bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-03-2009, 06:58   #1 (permalink)
 
ada44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Aklam-ı Sitte (Altı Yazı)

Muhakkak
Muhakkak kelimesinin lügat yani sözlük anlamı Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) muhkem Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) muntazam Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) şüpheli bir yeri kalmamış Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) sağlam söz ve sağlam dokunmuş kumaş demektir. Bu yazının kalem genişliği 2 Aklam-ı Sitte (Altı Yazı)5 – 3 mm olup harflerin de yazılırken hiçbir fedakarlık yapılmaz. Daha doğrusu kalemin bütün hakkı verilir. Muhakkak yazının görünüş itibarıyla kufî'den ilk çıkan yazı olduğu anlaşılmaktadır. Zira bu yazıda dik harflerin boyları ile sin Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) şın Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) sad Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) dad ve fe gibi çanaklı tabir edilen harflerin sola doğru uzayan kısımları sülüs yazıya nispetle daha uzun olduğu gibi dönüş noktaları veya yerleri de sertçe bir manzara arz etmektedir. Ayrıca çanaklı harfler sülüs'tekiler kadar derin değildir. Bu yazı bilhassa Kur'anların yazılmasında kullanılmıştır.
Reyhanî
Aynen muhakkakın kurallarına bağlı olup onun küçük yazılan şeklidir. Muhakkakın üçte bir küçüklüğündedir. Başka bir ifadeyle sülüs'e nispetle nesih ne ise Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) muhakkaka nispetle reyhanî odur ve manası da reyhâna mensup demektir. Harf şekillerinin hepsi değilse bile hemen hemen tamamı reyhan çiçeğine benzetildiğinden bu adı aldığı ileri sürülmektedir. Bu ifadeye göre reyhanî Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) reyhanımsı demektir.
Bu iki yazı Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) sayfada fazla yer tuttuğu ve birçok harfi sülüs'e benzediği için bilhassa XVI. yüzyıldan
itibaren revaçtan düşmüş ve yavaş yavaş yerini sülüs ve nesih'e bırakmıştır. Gerçi reyhanî Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) muhakkak'a nispetle biraz daha uzun ömürlü olmuş ve kısa konulara ve bazı vakfiyelerin şurasına burasına yazılmışsa da nesih karşısında fazla direnememiştir. Bununla birlikte Kur'anların yazılmasında da bolca kullanılmıştır.
Sülüs
Sülüs'ün lügat manası üçte bir demektir. Niçin bu adı aldığı hususunda çeşitli görüşler varsa da akla en uygun olanı Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) harflerinin üçte iki kısmında düzlük Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) üçte bir kısmında meyil hakim olduğu görüşüdür. Hakikaten bu yazıda muhakkak'a nispetle yuvarlak kısımlar fazladır. Ayrıca harflerinin boyları ve genişlikleri biraz küçük olduğu gibi sin Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) sad ve kaf gibi çanak şeklindeki harflerinin de daha derin ve kısa olduğunu görüyoruz. Sülüs Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) muhakkak'a nispetle daha tatlı ve yumuşak bir görünüme sahiptir.
Ümmü'l-hutût (yazıların anası) denen sülüs Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) her çeşit gaye için (levha Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) kitap başlığı gibi) Emeviler'in son devrinden itibaren kullanılmaya başlamış Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) XVI. yüzyıldan itibaren de bütün İslam dünyasında muhakak'ın yerini almıştır.
Nesih
Sülüs yazıya benzerliği olup genişliği onun üçte biri kadardır. Nesih'in sözlük anlamı “birşeyi kaldırmak Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) onun yerine başka bir şey koymak” demektir. Neden bu adı aldığı hususunda çeşitli görüşler vardır. Kufî'yi Kur'an yazmak mevkiinden resmen kaldırıp onun yerini aldığı; Kur'an nüshalarını teksir etmekte veya kitapların istinsahında kullanmak üzere ortaya konulduğu veya sülüs'ün üçte ikisini nesh (ortadan kaldırmak) ve üçte birini ibka (bırakma) ettiği için bu adı aldığı ileri sürülmektedir.
Nesih'te Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) sülüs harfleri üçte bir ufalmış olmakla beraber Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) tam sülüs değil Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) fakat onu andıran bir hususiyet vardır. Yani harfleri sülüs'ünkinden az-çok ayrı özelliklere sahip olsa da ikisi arasında sıkı bir alaka ve yakınlık vardır. Bu yazı kitapların yazılmasında kullanılmıştır.
Tevkî
Sözlük anlamı “bir şeyi vaki ettirmek Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) oldurmak ve tesir etmek”tir. Sülüs'ün kurallarına bağlı olmakla birlikte ölçü itibariyle onun biraz küçüğü ve adeta fazla özen gösterilmeden yazılan şeklidir. En belirgin özelliği Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) birleşmeyen elif Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) re ve vav gibi harflerin yazıda birbirine bağlanabilmesidir. Eskiden halife ve vezirlerin mektuplarının bu yazı ile yazılmasından dolayı bu adı almıştır. Tevkî Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) aynı zamanda padişahların buyruklarının üzerine yazılan daha doğrusu çekilen nişanın yani tuğranın adıdır. Ayrıca hüccetlere yazılan hakim imzalarına da tevkî denmekteydi. Böylece bu tevkîlerin yazıldıkları yazıya da bu ad verildi. Hatta eskiden muahedeler Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) süferanameler (elçinin itimadnameleri) ve devlet mukavelenameleri gibi resmi yazıların da bu hat cinsiyle yazılması adetti.
Rıkâ
Deri ve kağıt parçalarına verilen ad olduğu gibi onların üzerine süratle yazılan yazının da adıdır. Rıkâ Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) tevkî'nin küçük boyda yazılan şekli olup onun kurallarına bağlıdır. Bu yazı Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) mektuplar ve hikayelerin yazılmasında da kullanılmış olup stenografik bir karakter taşımaktadır. Ayrıca çabuk yazılmaya çok elverişlidir. Osmanlılar'da bazen vakıf işlerinde Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) genellikle Kur'anların son dua sayfasında ve öğrencilerin sülüs ve nesih icazetnamelerinde (diploma) hattat hoca tarafından yazılan tasdik makamındaki yazılarda kullanılmıştır. Bu yüzden bu yazıya icâze veya hatt-ı icâze denilmiştir.
Aklam-ı sitte bugün bütün İslam ülkelerinin müşterek yazıları ise de en fazla kullanılanları sülüs ve nesih'tir.


ada44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
CooLKadin (21-03-2009)

Alt 21-03-2009, 07:09   #2 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

emeğine sağlık canım..faydalı bir paylaşım olmuş..tekrar hoş geldin aramıza


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Aklam-ı Sitte (Altı Yazı)

Aklam-ı Sitte (Altı Yazı) konusu, GENEL KÜLTÜR / Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: aklam i sitte, sülüs yerleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Rünik yazı nimlahza Tarihi Gizemler 0 24-12-2008 10:36
Sıkıldıkça yazı yazın Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 2 24-08-2008 02:54
Yazı güzel karşılayın Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 20-06-2008 11:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats