bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Kişisel Gelişim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-04-2011, 06:15   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hayat Ağacı...

Hayat Ağacı...


Her insanın içinde keşfedilmemiş bir yetenekler hazinesi vardır. Bundan bütünüyle yararlanabilen insanların sayısı ne yazık ki çok azdır. Bunun sebebi ya bu hazinenin farkına varamayışımız ya da onu geliştirmek için gerekli bilgiye sahip olamayışımızdır.
Büyümemiz ve gelişimimiz tıpkı bir ağaç gibidir. Bu ağacın üzerinde pek çok dal ve yaprakları olan sağlıklı bir ağaç ya da bodur bir bitki mi olacağına karar vermek sizin elinizdedir.

Hayat ağacınız 4 Bölümden oluşur.

1-Kökler: Hayata bakış açınız
2-Toprak: Çevreniz
3-Gövde: Kişisel hedefleriniz
4-Dallar: Bilgi ve becerileriniz


KÖKLER: Hayata bakış açınız

Ağacınızın pek çok kökü vardır ya da başka bir deyişle birbirinden farklı birçok tutumunuz vardır. Bazı kökler diğerlerine oranla daha çabuk büyürler.

En etkin kökler hayata en olumlu bakış açısı: Daha pozitif olmaya çalışacağım kendimi işe adamak istiyorum iyiyim hayatımın sorumluluğunu taşıyorum ve ben kazanan bir kişiyim sözlerini söyleyip yaşamaya başladığınız anlardır.

En verimsiz kökler ise hayata negatif bir yaklaşımım var kendimi herhangi bir şeye adamayı düşünmüyorum ben kaybeden bir kişiyim sözleriyle yaşamaya başladığınız zamanlardır.
Kökleriniz ne kadar etkin_? Gelişiminize katkıda bulunuyor mu_?

Gelişim için köklerin kendi içinde güçlü iletişimi ve etkinliği şarttır. Güçlü kökler ağacın gelişimini fırtınalarda sapasağlam ayakta kalmasını ve uzun yıllar yaşamasını sağlar. Bu felsefede olumlu tutum yaratmaya verilen önemin bu derece ısrarla üzerinde durulmasının sebebi budur.


TOPRAK: Çevreniz

Ağacınızın büyümesi sadece köklerin güçlendirilmesine değil aynı zamanda içinde yetiştiği toprağın kalitesine de bağlıdır. Toprak gübrelenmek ister. Bir kök özellikle gelişiminizi etkinliğinizi ve mutluluğunuzu belirler. Bu kök sizin öz saygınızdır kendinizi iyi hissetmenizdir. Eğer kendinizi iyi hissederseniz iyi sonuçlar ortaya çıkartırsınız. Kendiniz ve başkalarını geliştirme ve olumsuz durumlarla başa çıkabilme becerinizi güçlendirirsiniz. Başkaları tarafından kabul edilmeniz Ben iyiyim hissinizi geliştiren en uygun topraktır.
İnsanlar için başkaları tarafından kabul edilme onanma tıpkı bir ağacın ya da bitkinin toprağa duyduğu ihtiyaç kadar gereklidir.

Doğal olarak herkes kendi gelişiminden sorumludur ve bazı insanlar başkalarından gördükleri küçücük bir ilgi ile bile kendilerini çok iyi hissedebilirler.
Yapmanız gereken kendi kendinizde güven duygusunu kuvvetlendirerek ben iyiyim duygusunu geliştirmektir.
Başkalarının hayat ağaçlarını besleme ve geliştirme gücü de sizin kendi elinizdedir.


GÖVDE: Hayattaki hedefleriniz

Hem tüm hedeflerinizin tanımı ve hem de bunları başarmak için gösterdiğiniz çaba yaşamınızda çok önemli bir rol oynar. Bunlar gelişiminizin verimliliğinizin ve mutluluğunuzun temel taşlarıdır.

Kişisel hedefleriniz hayat ağacınızın gövdesidir. İnsanların çoğu hayatları için daha fazlasını ister ancak daha fazlanın ne olduğunu bilmezler.
İnsanlar büyük bir hedefim var dediklerinde bu genellikle yeni bir ev iş ya da araba gibi maddi yeterliğe dayanan hedeftir. Hayattan daha çok keyif almak ya da insanlarla daha iyi ilişkiler kurmak gibi maddi olmayan hedeflerin tanımlandığına çok nadiren rastlanır.

Hedeflere ulaşabilmenin en etkin yolu çok iyi tanımlanmasından geçer. Hayatın her evresi farklı değişiklikler geçirdiği için hedeflerin düzenli olarak ve sık sık gözden geçirilmesi gerekir. Burada öğrenmemiz gereken sağlığımız mutluluğumuz eğitimimiz becerilerimiz işimiz kariyerimiz gelirimiz tutkularımız ailemiz arkadaşlarımız hakkındaki tüm hedeflerimizi tanımlayabilmek ve güncelleştirmektir.


DALLAR: Yaşam becerileriniz

Büyüyüp gelişebilmek için insanların bir dizi temel hayat becerisine ya da dallara ihtiyacı vardır. Nasıl plân yapacakları öncelik belirleyecekleri değişiklik yapmayı farklı bakış açıları oluşturmayı karar vermeyi ve yorumlamayı öğrenmeyi hatırlamayı özetlemeyi iletişim kurmayı problem çözmeyi kalite üretmeyi delege etmeyi ve hatta öz disiplini kullanmayı yaratıcı ve esnek olmayı tolerans göstermeyi ve stresle yaşayabilmeyi öğrenmeleri gerekir.

Bu dalların hayat ağacının gelişiminde çok önemli bir rolü vardır. Dallar gelişerek yeni dallara dönüşürler. Yaşam becerilerinin geliştirilmesinin kişisel gelişim için ne kadar önemli olduğunu görmek ve bu becerilerin gelişimi ile yaşam kalitenizi yükseltmek sizin elinizde olacaktır.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nimlahza (27-04-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hayat Ağacı...

Hayat Ağacı... konusu, BAYANLAR ÖZEL / Kişisel Gelişim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: köklerinde hayat var logo, köklerinde hayat var logosu, köklerinde hayat var, kişisel gelişim,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Arek (fufal ağacı, arek yabani hurma ağacı) özellikleri daywest Alternatif Tıp 0 14-09-2010 01:16
Beş parmak ağacı (ayid ağacı, yeman safranı) özellikleri daywest Alternatif Tıp 0 14-09-2010 12:44
Ben ağacı (sorkun ağacı tohumu) daywest Alternatif Tıp 0 09-09-2010 11:46
Belesen ağacı (mekke pelesengi, belsem ağacı) daywest Alternatif Tıp 0 09-09-2010 11:44
Yasadiginiz hayat istediginiz hayat mi? Mahperver Anketler 9 02-01-2010 02:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats