bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-06-2010, 05:51   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart istanbul Muzik Festivali

38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali

istanbul Muzik Festivali
Borusan Holding sponsorluğunda İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası İstanbul Müzik Festivali müzikseverleri etkileyici bir programla karşılıyor.

Tarih : 3-30 Haziran 2010

Şehir : İstanbulAÇILIŞ KONSERİ
3 Haziran Perşembe Aya İrini Müzesi 19.00

38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın seslendireceği festivalin bu yılki “Onur Ödülü”ne layık görülen besteci Yalçın Tura’nın “Anadolu’dan” adlı orkestra süiti ile başlıyor. Konserin 13 yaşındaki genç solisti keman virtüözü Elvin Hoxha Ganiyev ise Wieniawski’nin 2 numaralı Keman Konçertosu’nu seslendirerek dinleyenleri kendine hayran bırakacak

2008 Mayıs ayında Türkiye ile Finlandiya arasındaki kültürel işbirliğine sağladığı katkılardan dolayı Finlandiya Devlet Nişanı ile ödüllendirilen “Devlet Sanatçısı” unvanına sahip ünlü şef Gürer Aykal yurtdışında yüzden fazla konseri yönetti. 2009’da IX. Uluslararası Karol Lipinski ve Henrik Wieniawski yarışmalarında gümüş madalya kazanan genç sanatçı Ganiyev ünlü kemancı Mintco Mintchev tarafından müzikalite ve sahne hâkimiyeti açısından mükemmel olarak nitelendiriliyor…


RADU LUPU & İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI
5 Haziran Cumartesi Aya İrini Müzesi 20.00

Müzik eleştirmenleri tarafından “en iyi Schumann yorumcusu” olarak nitelendirilen çağımızın efsane piyanistlerinden Radu Lupu doğumunun 200.yılında Schumann’ın piyano konçertosunu seslendirmek üzere ilk kez Türkiye’de! Mercedes-Benz Türk A.Ş. sponsorluğunda 5 Haziran Cumartesi akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde gerçekleşecek konserde Radu Lupu şef Rengim Gökmen’in yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde seyircilere unutulmaz bir Schumann gecesi yaşatacak.

1966’da Van Cliburn 1967’de Enescu International ve 1969’da Leeds International’da birincilik ödülleri alan ve kusursuz yorumlarıyla tanınan ünlü piyanist Radu Lupu 1995’te “Yılın En İyi Enstrümantal Kaydı” dalında Grammy ve Edison ödülleri kazandı. Sahneye ilk çıkışını 12 yaşındayken tamamı kendi bestelerinden oluşan bir programla yapan sanatçı Salzburg ve Lucerne gibi seçkin festivallerin de vazgeçilmez konuğu… Radu Lupu bugüne kadar Berlin Filarmoni Viyana Filarmoni Royal Concertgebouw gibi dünya çapında saygınlık kazanmış orkestralar ve Karajan Muti Barenboim gibi olağanüstü şeflerle çalıştı.


ARVO PÄRT: ÂDEM’İN YAKARIŞI
7 Haziran Pazartesi Aya İrini Müzesi 20.00

38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde tarihi bir gece! 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul 2011 Avrupa Kültür Başkenti Talinn’in ortak siparişi günümüzün yaşayan en önemli bestecilerinden Arvo Pärt’in “Âdem’in Yakarışı” adlı yapıtının dünya prömiyeri İstanbul Müzik Festivali kapsamında 7 Haziran Pazartesi akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde gerçekleşecek.

“Âdem’in Yakarışı” şef Tonu Kaljuste yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası dünyadaki en iyi korolardan biri olarak ün kazanan Grammy ödüllü özellikle Pärt eserlerinin kusursuz yorumcusu Estonya Filarmonik Oda Korosu ve erken dönem çoksesli müzik alanındaki başarılı yorumlarıyla tanınan Vox Clamantis tarafından ilk defa seslendirilecek.

Konserin şefi Tonu Kaljuste düzenli olarak Grammy’ye aday gösterilen ve kayıtları Diapason d’Or de l’Annee 2000 Cannes Klasik ve Edison gibi birçok prestijli ödüle layık görülen bir sanatçı. Bugüne kadar pek çok başarılı çalışmaya imza atan Kaljuste Estonya Filarmonik Oda Orkestrası (1981) ve Talinn Oda Orkestrası’nın da (1993) kurucusu.

Çağımızın en popüler çağdaş müzik bestecisi sayılan 21. yüzyılın Mozart'ı olarak da adlandırılan aralarında Reha Erdem’in 5 Vakit Michael Moore’un Fahrenheit 9/11 Paul Thomas Anderson’un There Will Be Blood filmlerinin de olduğu 50’den fazla filmde müziklerinin kullanıldığı
75 yaşındaki Estonyalı besteci Arvo Pärt’e konser öncesinde festivalin “Yaşam Boyu Başarı” ödülü de sunulacak.


ESTONYA FİLARMONİK ODA KOROSU
8 Haziran Salı Aya İrini Müzesi 20.00

Avrupa ve Amerika’da özellikle Arvo Pärt’in eserlerine odaklandıkları turneler düzenleyen günümüz klasik müzik sahnelerinin vazgeçilmez konuklarından Estonya Filarmonik Oda Korosu Işıklar Holding A.Ş. sponsorluğunda 8 Haziran Salı akşamı Aya İrini Müzesi’nde sahne alacak.

Dünyaca ünlü Concertgebouw Chamber Orchestra Akademie für Alte Musik Berlin Concerto Köln gibi topluluklarla başarılı çalışmalara imza atmış olan ünlü şef ve grubun müzik direktörü Daniel Reuss yönetimindeki Estonya Filarmonik Oda Korosu konserde Pärt’ten Mendelssohn Kreek ve Rachmaninov’a uzanan repertuarlarıyla müzikseverlerin karşısına çıkacak.

Estonya Filarmonik Oda Korosu gerçekleştirdikleri kayıtlarla önde gelen müzik eleştirmenlerinin ve dünyanın her yerinden müzik dergilerinin beğenisini topladı. Pek çok kez Grammy’ye aday gösterilen Estonya Filarmonik Oda Korosu 2006 yılında Pärt’in Da Pacem adlı eseri ile “En İyi Koro Performansı” dalında Grammy ödülünü de kazandı.


DÖRT MEVSİM VE ÖTESİ
9 Haziran Çarşamba Aya İrini Müzesi 20.00

Festivalde 9 Haziran Çarşamba akşamı saat 20.00’de Aya İri Müzesi’ndeki konser Vivaldi Händel ve Purcell’i aynı sahnede buluşturacak.

Türkiye İş Bankası sponsorluğunda gerçekleştirilecek gecede hem şef hem de solist olarak yer alacak Pavlo Beznosiuk yönetimindeki Academy of Ancient Music klasik müzik repertuarının her daim genç eseri Vivaldi’nin “Dört Mevsim” keman konçertolarını seslendirecek. Genç ve tutkulu soprano Joanne Lunn ise Händel ve Purcell’in mevsimlere göndermeler yapan aryalarını seslendirerek müzikseverlere yepyeni bir “Dört Mevsim”’ yaşatacak.

1973’te Christopher Hogwood tarafından kurulduğundan beri Academy of Ancient Music 250’yi aşkın kaydı ve Antarktika dışında tüm kıtalardaki canlı performanslarıyla tüm dünyada müzikseverlerin kalbine taht kurdu. Modern klasik barok ve Rönesans kemanları viyola ve ortaçağ kemanı gibi birçok enstrüman konusunda mükemmel bir yetkinliğe sahip olan
Pavlo Beznosiuk bugüne kadar pek çok kayıt gerçekleştirdi.


LANG LANG & BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI
10 Haziran Perşembe Haliç Kongre Merkezi Sütlüce 20.00

New York Times’ın “klasik müzik gezegeninin en ateşli sanatçısı” olarak ilan ettiği Lang Lang Borusan EnBW Enerji sponsorluğunda festival seyircisiyle buluşuyor! 10 Haziran Perşembe akşamı saat 20.00’de Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek konserde klasik müzik dünyasının en parlak yıldızı sayılan Lang Lang’a Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.

Dünyanın bütün büyük şehirlerinde biletleri günler öncesinden tükenen konserler veren
Lang Lang Varşova’da verdiği konserle Chopin’in 200. Yılı kutlamalarını tüm dünyada resmen başlattı. Lang Lang’ın İstanbul Müzik Festivali kapsamında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde vereceği konser Şakir Eczacıbaşı’nın değerli anısına adandı.

Time dergisinin her yıl seçtiği “Dünyanın En Etkili 100 İnsanı” listesinde yer alan sanatçı ülkesi Çin’de 40 milyon çocuğu piyano öğrenmeye teşvik ederek “Lang Lang etkisi” diye de adlandırılan bir rekora imza attı. 2008’de 5 milyar kişinin canlı izlediği 29. Pekin Olimpiyatları’nın açılış seremonisinde Münih Dünya Futbol Şampiyonası açılış ve kapanışında ve Barack Obama’nın ödül aldığı 2009 Nobel Töreni’nde olağanüstü bir performans sergileyen Lang Lang klasik müziği geniş seyirci kitlelerine ulaştırmayı başarıyor. Lang Lang ayrıca Grammy ve UNICEF’in desteğiyle 2008’de New York’ta kurulan Lang Lang International Music Foundation’da klasik müzik eğitimini destekliyor.


SCHUMANN & PÄRT’E SAYGI
11 Haziran Cuma Aya İrini Müzesi 20.00

Şef Cem Mansur yönetimindeki Akbank Oda Orkestrası 11 Haziran Cuma akşamı
saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde Schumann ve Pärt’in eserlerinden oluşan özel bir programla izleyiciyle buluşacak.

Akbank Oda Orkestrası’nın dünyaca ünlü viyolonsel sanatçısı Antonio Meneses’e eşlik edeceği gecede doğumunun 200. yılında Schumann’ın eserlerinin yanı sıra Arvo Part’in 4. Senfonisi “Los Angeles”ın Türkiye prömiyeri de gerçekleştirilecek. Her iki besteciye de bir saygı duruşu niteliği taşıyan bu konser festivalin kaçırılmayacak gecelerinden…

Akbank Oda Orkestrası’nın saygın ve yurtdışında da büyük başarılara imza atan şefi Cem Mansur geniş bir yelpazeyi kapsayan repertuarında sıra dışı eserlere yer vermesiyle tanınıyor. 1982 yılında Tchaikovsky Yarışması’nda aldığı birincilik ve altın madalya ile adını müzik dünyasına damgasını vurmuş olan Antonio Meneses kariyeri boyunca başta Karajan olmak üzere Muti Jansons Abbado Previn Temirkanov Rostropovitch gibi şeflerle aynı sahneyi paylaştı.


FESTİVAL BULUŞMALARI - I
12 Haziran Cumartesi Aya İrini Müzesi 20.00

Festivalin bir klasiği haline gelen daha önce bir araya gelmemiş sanatçıların ilk kez buluştuğu Festival Buluşmaları dizisinin ilkinde Kirill Troussov kemanıyla Gülsin Onay piyanosuyla ve Antonio Meneses viyolonseliyle heyecan verici bir konsere imza atacaklar.

12 Haziran Cumartesi akşamı saat 20.00’de Aya irini Müzesi’nde gerçekleşecek gecede ilk defa aynı sahnede buluşan üç usta isimden Chopin’den Tchaikovsky’ye uzanan bir repertuar dinlemek müzikseverler için kaçırılmayacak bir fırsat olacak.

Eleştirmenlerce duyarlı bir kesinliğe ve zekice bir parıltıya sahip mükemmel bir piyanist olarak nitelendirilen Gülsin Onay nadir olarak oda müziği projelerinde yer alıyor. Olağanüstü yeteneği ve sihirli sahne karizmasıyla seyredenleri kendine hayran bırakan Yehudi Menuhin ve Wieniawski keman yarışmalarının birincisi Kirill Troussov ile 1982 Tchaikovsky Yarışması altın madalyası sahibi usta viyolonselci Meneses bu konserde Onay’la ilk kez aynı sahneyi paylaşacak.

Konserin solistleri Kirill Troussov Gülsin Onay ve Antonio Meneses “Konsere Doğru” söyleşileri kapsamında 18.45–19.30 saatleri arasında Aya İrini Müzesi İç Avlu’da Andante dergisi editörü Serhan Bali moderatörlüğünde izleyicilerle keyifli bir sohbet gerçekleştirecek.


CHOPIN ROMANTİZMİ
14 Haziran Pazartesi Süreyya Operası 20.00

İlk kez İstanbul Müzik Festivali’nde aynı sahnede yer alacak genç piyanistler AyşeDeniz Gökçin ve Furkan Özyazıcı 14 Haziran Pazartesi gecesi saat 20.00’de Süreyya Operası’nda 200. doğum yılında Chopin’i anarak Polonyalı bestecinin zor ve bir o kadar da ustalık isteyen yapıtlarını seslendirecekler.

İstanbul Ticaret Odası’nın sponsorluğunda gerçekleştirilecek konserde genç piyanistler bestecinin “gece müzikleri” noktürnleri ile en yüksek seviye yapıtları olarak nitelendirilen şiirsel baladlarını yorumlayacak.

AyşeDeniz Gökçin 10 yaşındayken seslendirdiği Chopin’in piyano konçertosuyla İtalya’da IBLA Yarışması’nda “En İyi Konçerto” ödülünü alırken Furkan Özyazıcı 2006 Asya Uluslararası Chopin Yarışması’nda bronz madalyaya layık görüldü.

Konserin solistlerinden AyşeDeniz Gökçin Süreyya Operası Balo Salonu’nda “Konsere Doğru” söyleşileri kapsamında 19.00–19.30 saatleri arasında Chopin Romantizmi üzerine izleyicilerle keyifli bir söyleşi gerçekleştirecek.


BİR YOLCULUĞUN GÜNCESİ
15 Haziran Salı Süreyya Operası 20.00

Elginkan Holding A.Ş. sponsorluğunda 15 Haziran Salı akşamı saat 20.00’de Süreyya Operası’nda gerçekleşecek “Bir Yolculuğun Güncesi” başlıklı konserde Amarcord Wien izleyicileri Rusya’nın geleneksel ezgilerinden Güney Amerika’nın tangolarına uzanan bir müzik yolculuğuna çıkaracak.

Kökleri klasik geleneğe dayanan topluluk Amarcord Wien Konzerthaus Wien Radiokulturhaus ve ünlü caz kulübü Porgy & Bess gibi pek çok farklı mekânda konser verdi. Seslendirdiği eser düzenlemelerinde her daim canlılık ve özgünlüğün peşinde olan topluluk 2002’de Venedik Mimarlık Bienali’nin açılışında da sahne aldı.

LA VENEXIANA “VENEDİK’TE AŞK”
16 Haziran Çarşamba Aya İrini Müzesi 20.00

Claudio Cavina yönetimindeki La Venexiana armonideki modern anlayışın öncüsü Venedik operasının kurucusu Monteverdi’nin operalarından oluşan bir seçkiyle 16 Haziran Çarşamba akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde müzikseverlerle buluşuyor. Berrin Erengül ve Can Ateş eşsponsorluğunda gerçekleşecek konserde La Venexiana 1950’li yılların kostümleriyle Venedik’te aşkı Aya İrini’nin muhteşem atmosferine taşıyacaklar.

İsmini anonim bir Rönesans komedisinden alan La Venexiana müzikal yorumlarında teatralliği tüm inceliğiyle sergiliyor. Özellikle İtalyan madrigal repertuarı konusunda oldukça deneyimli ve başarılı müzisyenlerden oluşan La Venexiana yorumlarındaki özgün sahneleme anlayışıyla dünya çapında dikkatleri üzerine çekti. Konzerthaus Musikverein ve Concertgebouw gibi saygın konser salonlarında büyük başarılar elde eden topluluk Gramophone Diapason d’Or Editor’s Choice of Repertoire Prix Amadeus Cecilia Cannes Classical ve Preis der Deustchen Schallplattenkritik gibi ödüllerin de sahibi.


BORODIN QUARTET & OLEG MAISENBERG
17 Haziran Perşembe Aya İrini Müzesi 20.00

60 yılı aşan geçmişiyle dünyadaki en eski yaylı çalgılar dörtlülerinden biri olan Borodin Quartet ile 19. yüzyıl müziğinde bir “otorite” olarak kabul edilen yıldız piyanist Oleg Maisenberg 17 Haziran Perşembe akşamı Boeing Ticari Uçaklar sponsorluğunda Aya İrini Müzesi’nde aynı sahnede buluşuyor.

Tamamıyla Brahms’ın yapıtlarına ayrılan bu konserde olağanüstü parlak uluslararası kariyerleri ve büyüleyici yorumlarıyla Borodin Quartet ve Maisenberg İstanbullulara unutulmaz bir gece yaşatacak…

Berlin Filarmoni’den İsrail Filarmoni’ye dek günümüzün tüm saygın orkestralarıyla çalan Gidon Kremer’le uzun soluklu oda müziği çalışmalarıyla tanınan Oleg Maisenberg özellikle romantik dönem müziğindeki yetkinliğiyle tanınıyor. Oda müziği repertuarının neredeyse tamamını seslendirmiş olan Borodin Quartet aralarında Richter Rostropovich ve Bashmet’inde bulunduğu 20. yüzyılın önde gelen tüm solistleriyle çaldı. Grammophone ödülü sahibi grup 2005’te
“En İyi Oda Müziği Performansı” dalında Grammy’ye aday gösterildi.


CHOPIN CAZLA BULUŞUYOR!
18 Haziran Cuma İstanbul Arkeoloji Müzeleri Avlusu 21.00

Festivalde 18 Haziran Cuma akşamı Arkeoloji Müzesi’nde kaçırılmayacak bir “Chopin” gecesi gerçekleşecek. 200. doğum yılında Chopin’in eserlerine yaptıkları nefes kesici caz yorumlarıyla Andrzej Jagodzinski Trio müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak. Chopin 2010 ve Polonya Cumhuriyet İstanbul Başkonsolosluğu’nun işbirliğinde gerçekleşen konserde üçlü doğaçlama konusunda usta olan bestecinin eserlerini sınır tanımayan bir dinamizmle doğaçlanmaya hazırlanıyor.

Piyanodaki Andrzej Jagodzinski kontrabasta Adam Cegielski ve davulda Czeslaw “Maly” Bartkowski’den oluşan Andrzej Jagodzinski Trio Polonya cazının dünyada eşi benzeri olmayan “Chopin akımı”nın en önemli temsilcilerinden… Chopin’in etüt mazurka Polonez vals noktürn ve prelüdlerinin caz uyarlamalarını büyük bir ustalıkla yorumlayan topluluk gittikleri her ülkede çıktıkları her sahnede müzikseverler tarafından ayakta alkışlanıyor.


MUTLU YILLAR CHOPIN
19 Haziran Cumartesi Süreyya Operası 20.00

Yurtdışında gerçekleştirdiği çalışmalarla adını sürekli gündemde tutmayı başaran başarılı piyanist Zeynep Üçbaşaran 19 Haziran Cumartesi akşamı saat 20.00’de Süreyya Operası’nda vereceği konserde 200. doğum yılında Chopin’i anarak bestecinin yapıtlarını yorumlayacak.

BP Türkiye sponsorluğunda gerçekleşecek konserde piyano virtüözümüz Zeynep Üçbaşaran Chopin’in yurt özlemini ve bestecinin başkaldırısını dile getiren Polonezleri ile dinç ve yoğun duygularla yüklü tüm scherzolarını seslendirecek.

2000 yılı Los Angeles Liszt Yarışması’nda aldığı ödüllerle adını duyuran Zeynep Üçbaşaran Wigmore Hall gibi dünyanın birçok prestijli salonunda konser verdi. Kaydettiği albümlerle de adını duyuran Üçbaşaran yeteneğinin yanı sıra duyarlı ve yaratıcı çalış tekniğiyle “klasik” heyecanlarını dorukta tutmasını bilen sanatçılar arasında sayılıyor.

“Konsere Doğru” etkinliği kapsamında 19.00–19.30 arası Süreyya Operası Balo Salonu’nda Aydın Büke “Chopin’in Scherzo ve Polonezleri” üzerine bir sohbet gerçekleştirecek.


MUTLU YILLAR CHOPIN
21 Haziran Pazartesi Aya İrini Müzesi 20.00

Daha önce Yunanistan’da sahnelenen Iannis Xenakis’in Oresteia adlı yapıtı konçertant versiyonuyla Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’yla birlikte 21 Haziran Pazartesi akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde.

Aiskhylos’un ünlü tragedyası Oresteia festivalde Xenakis’in insan sesi ve enstrümantal müziği bir araya getiren çağdaş yorumuyla Aya İrini’ye taşınıyor. Sahne yönetmenliğini Atina Şan Sanatları Atölyesi direktörü ve bariton Spyros Sakkas’ın üstlendiği bu konserde BİFO’nun yanı sıra Türkiye’den İstanbul Üniversitesi Korosu ve Çocuk Korosu ile Yunanistan’dan Atina Belediye Korosu da sahnede olacak.


ÇİNİLİ KÖŞK’TE KONSER
22 Haziran Salı Çinili Köşk 20.00

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin bahçesinde yer alan Çinili Köşk’ün etkileyici ortamı 22 Haziran Salı akşamı saat 20.00’de Paganini’den Piazzolla’ya uzanan bir repertuarla keman ve gitarın muhteşem buluşmasına ev sahipliği yapacak.

TSKB sponsorluğunda gerçekleşecek gecede kuşaklarının önde gelen temsilcilerinden gitar virtözü Alexander-Sergei Ramírez ile keman ustası Latica Honda-Rosenberg Latin tınıları içeren konser programlarıyla dinleyenlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

1998’de Moskova Tchaikovsky Yarışması’nda kazandığı gümüş madalyayla uluslararası kariyerinin kapılarını açan Latica Honda-Rosenberg Salzburg Gstaad gibi prestijli festivallerde sahne alan sanatçı Berlin Filarmoni ve Çek Filarmoni gibi çok önemli orkestralarla çalıştı. Aldığı ödüllerle kendini tüm dünyada kabul ettirmiş gitar virtüözü Alexander-Sergei Ramírez ise Anne-Sofie von Otter Renaud Capuçon ve Daniel Hope gibi solistlerle çalışmalar yapıyor.VİYANA FİLARMONİ ORKESTRASI & RICCARDO MUTI
23 Haziran Çarşamba Haliç Kongre Merkezi Sütlüce 20.00

160 yılı aşkın tarihiyle Avrupa klasik müzik geleneği ve tarihinin mihenk taşı sayılan klasik müzik dünyasının en ünlü orkestralarından Viyana Filarmoni ünlü şef Riccardo Muti yönetiminde ilk kez İstanbul’da!

Enerjisa sponsorluğunda 23 Haziran Çarşamba akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde saat 20.00’de gerçekleşecek konserde çağımızın önde gelen şeflerinden Muti’nin yönetimindeki Viyana Filarmoni Orkestrası Mozart Schubert’in senfonilerinin yanı sıra Tchaikovksy’nin başyapıtı “Pathetique” senfonisinin unutulmaz bir yorumunu sunacak.

160 yılı aşkın geçmişi boyunca müziğin başkentinin en ünlü orkestrası Viyana Filarmoni klasik müzik dünyasının en tanınmış orkestralarından… Richard Wagner’in “dünyadaki en olağanüstü orkestralardan biri” ve Anton Bruckner “en üstün müzikal birlik” olarak yorumladığı Viyana Filarmoni Orkestrası’yla ilgili olarak; Johannes Brahms kendisini onların bir “dostu ve hayranı” olarak nitelerken Gustav Mahler “müzik sanatının bağları” ile bağlandıklarını ifade ediyor ve Richard Strauss tüm bu düşünceleri “Viyana Filarmoni’yi öven sözlerin hepsi yetersiz kalıyor” diye özetliyor…

“Konsere Doğru” etkinliği kapsamında Viyana Filarmoni Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Clemens Hellsberg 18.30–19.30 arası Haliç Kongre Merkezi’nde “Viyana Filarmoni Orkestrası: Tarihi ve Önde Gelen İsimleri” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek.


BAROK ZİRVESİ
24 Haziran Perşembe Süreyya Operası 20.00

J.S. Bach’ın yapıtlarının nitelikli performanslarının icra edilmesi amacıyla kurulan Magdalena Consort 24 Haziran Perşembe akşamı saat 20.00’de Süreyya Operası’nda Händel ve Bach’ın dini ve dindışı eserlerini içeren bir programla barok severlerle buluşacak.

Konserin solisti basbariton Peter Harvey son dönemde Viyana Musikverein Paris Théatre des Champs-Elysées ve Lizbon Gulbenkian Vakfı’nda sahne aldı. Avrupa’nın en seçkin salonlarında konser veren Harvey kısa sürede barok müziğin yetkin yorumcuları arasında yer aldı.


FESTİVAL BULUŞMALARI – II
25 Haziran Cuma Aya İrini Müzesi 20.00

25 Haziran Cuma akşamı Aya İrini Müzesi’nde gerçekleşecek Festival Buluşmaları’nın ikincisinde ilk kez bir araya gelen klasik müzik dünyasının beş başarılı ismiyle birlikte Chopin’den Schubert’e uzanan bir müzik maratonu yaşanacak.

Brahms yarışmasında keman ve viyola dalında kazandığı ödüllerle müzik otoritelerini şaşırtan Atilla Aldemir Daniel Barenboim’in kurduğu Doğu-Batı Divanı Orkestrası’nın tek Türk müzisyeni olan Orhan Çelebi yaratıcılığı ve özgünlüğüyle dünya sahnelerinin yeni yıldızları arasında sayılan Polina Leschenko Rostropovich’in hamiliğini yaptığı Xavier Phillips ve Berlin Filarmoni Orkestrası’nda sürekli çalan tek Türk müzisyeni olan Fora Baltacıgil ilk kez aynı sahnede yer alacak.

Konserin solistlerinden Atilla Aldemir Orhan Çelebi ve Fora Baltacıgil “Konsere Doğru” etkinliği kapsamında 18.45–19.30 arası Aya İrini Müzesi İç Avlu’da Uluslar arası İstanbul Müzik Festivali Direktörü Dr. Yeşim Gürer Oymak moderatörlüğünde “Genç Sanatçılar ve Müzikte Kariyer” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek.

MİLLİ REASÜRANS ODA ORKESTRASI
28 Haziran Pazartesi Aya İrini Müzesi 20.00

Genç kemancılar arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan göz alıcı tekniği ve ipeksi tonuyla şimdiden en büyükler arasında sayılan Renaud Capuçon başarılı şef Hakan Şensoy yönetimindeki Milli Reasürans Oda Orkestrası eşliğinde 28 Haziran Pazartesi akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde sahne alacak.

Milli Reasürans sponsorluğunda ve Fransız Kültür Merkezi İstanbul’un işbirliğiyle gerçekleşecek konserde keman repertuarının en güçlü eserlerinden Bruch’un konçertosunun yanı sıra Mendelssohn ve Beethoven’in eserleri seslendirilecek.

Fransa’nın en ünlü müzisyenlerinden biri olan Renaud Capuçon Dudamel Dutoit ve Masur gibi günümüzün pek çok önde gelen şefleriyle birlikte çalışmalar yaptı. Capiçon’un sürekli oda müziği partnerleri arasında Martha Argerich’ten Mischa Maisky Gautier Capuçon ve Yuri Bashmet’e dek pek çok yıldız bulunuyor.


BÜYÜK KUTLAMA: LE CONCERT SPIRITUEL
30 Haziran Çarşamba Aya İrini Müzesi 20.00

85 kişilik bir dönem çalgıları orkestrası ve 18. yüzyılda büyük saraylarda yapılan görkemli kutlamalarda çalınan müziklerden oluşan bir repertuarla Hervé Niquet yönetimindeki Le Concert Spirituel ile festivalin kapanış konseri muhteşem bir şölene dönüşecek!

BNP Paribas Foundation Paris Belediyesi Cultures France Fransız Kültür İstanbul’un işbirliğiyle 30 Haziran Çarşamba akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde Händel’in Su Müziği ve Kraliyet Havai Fişekleri adlı en gösterişli eserlerini içeren bir programın sunulacağı konser festivalin kapanışını nefes kesecek ihtişamlı bir şölene dönüştürerek.

Shangai ve Versailles Sarayı’ndan sonra festivalde sahne alacak Le Concert Spirituel klasik müziğin devi gerçek anlamda ilk uluslararası bestecisi Händel’in tüm dehasını sergilediği bugün hâlâ popülerliğini koruyan ve tutkulu müzikalitesiyle derin bir hayranlık uyandıran İngiliz Kraliyeti için yazdığı kusursuz ihtişamlı ve kutlamanın tüm hazzını yaşatan eserlerini seslendirecek.


38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’ndeki konserlerin biletleri 17 Nisan Cumartesi günü satışa çıkıyor. istanbul Muzik Festivali


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


istanbul Muzik Festivali

istanbul Muzik Festivali konusu, GENEL KÜLTÜR / Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
27. Ankara Muzik Festivali mormavi Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler 0 11-04-2010 06:11
Istanbul Mahperver Karışık Resimler & Fotoğraflar 0 08-01-2010 05:31
Müzik Bölümü Nedir? - Müzik Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 06:09
istanbul türkü Hangi Illerde Yasiyoruz ? 0 21-05-2008 06:49
Istanbul - Kınalıada Bkmlyz Adım adım Türkiye 1 03-05-2008 09:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats