bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Kutlamalar

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-04-2010, 05:34   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan

Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN

Atatürk 23 Nisan 1924’te ’23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979Yılının Unesco tarafından Dünya Çocuk Yılı ilan edilemsiyle ilk olarak 1979 Yılında altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.
Türk milletinin gönlünde onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde bütün kurumlarımızda
Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar önemli birer vesiledir.
Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hem de geleceğin cumhuriyet nesillerine atamızın verdiği önemi ifade etmektedir.
Cumhuriyetin geleceğini gençlere ve yarının sahipleri çocuklara emanet edecek kadar çocuklarımıza ve gençlerimize güvenini ifade eden Atatürk hem de atamızın aziz hatırasını en yoğun ve güzel biçimde yad etmek olmalıdır.
Yalnız Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyetine ve değerleri emanetine sahip çıkmak demek; bu cennet vatanı dünya arenasında günümüzde gelecekte dengeleri kendi lehine değiştirebilen güçlü bir konuma getirmek olmalıdır. Emanete sahip çıkmak demek eğitm öğretim alanında bilim ve teknik alanında tıp alanında spor alanında ve diğer bütün alanlarda uluslar arası çapta başarılar elde ederek İstiklal Marşı’mız eşliğinde şanlı bayrağımızı gönderlere çektirmek olmalıdır.
Özellikle ülkemize devletimize ve milletimize yönelik bölücü ve yıkıcı faaliyetler karşısında her zamankinden daha fazla cumhuriyetimizin ilkelerine sahip çıkma birlik beraberlik ve bütünlüğümüze sahip çıkma mecburiyetinde olduğumuz apaçıktır. Bu tür bayramları da bu şuur ve düşünce içerisinde değerlendirmek durumundayız.
İşte 23 Nisan’ın bir başka anlamı ve işlevi de burada karşımıza çıkmaktadır. Bu günde hem çocuklarımıza bu şuuru vermenin gayreti içerisinde olacağız. Hem de çocuklarımıza kendilerine emanet edilen değerleri ve emanetlerin büyüklüğünü anlatacağız. Çünkü; devletimize cumhuriyetimizin temel değerlerine ve milletimizin bütünlüğüne yönelik saldırılar dün bugün olduğu gibi yarın da devam edecektir. Gelecek nesillerin uyanık ve bu gibi düşmanca saldırılara karşı hazırlıklı olması için onlara gerçekleri anlatmalı
23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır: Bu bayramlar birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek yarınlara taşıyabileceğimizi muasır medeniyetlerin üzerine çıkarmayı konuşmalıyız diye düşünüyorum.
Tarihin akışı içerisinde milletlerin kaderinde olumlu veya olumsuz olarak etkili olan binlerce devlet adamı yer almıştır. Bugün bunların pek çoğunun bırakınız eserlerini isimlerini dahi hatırlayamazsınız. Oysa Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderimiz Atatürk gibi devlet adamı ve halk kahramanları
Bu nedenle Atatürk’ü ve bizlere emanet ettiği büyük eseri sonsuza kadar yaşatma hususundaki kararlılığımızı nedenleriyle birlikte çocuklarımıza anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki gelecek kuşaklar uyanık kararlı ve bilinçli olabilsinler. Tarihi mirasımızı koruma ve kollama konusundaki sorumluluklarını yerine getirebilsinler.
Sevgili öğrencilerim
Atatürk’ün sizlere olan şu hitabını hiç unutmayın. “Küçük hanımlar küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü yıldızı bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim
Sevginin kardeşliğin tohumlarının atıldığı bu güzel günden beklentimiz dünya geleceğinde hoşgörünün hakim olması barışın ve mutluluğun tesis edilmesidir.
Konuşmamı Büyük Önder Kemal Atatürk’ün sözüyle bitirmek istiyorum.“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi vicdanı ve mevcudiyetidir.”
Sevginin kardeşliğin hoşgörünün ve barışın hakim olduğu bir dünyada el ele yaşamak ümidiyle; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hepinize Kutlu olsun……..

Mustafa EROL
okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birlik ve beraberliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir. yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Çocuk Bayramı bu alanda hem dünyada bir ilki oluşturmakta onlara bir de bayram armağan etmiştir. Bugünde bizlere düşen görev; hem atamızın emanetlerinin yılmaz bekçileri olduğumuzu göstermek yüklendikleri emanetin büyüklüğünü bugünden öğretmeliyiz. 23 Nisan’da hepimizin öncelikli görevi de bu olmalıdır. bıraktıkları eserler ve bu eserlere sahip çıkan milyonlarla sonsuza kadar yaşayacaklardır. Atatürk gibi kahramanları farklı kılan ve tarihe altın harflerle yazdıran gerçek de budur. kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz

Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan

Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan BİR GÜNLÜĞÜNE ÇOCUK OLALIM Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan

Her 23 Nisan’da olduğu gibi bu 23 Nisan’da da çocuklar bir günlüğüne büyük olacaklar ve çeşitli makamlara oturacaklar. Kendilerince büyümenin keyfini yaşayacaklar ve oturdukları makamlarda isteklerini dile getirecekler.

Atatürk çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını armağan ederken geleceğimizi de emanet etmişti. Onun içindir ki Dünyada tek olan bu bayram önemlidir özeldir.

****

Şu çocuklar yok mu? Ah şu çocuklar! İnsanın acısını alır hüznünü götürür
Çocuk olmak yüksek dağların zirvesinde yaşamak gibi bir şey.


“Ölümün celladı varsa; yaşamında çocukları var” demiş şair..

Bu dizeleri yazanı bilmiyorum ama içimizdeki umutların ve yaşamın ta kendisinin çocuklar olduğunu ne güzel anlatmış.

Umut sözcüğü çocukları çocuklar denince çocukluğumu hatırlarım hep .

Çocukken kutladığımız 23 nisanlar bir günlüğüne büyük olduğumuz ve büyümeye özendiğimiz günlerdi bizim için.

Hep umutlu olmak umutlu kalmak istememiş miydik çocukluğumuzda . Bizimle vakit geçiren dinleyen izleyen sabırlı ve hoşgörülü büyüklerimiz yoktu ama temiz olmak dünyaya güzel sevecen barış penceresinden bakmak; kötülük düşünmemek kötülük bilmemek gibi duyguları öğreten korumacı büyüklerimiz vardı.

Keşke hep çocuk kalabilseydik.

Mümkün olsa da bir günlüğüne büyümüşlüğümüzden kurtulsak; çocuk olsak.

Ne güzel olurdu çocuk gözlerle dünyayı kucaklamak. Çocuk yürekle çirkinliklerin kötülüklerin peşine düşmek. Gerçek hayattaki savaşlara

Ne güzel olurdu hayata güzele ve iyiliklere dokunmak. Prenses kıyafetleri içinde elinde asasıyla her dokunduğunu güzelleştiren prenses gibi olmak.Oyunda yere düşerken eğlenmek.

Ne güzel olurdu ömür boyu 23 nisan’ları çocuk kalplerle kutlayabilmek.


Bir günlüğüne değil keşke her gün çocukların olsa dünya.

Büyüklerde oluşan boşluklara inat minik bedenlerin umut çiçekleriyle bezendiği rengarenk bir dünya.

Sizinde içinizden çocuk olmak gelmiyor mu? Tıpkı 23 Nisanda büyük olmak isteyen çocuklar gibi?

Çocukları ve çocukluğumuzu unutmayalım.Bir günlüğüne çocuk olalım. Dünya’yı bir günlüğüne çocuklarımıza verirken bizde onların yerine bir günlüğüne de olsa çocuk olalım.
Aynaya bakıp son kez ne zaman masumduk diyebilmek için?

Hayatın adil davranmadığı küçük yüreklerde aramızda yok değil umudun

******

Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan neşesini getirir. acımasız düşmanlara ve teröre inat çocukça yürekle Kaf dağının ardındaki canavarı kovalamak. beklemenin ne demek olduğunu tüm çıplaklığı ile onlarda görüyoruz.
Özel bir kanalda çocuklara soruyorlar ; Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan

23 Nisan’da Atatürk sizlere 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını hediye etti siz gelecek nesillere neler hediye edeceksiniz?

Verilen cevaplar büyükleri dahi gölgede bırakacak güzellikte. İşte bunlardan bir kaçı;

Filiz Örnekliğimi insanlığımı bırakacağım. Dürüstlüğümü üretken ve çalışkanlığımı bırakacağım.. En güzel bırakacağım hediyem ise Türklüğüm. Vatan sevgimi bırakacağım diyor.

Vatanını üç otuz paraya satanlara Vatanına midesi ile bağlı olanlara tokat gibi bir cevap.


Oktay dürüstlük mertlik yiğitlik bırakacağız. Ahlaklı olarak çocuklarımızı yetiştirerek temiz bir gelecek sunacağız diyor.

Geçmişte söylediklerini unutup mertliği yiğitliği atalarında bırakmış olan ve bugün takiyye yapanlara söylenecek en güzel cümle.

Bir başka çocuk elindeki Türk bayraklarını sallayarak heyecanla konuşuyor.

Örnek insan olmayı bırakacağım. Örnek insan doğayı korur temiz tutar onlara yaşayabilecekleri bir toplum bırakacağız. Çocuklarımızı torunlarımızı örnek insan olarak yetiştirerek bize “geri kalmış toplum” diyenleri sollamamızı sağlayacağız.

Bizler örnek insan olarak bizden sonrakilere: çalışkanlığı mertliği saygıyı sevgiyi doğruluğu dürüstlüğü ahlakı terbiyeli olmayı konuksever olmayı ve de en önemlisi bunların hepsi içinde olan örnek bir insan olmayı hediye edeceğim diyor.

Doğayı katledip rant uğruna otel yapmak uğruna ağaçları kesenler bu çocuklara ne bıraktıklarını zannediyorlar acaba?

Umarım çocuklarımız büyümüşte küçülmüş edayla anlattıkları bu erdemleri hep korurlar.

Sapsarı lüle lüle olmuş saçlarımaviş gözleri üzerinde prenses giysileri elinde asası ile Seda anlatıyor.


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını her kutladığımda kendimden geçiyorum .Bu bayramda her zorlukları aşacağım diye kendime ve Ata’ma sesleniyorum. Sevinçliyim her 23 nisanda her gün başarılı olacağımdan emin oluyorum.
Bazen kendimden geçiyorum. Kendimi uçan kelebek gibi hissediyorum.Her 23 Nisanda Ata’mla buluştuğumda değişiyorum yenileniyorum. Ona teşekkür ediyorum ve onu seviyorum.

Gelecek nesile Atatürk modelini bırakmalıyız. Bırakmazsak ortada ne maddi ne manevi ne de somut bir şey kalır. Sadece soyut fikirlerle öğünürüz. Gelecek nesillere e örnek olduğumuzu düşünelim hep. Bundan birlik beraberlik oluşur.

İşte bu dedirten cümleler.

Bizden alkış alkışbolca alkışı hak ediyor Seda.

Üzerinde korsan giysisi elinde silahı tek gözü bantlı Bahattin’e spiker aynı soruyu soruyor.

23 Nisan’da Atatürk sizlere 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını hediye etti siz gelecek nesillere neler hediye edeceksiniz?

Elinizde ne kaldı siz bize ne bırakacaksınız ki biz gelecek kuşaklara ne bırakalım? Diye cevap verdi.

Spiker tekrar soruyor; Neden korsan kıyafetini seçtin ve neden korsan oldun?

Bizim olanı hakla hukukla alamadıklarımızı zorla almak için? Doğayı korumak için Çevreyi korumak için en önemlisi bize kalacak mirası korumak için korsan oldum.

Pes doğrusu.

Yüreğin arzuladığı masumluklarda çocuk olarak kalabilmek için Tüm çocukların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.Tabi biz büyüklerinde…


22/04/2010

HÜLYA TÜRK
doğayı temiz tutarak cömertliği misafirperver olmayı

Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan

23 NİSAN BAYRAMINDA ÇOCUK OLMAK İSTERDİM

“ Küçük hanımlar küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü yıldızı
Bir mutluluk parıltısısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI ÜLKEM VE DÜNYADAKİ TÜM
ÇOCUKLARA KUTLU OLSUN

23 NİSAN BAYRAMINDA ÇOCUK OLMAK İSTERDİM

23 Nisan’da çocuk olmak isterdim. Her 23 Nisan Bayramında dalarım tatlı anılara. Bazen göz kapaklarım buğulanır ve buruk bir tebessüm. Bazen ise gözyaşlarıma engel olamam. Gece uyumadan Şanlı Türk Bayrağımız başucumda nasılda uyku tutmazdı gözümü heyecandan. Annem erken yatırırdı ertesi sabah bayram var diye. Uyandığımda uçardım kelebek gibi sevinçten. Elimden tutup götürürdü büyüklerim 23 Nisan Bayramına. O ne coşku o ne kalabalıktı Sivas’ta Hükümet Meydanı. İstiklal Marşı okunduğunda yüz metre ilerideki insanlar yoldan geçen arabalar olduğu yerde donup beklerdi saygıdan. Bayram törenini izlemek için yer olmazdı kaldırımda. O ne coşku o ne milli duygular ile donatılmış halk vardı. 23 Nisan’da çocuk olmak isterdim. Her 23 Nisan Bayramında dalarım tatlı anılara bazen Askerler bando ile Mehmet paşa mahallesindeki Armut ağacı olan bahçeli evimizin önünden geçerdi. Hani nasılda askeri bandonun peşlerine takılıp gitmiştim korkusuzca.
Evimizi kaybedip ağladığımda fark edilmişti kaybolduğum. Eve getirdiklerinde ise annemden işittiğim azarlar Oy oy yıllar ne çabuk geçtin ne çabuk hani o anılar. Unutmam mümkün mü bayram dönüşü bir kaçamakla annemden gizli mutfaktan kaçırdığım bakır tencere kapaklarını birbirine vurup bandoculuk oynadığım o güzel günleri.
Şimdi ise içim yanıyor hem de alev alev kor gibi. Hani o eski Milli duygular ne oldu Ülkeme nerede bayram sevinci dolu çocuklar Milli Bayramları evinde bayrama gitmeden geçiriyorlar. İstiklal Marşı okununca da okullarda ya öğretmenlerimizden bazıları ya da öğrenciler sakız bile çiğniyorlar kahroluyorum hem de çok. Her 23 Nisan Bayramında dalarım tatlı anılara. Şimdi ne anam kaldı ne de babam minnetim çoktur onlara. Artık sıra bizlerde tutalım yavrularımızın torunlarımızın ellerinden. Haydi! Tutuşun el ele götürelim yavrularımızı bayrama. Atatürk’ü anlatalım onlara Cumhuriyet’i tanıtalım koruyup yaşatmalarını öğretelim. Şanlı Türk Bayrağımızla donatalım o gül yüreklerini. Anlatmazsak eğer boş kalır o kaldırımlar bayram sabahı. Hatta bir gün yine 23 Nisan günü nefret ile anarlar bizleri onları kendi bayramlarına götürmediğimiz için. Haydi! o zaman yavrularımızın elinden tutup koşalım 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına. İşte o zaman onlarda belki bir gün anarlar bizi şükranla. gözleri buğulanarak dudaklarında buruk tatlı bir tebessümle..
Aynı şu an benim annemi babamı minnet ve şükran ile andığım gibi.
hani o bayram coşkusu ne oldu bize

Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insanNE MUTLU TÜRKÜM DİYENE Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan

SABİHA SERİN

Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan

BU GÜN 23 NİSAN ATAM!


Bu gün 23 Nisan!

Biz üç arkadaş yine mahallemizdeki okulun bahçesinde seyrettik töreni. Selim Hüseyin ve ben… Bu gün biraz geç çıkacağız işe her 23 Nisan’da olduğu gibi…

Selim ayakkabı boyuyor! Çöpten bulduğu yırtık ayakkabılarda ayak parmakları utançla büzülürken temizleyip parlattığı ayakkabılarda özlemlerini yaşıyor…

Hüseyin kâğıt mendil satıyor ama kendisi hiç mendil kullanmıyor. Kol yenlerinde biriktiriyor çaresizce dökülen gözyaşlarını burun akıntısını…

Ben çöplerdeki atıkları topluyorum boyumdan büyük çuvalların içinde. Yemek kokularını düşlüyorum hep çöp kokusu yerine…

Bu gün 23 Nisan!
Nasıl güzel giyinmiş çocuklar… Renksiz gözlerimize renk oldular bir anda. Hani bahçıvanların özenle emek verip yetiştirdiği rengârenk yediverenlerin olduğu bahçeler vardır ya işte o bahçelere benzemiş bizim okulun bahçesi yine…
Bir görseydin o bayram çocuklarını Atam! Gururla daha bir mavi gülerdi göz bebeklerin…

Bu gün 23 Nisan!
Biz mi Atam? Biz hiç çocuk olmadık ki? Bahçıvanlar bedava yetiştirmiyormuş o gülleri. Bizim paramız yok renklere vereceğimiz… Zaten bahçesi de yok ev diye barındığımız gecekonduların önünde… Biz yol kenarında kendiliğinden açan çiçekler gibiyiz. Yaban otlarının arasında vahşî güzellikte ama hep boynumuz büküktür kimsesizliğimizde…

Görmeyen gözlerde renk ararken ayaklar altında eziliriz hoyratca… Bizim ayakkabı boyasıyla bütünleşmiş ellerimiz hiç balon ipinden tutmadı… Bizim çöp kokan tenimiz hiç köpüklü banyo yapmadı… Bizim yüzümüz yumuşak mendillerle değil hep kol yenlerimizde temizlendi. Saçlarımız hiç okşanmadı… Hatırımız sorulmadı…
Bir görseydin biz sokak çocuklarını Atam! Öfkeyle bilenirdi keskin bakışların… Sen olsaydın hiç çocukları birbirinden ayırmazdın ayırmazdın değil mi Atam?

Bu gün 23 Nisan!
Seni anlatıyor Atam kürsüde pembeler içinde bir kız çocuğu… Heyecanı diline dolanmış nasılda coşkulu. Ah bir çıksam diyorum o kürsüye var ya bize yasak üzerinde oturup töreni seyretmemiz bile! Oysa tırnak diplerine yerleşmiş kara boyaları saklamak için Selim’in elleri ceplerinde… Sabah çöp kokusu gitsin diye bende ovmuştum ellerimi iğde çiçekleriyle… Hüseyin omuzuna kadar sıvamıştı kazağının kollarını yenleri görünmesin diye…

neler anlatırdım içim dışım isyan dolu… Haksızlık duvarını örmüşler okulun çevresine Bugün 23 Nisan!
Sen yine de rahat uyu Atam! Biz gelecek 23 Nisan’da da oturacağız bu duvarda… Yılmayacağız küsmeyeceğiz asla! Pes etmeyeceğiz bizi hor görüp aralarına almasalar da…

Masum bakışlarımızda çocuk olamadık 23 Nisan’larda ama… Senin ilkelerine tutunmuş gençler olacağız gelecek 19 Mayıs’larda…


Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan
Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan

Nesrin Göçtürk


23 NİSAN
Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan

23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi'nin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte kutlarız.

Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik; yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. Osmanlı imparatorluğu döneminde egemenlik padişahta idi. Padişah ülkeyi dilediği gibi yönetirdi. İmparatorluğun son yıllarında padişahlar rahatlarını düşündüler. Yurt bakımsız kaldı.

Ülke sorunları yüzüstü bırakıldı. Bu sırada Birinci Dünya Savaşı başladı. Savaş 4 yıl sürdü. Bizimle birlikte olanlar savaşta yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık. Yurdumuz İngilizler Fransızlar Yunanlılar İtalyanlar tarafından paylaşıldı. Padişah ve yandaşları ülkenin paylaştırılmasına ses çıkarmadılar.

Mustafa Kemal Paşa Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için İstanbul’dan Samsun'a 19 Mayıs 1919 günü geldi. Samsun'dan Amasya'ya oradan Erzurum'a ve Sivas’a gitti. Sivas ve Erzurum'da kongreler topladı. Mustafa Kemal Paşa egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu. Bu inançla «Ulusu yine ulusun gücü kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır o da ulusal egemenliktir» diyordu. Yurdun dört bir yanından seçilip gelen temsilciler - milletvekilleri - Ankara'da 23 Nisan 1920 günü toplandılar.

İlk Büyük Millet Meclisi'nin toplandığı yapı Ankara'da Ulus Alan'ından istasyona giden caddenin başındadır. Bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olan bu yapı tek katlıdır. O yıllar ülkemiz yokluk yoksulluk içindeydi. Milletvekillerinin oturduğu sıralar bir okuldan getirildi. Meclis gaz lambası ile aydınlanıyor soba ile ısınıyordu. Top seslerinin Ankara'da duyulduğu zamanlarda bile meclis düzenli toplandı.

Ulusal Kurtuluş Savaşımızla ilgili bütün kararlar bu mecliste alındı. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde ulusumuz dünyaya Ulusal Kurtuluş Savaşı dersi verdi. Ezilen uluslara kurtuluş yolunu açtı. Bağımsızlık savaşının öncüsü olan kurtuluş savaşımız yeryüzünün öteki uluslarına örnek oldu.

23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclisi'mizin toplandığı gündür. 23 Nisan ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. Bu gün Milli Egemenlik Bayramı'mızdır.

23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk'ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulusların çocukları da katılmaya başlamıştır. Atatürk çocuklara çok değer verir gezilerinde okullara uğrar ders dinler sorular sorardı. «Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.» diyen Atatürk yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. 23 Nisan'da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir. Her 23 Nisan'da yurdumuz bir bayram alanı olur. Çocuklar törenlerde konuşmalar yaparlar şiirler okurlar. Gece fener alayları düzenlenir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramımızdır. Yarının büyükleri olan çocukların bayramıdır

Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan

Konu mormavi tarafından (23-04-2010 Saat 05:54 ) değiştirilmiştir..
mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-04-2010, 05:35   #2 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.


23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi’nin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte kutlarız.
Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik; yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. Osmanlı imparatorluğu döneminde egemenlik padişahta idi. Padişah ülkeyi dilediği gibi yönetirdi. İmparatorluğun son yıllarında padişahlar rahatlarını düşündüler. Yurt bakımsız kaldı.
İlk Büyük Millet Meclisi’nin toplandığı yapı Ankara’da Ulus Alan’ından istasyona giden caddenin başındadır. Bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olan bu yapı tek katlıdır. O yıllar ülkemiz yokluk yoksulluk içindeydi. Milletvekillerinin oturduğu sıralar bir okuldan getirildi. Meclis gaz lambası ile aydınlanıyor Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan soba ile ısınıyordu. Top seslerinin Ankara’da duyul duğu zamanlarda bile meclis düzenli toplandı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramımızdır. Yarının büyükleri olan siz çocukların bayramıdır.
mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-04-2010, 05:35   #3 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan
mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 23-04-2010, 05:37   #4 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

23 NİSAN
Nasıl sevinmez insan?
Bugün 23 NİSAN.
Bak süslenmiş dört bir yan
Yaşasın 23 Nisan
Millet Meclisi kurduk
Düşmanı yurttan kovduk.
Hürriyete kavuştuk;
Yaşasın 23 Nisan.
Egemenlik ulusun
Sen bir Türk oğlusun.
Yurdumuzu korursun
Yaşasın 23 Nisan.
Bugün gençlik günüdür.
Türklerin düğünüdür.
Milletimin ünüdür.
Yaşasın 23 Nisan.
SAMİ TUNCA

23 NİSAN 23 Nisan...
Yurdu koruyan
Yarını kuran
Sen çocuğum.
Eskiyi unut
Yeni yolu tut
Türklüğe umut
Sen ol çocuğum.
Bizi kurtaran
Öndere inan
Sözünü tutan
Sen ol çocuğum.
Küçüksün bugün
Yarın büyürsün
Her işte üstün
Sen ol çocuğum
Çalışıp öğren
Her şeyi bilen
Yurduna güven
Sen ol çocuğum.

HASAN ALİ YÜCELDÜNYA ÇOCUK BAYRAMI
Kiminin saçı siyah
Kiminin saçı sarı...
Ankara'da buluştu
Dünyanın çocukları.
Her Yirmi Üç Nisan'da
Tekrarlanır bu olay.
Buluşma nedenini
Açıklamak çok kolay.
Bu kocaman dünyada
Ülke sayısı çoktur.
Oysa ki hiç birinin
Çocuk Bayramı yoktur.
Dünyanın çocukları
Yurdumuza koşuyor
Her Yirmi Üç Nisan'da
Cıvıldaşıp coşuyor.
Türkiye konuklarla
Kalpler sevgiyle dolsun.
Dünya Çocuk Bayramı
Herkese mutlu olsun!
Altan ÖZYÜREK23 NİSAN
Bu ne duru sabah ne temiz hava
Geliyor her yandan Nisan kokusu.
Sevinçten deliye dönmüş her yuva
Sarmış gönülleri vatan duygusu.
Gelincikler gibi al al bayraklar
Evlerden sarkıyor gökler de dolu.
Nabızlar pek hızlı coşkun yürekler
Sanki aslan bugün her Türk'ün oğlu!
Şu mini miniler tombul yanaklı
Yerlerinde bile duramıyorlar.
Hepsinin elleri çifte bayraklı
Gözlerinde şimşek şimşek sevgi var.
Yeniden oluyor her şey yeniden
Yanıyor Atatürk içimizde bak!
Atatürk bu kara günü ak eden
Atatürk; andımız en kutlu sancak.
Eğlenin yavrular gülün çocuklar.
Coşsun gönlünüzde Türklük duygusu.
Havanın bile bir coşkun hâli var
Her yönden geliyor nisan kokusu.
Hasan Lâtif SARIYÜCE


23 NİSAN
Sanki her tarafta var bir düğün.
Çünkü en şerefli en mutlu gün.
Bugün yirmi üç Nisan
Hep neşeyle doluyor insan.
İşte bugün bir meclis kuruldu
Sonra hemen padişah kovuldu.
Bugün yirmi üç Nisan
Hep neşeyle doluyor insan.
Bugün Atatürk'ten bir armağan
Yoksa tutsak olurduk sen inan.
Bugün yirmi üç Nisan
Hep neşeyle doluyor insan.
Saip EGÜZ
mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan

Bugun 23 Nisan Nese Doluyor insan konusu, LakLak Bölümü / Kutlamalar forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: 23 nisan, 23 nisan resimleri, 23 nisan resmi, çevremizi temiz tutalım, misafirperverlik ile ilgili görseller, 23 nisan ve atatürk, 23 nisan ile ilgili resimler, atatürkün insan hak ve hürriyetlerine verdiği önem, 23 nisanın önemi, yirmi üç nisan, atatürkün 23 nisanla resimleri, soyut ve somut 23 nisan resimler, 23 nisan resimler, temiz çevre ile ilgili görseller, doğayı temiz tutan insanlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Insan Doğasi Ve Din mine ulas Dini Bilgiler 1 04-10-2011 10:46
Dogru insan... mormavi İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 1 26-08-2009 01:18
insan olabılmek mormavi LakLak Bölümü 1 31-05-2009 10:13
karınca ve insan Bkmlyz İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 25-09-2008 12:54
Insan Oğlu elif İlahiler 0 14-07-2008 01:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.