelerdir?
 
ÜSTÜN ZEKÂLI VE ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUK KİMDİR ?

“Altı yaşında bir erkek çocuğuydu. Sık sık ağırlığı ve yerçekimi üzerinde düşünür, bunlar hakkında konuşurdu. Babası bu konuda ona daha fazla bilgi sağlayarak çocuğun ilgisini kamçılıyordu. Bu çocuk, çocuk bahçesine gittiği zamanlar oranın seçkin bir amatör antrenörü olurdu. Ayakta durur, kayakla kayan çocuklara bağırarak, “Dik oturunuz! Ellerinizi yana uzatınız!” gibi emirler verirdi. Kızaktan kayan kız ve erkek çocuklardan bazıları her defasında düşüyorlardı. Bu olay onu üzüyor ve düşündürüyordu. Bunun nedenini aradı ve en sonunda olayla teoriyi birleştirerek bunu buldu. Düşen çocuklara, “Çok fazla öne doğru eğilmeyin, ağırlık merkezini koruyun!” dedi. Fakat çocuklar şaşırmış, hiç biri bu sözlerden bir şey anlamamışlardı. O bulduğu bu sonucu birkaç defa tekrar etti. Yine çocukların hiçbiri onun düşünme yolunu anlayamadılar. En sonunda çocuklar onun söylediklerinden bir anlam çıkaramayacaklarını anlayınca ona “AĞIRLIK” adını taktılar.”
Literatürde genellikle üstün yetenekli ve üstün zekaya sahip çocukların yaşamlarının ilk yıllarından itibaren gelişim aşamalarına normal gelişim standartları gösterenlere göre daha hızlı ulaştıkları vurgulanmaktadır. Ancak üstün yeteneklilik tiplerine göre, bu hızlı ilerleme özelliği değişebilir, özel bir alanda yetenekli olan çocuğun tüm gelişim alanlarında hızlı olması beklenmemelidir. Örneğin, görsel sanatlar alanında üstün yetenekli olan çocuk sadece bu alanda yaşıtlarından, üstün olma özelliği göstermekle birlikte, diğer gelişim alanlarında standart gelişim ritmi izleyebilir (ERSOY ve AVCI 2001: 129). Dolayısıyla öncelikle üstün zekâ ve yeteneğe sahip çocukların tespit edilmesi ve yetenek alanlarının belirlenmesi gerekir.
Eğer çocuktaki yetenek düzeyi olağanın çok çok üstündeyse, tanımlamak oldukça kolaydır. Herhangi türden bir ölçüm yapılmadan çocuğun kabataslak yeteneği hakkında bir şeyler söylenebilir. Örneğin, çocuk üç yaşındayken temel dört işlemi yapabiliyorsa, dört yaşından önce kendiliğinde okumaya başladıysa, bu çocuğun üstün zekalı olduğunu ölçüm yapmaksızın söyleyebiliriz. Buna benzer olarak, üç yaşında her türlü müzik aletini çalabilen ya da olağanüstü resim yapabilen bir çocukta da olağanüstü müzik ve resim yeteneği bulunduğu apaçık ortadadır. Bu türden çocuklar okul sistemi içinde kolaylıkla tanınır. Bunlara uygulanacak ölçümler tanılamadan çok yeteneği kanıtlama biçiminde olacaktır. Üstün zekalıların bir bölümü ise gerek ana-babaları gerekse öğretmenlerince kolaylıkla fark edilemez ya da yanlış yorumlanabilirler. Yapılan araştırmalar böylesi çocukların bazılarının belirli alanlarda üstün başarı, diğerlerinde ise düşük başarı gösterdiklerini ortaya koymaktadır. Bunlar çoğunlukla öğretmenleri ve arkadaşlarınca mantık dışı davranan ya da acayip fikirleri olan kişiler olarak görülebilirler (ATAMAN 1998: 337-338).
Üstün yetenekli çocukların ileride önemli roller oynayacak yetişkinler haline getirilebilmesi için önce, onların erkenden bulunması doğru tanı konulması gerekmektedir. Bu çocukların bazıları üstün gelişimleri ve başarıları ile kendilerini daha kolay tanınabilir hale getirmektedir. Fakat, bazılarının yetenekleri çeşitli nedenlerden ötürü gizli kalmaktadır. Gerçekten üstün olan yeteneklerini bir türlü ortaya koyamamışlardır. Her toplumun her kuşağında böyle gizli kalmış, keşfedilmeden eriyip gitmiş pek çok yetenekli birey bulunmaktadır. Sosyal, ekonomik ve kültürel düzeyi düşük ailelerde, azınlık gruplarında, okula gidememiş ya da çok erken ayrılmak zorunda kalmış olanlarda üstün yeteneklerin fark edilmesi daha güç olmaktadır. Hatta okula devam edenler arasında farkına varılmayıp tersine kanılarla damgalanmış, gerçek yetenekleri sonradan ortaya çıkmış olanlar bulunmaktadır. Galton, Churchil, Edison bu gruba verilebilecek en önemli örneklerdendir. Bu bakımdan üstün yeteneklilerin seçimi önemli bir konu olmaktadır (ÖZSOY ve ark. 1989: 144-171).
Yukarıda belirtilenlerle birlikte üstün zekalı çocuğun kesin bir tanılamasının güç olduğu söylenebilir. Ancak onu diğerlerinden ayıran belli başlı özellikleri yakın çevresi (Anne-Baba ve öğretmenleri) tarafından bilinirse onların sorunlarına daha sağlıklı çözümler getirilebilir.

ÜSTÜN ZEKALI VE YETENEKLİ ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ
Her yüz çocuktan en az ikisinin üstün yeteneklere ve hünerlere sahip olduğu bilinmektedir. Eflatun bu çocukların “Altın Çocuklar” diye adlandırılır (ÇAMURLU 2001: 4).
Üstün zekalı çocukların en önemli özelliği, öğrenme hızlarıdır. Bu tür çocuklar diğerlerine göre daha erken yaşta konuşma, okuma ve yazmayı öğrenirler. Doymak bilmez meraklarıyla sürekli yeni şeyler öğrenme azmi taşırlar.
Dr. Karen Rogers üstün yetenekli 241 çocuğa yönelik yaptığı bir araştırmada üstün zekalıların özelliklerine yönelik, şu istatistiki sonuçlara elde etmiştir (ROGERS 1994-1995):
% 99.4’ü hızlı öğreniyor
% 99.3’ü geniş bir kelime hazinesi var
% 99.3’ünün mükemmel bir hafızası var
% 99.3’ü mantığını çok iyi kanıtlıyor
% 97.9’u çok meraklı
% 96.1’i bazen yaşlarına göre çok olgun
% 95.9’unun mükemmel bir espri anlayışı var
% 93.8’i önce bir gözlemleme yeteneğine sahip
% 93.5’u başkalarına karşı merhametlidir
% 93.4’ünün renkli bir hayal gücü var
% 92.9’u sayılar konusunda yetenekli
% 90.3’ü adalet ve dürüstlük kaygısı taşıyor
% 89.4’ü bulmaca ve legoları rahatlıkla yapıyor
% 88.4’ünün yüksek bir enerji seviyesi var
% 88.3’ü işlerinin mükemmel olması kaygısını taşıyor
% 85.9’u ilgi duyduğu alanlarda azimli
% 84.1’i otoriteyi sorguluyor
% 80.3’ü çok okuyor
Eğer anne babaları, öğretmenleri ve arkadaşları, bu çocuklara gerekli ilgiyi gösterir, sabırla onları dinler ve motive ederlerse, ruhi krizlere düşmeden kendilerinden beklenen performansı gösterirler. Aksi taktirde ilgisizlik, hor görülme ve baskı gibi sebepler yüzünden yetenekleri körelir.
Üstün yetenekli çocukların yaklaşık yarısı, okula gitmeden önce okumayı öğrenmekte, bağımsız olarak çalışmaya ve araştırmaya da daha erken yaşta başlamaktadırlar. Bu tip tükenmek bilmeyen enerjileri sebebiyle yanlış olarak bazen kendilerinin hiperaktif olduğu söylenmektedir. Görev ve problemleri organizeli, hedefli ve verimli bir şekilde ele alacak çözerler. Öğrenme, araştırma ve keşfetme konusunda fıtri motivasyonları mevcuttur.

incitanesi 17-10-2010 09:39

% 99.4’ü hızlı öğreniyo
% 99.3’ünün mükemmel bir hafızası var
% 97.9’u çok meraklı
% 96.1’i bazen yaşlarına göre çok olgun
% 95.9’unun mükemmel bir espri anlayışı var
% 92.9’u sayılar konusunda yetenekli
% 88.4’ünün yüksek bir enerji seviyesi var

Bu özellikleri oğlumda taşıyor:4:

Я 17-10-2010 09:44

ölçtürün =)

incitanesi 17-10-2010 09:50

Alıntı:

Я´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 125768)
ölçtürün =)

Geçen yılkı öğretmenimizde çok ısrar etti ama biz oralı olmadık :)


Я 17-10-2010 09:54

Bir farklılık varsa bence ilgilenmelisiniz...

pnr_ahmt 17-10-2010 10:01

eğer çocuğunuzun gerçekten farklı olduğuna inanıyorsanız arkadaşların dediği gibi üzerine gidin ve bu yönde eğitim almasını sağlayın bencede.çünkü üstün zekalı bir çocuksa eğer zamanla sınıfta sıkılmaya başlayacak ve okulu sevmemeye başlayacak buyüzdende gerilemeye olcak. (çok olumsuz oldum sanırım :)) ama bunun eğitimini aldım ve görev yaptığım için çok şahit oldum bu duruma.onun yeteneklerini ortaya çıkarın.

incitanesi 17-10-2010 10:01

Okula başladığında okumayı biliyodu oyüzden çok saorun yaşadık iki yıl boyunca derste çok sıkıldı çünkü öğretmenin anlattıklarını zaten biliyordu öğretmen hep ona farklı dersler verdi yani sınıftan bağımsızdı sırf sıkılmasın diye...

incitanesi 17-10-2010 10:06

Öğretmen hep şunu derdi bir insan bukadar kusursuz olamaz mutlaka bigün biyerden patlak vuracak bukadar kusursuz olmamaya çalışsın herşeyi dört dörtlük yapmasın
Dediği gibide oldu yaklaşık bir aydır oğlumda tik oluştu gözlerinde sorun var sürekli olarak göz kırpıyor
İnternetten araştırdığım kadarıyla geçiciymiş inşaaallah geçer

Я 17-10-2010 10:11

Alıntı:

incitanesi´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 125785)
Okula başladığında okumayı biliyodu oyüzden çok saorun yaşadık iki yıl boyunca derste çok sıkıldı çünkü öğretmenin anlattıklarını zaten biliyordu öğretmen hep ona farklı dersler verdi yani sınıftan bağımsızdı sırf sıkılmasın diye...


Bende okula gitmeden okuma yazma bilen birisi olarak anlıyabiliyorum, gerçekten onun için o 2 yıl çok zor geçmiştir... Herkes kalem tutmayı okulda öğrenmişken ben kendi kendime öğrenmiştim ki yanlış öğrenmişim kalemi bir garip tutarım...

Я 17-10-2010 10:12

Alıntı:

incitanesi´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 125789)
Öğretmen hep şunu derdi bir insan bukadar kusursuz olamaz mutlaka bigün biyerden patlak vuracak bukadar kusursuz olmamaya çalışsın herşeyi dört dörtlük yapmasın
Dediği gibide oldu yaklaşık bir aydır oğlumda tik oluştu gözlerinde sorun var sürekli olarak göz kırpıyor
İnternetten araştırdığım kadarıyla geçiciymiş inşaaallah geçer


Bu konunun üstüne gitmelisiniz diye düşünüyorum...


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:38 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.