bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Kutlamalar

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-05-2009, 02:28   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Danıştay ve İdari Yargı Haftası 10 Mayıs

Danıştay ve İdari Yargı Haftası 10 Mayıs

Kuruluş

Şurayı Devlet adıyla 1868 yılında Danıştayın kurulması ülkede 19. yüzyılın ilk yıllarında başlayan ıslahat ve yenileşme hareketlerinin en önemlilerinden biridir.
Padişah Abdülaziz'in 10 Mayıs 1868 günlü nutkuyla fiilen çalışmaya başlayan Şurayı Devlet'in "Kavanin ve nizamat layihalarını tetkik ve tanzim mesalihi mülkiyeyi tetkik hükümet ile eşhas beyninde mütehaddis deaviyi rü'yet ve memurini devletin tahkik ahvaliyle muhakemelerini icra" görevlerini yerine getirmek üzere kurulmuştur. "Hükümet ile eşhas beyninde mütehaddis davaları" görmek ve çözümlemek görevi 1876 Kanuni Esasisi ile genel mahkemelere bırakıldığından İmparatorluk Danıştayının yargısal görevi çok sınırlı kalmıştır.
İmparatorluk döneminde 54 yıl görev yapan Danıştayın faaliyeti 4 Kasım 1922 tarihinde İstanbul’daki bütün merkez kuruluşlarının TBMM Hükümetinin idaresine geçtiği sırada sona ermiş Cumhuriyet devrinde 669 sayılı Kanunla Danıştay yeniden kurulup 6 Temmuz 1927 tarihinde çalışmaya başlamıştır. 669 sayılı Kanuna göre Danıştay üç idari bir dava dairesi olmak üzere dört daireden oluşmaktaydı.
1961 Anayasası mahkemelerin ve hakimlerin bağımsızlığını hem yasama ve hem de yürütme organlarına karşı koruyabilmek için gerekli hükümleri öngörmekte idi. Bu Anayasanın 114 üncü maddesinde "İdarenin hiçbir eylem ve işlemi yargı mercilerinin denetimi dışında bırakılamaz" denilmiş ve 1982 Anayasası ile bazı kısıtlamalar getirilmişse de temel ilke korunmuştur.
1982 yılında ayrıca ilk derece idari yargı mercileri olan idare ve vergi mahkemelerinin kurulmasıyla idari yargı örgütünün kuruluşu tamamlanmıştır. Bu gün Danıştay bu mahkemelerin üzerinde bir temyiz mercii olarak yargı görevine devam etmektedir.
Anayasa'da öngörülen Yüksek Mahkemelerden biri olan Danıştay Anayasanın 155 inci maddesine göre yürütme organına yardımcı bir inceleme danışma ve karar organı olmanın yanısıra yönetimin yargı yoluyla denetlenmesinde etkin ve önemli görev yapan bir yargı kuruluşudur.
Bugün Danıştayın idari görevleri ile yargı görevi birbirlerinden kesin olarak ayrılmış ve her iki görevi yürütecek daireler birbirinden tamamen ayrı olarak kurulmuşlardır. Yönetimin yargı yoluyla denetlenmesi görevini idare ve vergi mahkemeleriyle birlikte Danıştayın dava daireleri yürütmektedir.
Günümüzde Danıştay 1982 yılında yürürlüğe giren 2575 sayılı Danıştay Kanununa göre örgütlenmiştir. Bu Kanuna göre Danıştay onu dava ikisi idari olmak üzere oniki daireden oluşmaktadır. Bugün Danıştayda Danıştay Başkanı Başsavcı başkanvekilleri daire başkanları ve üyeler olarak 87 yüksek mahkeme hakimi görev yapmaktadır.
Danıştayda ayrıca dava dosyalarını inceleyerek daire veya görevli kurullara gerekli açıklamaları yapmak tutanakları hazırlamak ve karar taslaklarını yazmakla görevli tetkik hakimleri ve davalar hakkında hukuki düşüncelerini bildirmek üzere savcılar bulunmaktadır.
Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Danıştay ve İdari Yargı Haftası 10 Mayıs

Danıştay ve İdari Yargı Haftası 10 Mayıs konusu, LakLak Bölümü / Kutlamalar forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Engelliler Haftası Şiirleri Bkmlyz Şiir 9 04-12-2016 02:22
Engelliler Haftası 10 - 16 Mayıs Bkmlyz Kutlamalar 0 06-05-2009 02:24
Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası 1 - 7 Mayıs Bkmlyz Kutlamalar 0 06-05-2009 02:23
Lindsay'a yargı şoku! Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 13-04-2008 09:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.