bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-05-2013, 01:47   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Korkunç Yıllar Kitabının Özeti

Korkunç Yıllar Kitabının Özeti


1.KİTABIN KONUSU :
Kırım’lı bir Tatar olan Sadık’ın bağımsızlık uğruna katlandığı olaylar ve Ruslar’ın Türkler’e yaptığı işkenceler.
2.KİTABIN ÖZETİ :
Sâdık Kırım’da Akmesçit’e bağlı Kızıltaş köyünde doğmuştur. Kızıltaş Karadeniz kıyısında şirin bîr köydür. Ama Ruslar burada yaşayan Türkleri rahat bırakmazlar. Sık sık baskınlar düzenleyerek köyün Kırım çapında da milletin ileri gelenlerini aydınları tutuklayıp sürerler veya hapse atarlar. Rusların hedefi; diliyle diniyle medeniyetiyle Türk kültürünü yok etmektir. Camileri yıkarlar tarihî eserleri harabederler. Sık sık alfabe değiştirerek Türk dilini unutturmaya Türklerin birbirleriyle irtibatlarını kesmeye çalışırlar.
Kırım Türk’lerinin orta yaşlıları milliyetçidirler. Bu duyguyu evlâtlarına da aşılarlar onlara “Kuzu Kurpeç” ve “Çora Batır” gibi kahramanlık destanlarıyla “Siyer-i Nebi” gibi dinî kitapları anlatırlar ve okurlar. Sâdık’ın babası Hüseyin Ağa da bu çeşit Kırımlılardandır. Mekteplerde dine ve milliyetçiliğe —bilhassa Türk milliyetçiliğine— insafsızca hücumlar yapılmasına rağmen evlerdeki aile mektepleri çocukların büyük bir ekseriyetini Türk milliyetçisi olarak yetiştirir. Sadık da bu aile mekteplerinde yetişen milliyetçi gençlerdendir.
Tabii resmi mekteplerin tesirinde kalıp Rus’lara hizmet eden Kırımlılar da mevcuttur. Korkunç Yıllardaki Süleyman bu kategorideki gençlerdendir. Fakat bunlar da hâdiselere tam nüfuz ettikten sonra ekseriya yaşlı neslin fikirlerine sahip olurlar.
Sâdık ailesiyle birlikte önce Akmesçil’le bir tavuk kümesine yerleşir. Sonra orta kumandan mektebine giderek Rus ordusunda subay olur. İkinci dünya harbine tank teğmeni olarak katılır. Ukrayna’da Almanlara esir düşer. Esir kamplarında çeşitli meşakkatler çeker. Ama bu kamplardaki esir Türkler arasında çok kuvvetli bir bağlılık vardır. Birbirlerine hayatları pahasına yardım ederler. Bu eserde dikkati çeken bir husus da Kırım topraklarında doğup büyümüş olanların -Ermeni Yahudi Rum veya Rus olsun- birbirlerine vatan bağlarıyla bağlı olmaları ve yardımlaşmalarıdır.
Sâdık esir kamplarında bir Kırımçak’ın (Kırımlı Yahudi) yardımıyla hemşehrilerini bulur yine Kırımlı bir Ermeni’nin yardımıyla zindandan kurtulur. Kırımlı İskender’in yardımıyla da ahçı olur. Bu onun esaret hayatının dönüm noktasıdır. Alıcılıktan sonra bir Alman başçavuşunun emir eri olur. Onun hizmetinde bulunur. Başçavuş cepheye tayin olunca da Sâdık’ı Alman casus mektebine götürüp Rusya’da Almanlar hesabına casusluk yapmasını teklif ederler. Sâdık bunu reddedince onu yeni teşkil edilen Türkistan ordusuna götürürler. Roman Almanların düzenledikleri bir toplantıda Türkistanlıların üzerlerindeki Rus üniformalarının yakılıp Alman üniformalarının giyilmesiyle son bulur.

3.ANA FİKRİ :
Bağımsızlık ve özgürlük uğruna canımız pahasınada olsa her şey yapılmalıdır

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ
Eserin italik harflerle basılı kısımlarında ise Sâdık Turan’ın Roma’daki intibaları ve ruh halleri tasvir edilir. Burada karşımıza bozulmuş bir aklî denge çıkar. Sâdık’ın çok çeşitli baskılarla bozulmuş olan ruhî ve akli dengesine korku hâkimdir.
Romandaki şahıslar ise (Türkler Ruslar Almanlar ve Yahudiler olmak üzere) dört ana grupta toplanabilir. Türk’lerin ortak özellikleri sağlam yapılı dayanıklı ve yaşama azmi ile dolu olmalarıdır. Hemen hepsi Ruslara düşmandır. Esaret altında olan vatanlarını bir an evvel istiklâle kavuşturmayı düşünürler.
Ruslar eserde okuyucuya zâlim olarak takdim edilirler. Türkleri eritip yok etme gayretlerini mütemadiyen sürdürürler. Hâkim durumda oldukları zaman ellerinden gelen her zulmü yaparlar. Güçsüz durumda oldukları zaman ise hemen boyun eğerler. Güçten korkarlar. Zaten güçten korkmak O Topraklar Bizimdi romanında Panteley Petroviç’in dediği gibi Rus milletinin özelliğidir.
Sadık : Dine ve milliyetçiliğe ( bilhassa Türk milliyetçiliğine) oldukça bağlı bir Kırım Tatarıdır.
Hüseyin Ağa : Sadık’ın babasıdır.Sadık’ın böyle milliyetçi yetiţmesinde ki en etkili kiţidir.
Süleyman : Sadık’ın en yakın arkadaşıdır.Mekteplerin etkisinde kalıp Ruslar’a hizmet eden bir gençtir.
İskender : Kırım’lı bir Türk olup Ruslar’ın arasında sözü geçen biridir.
KİTABIN ADI : Korkunç Yıllar
KİTABIN YAZARI : Cengiz Dağcı
YAYINEVİ VE ADRESİ : Varlık Yayınevi Ankara Caddesi İstanbul
BASIM YILI : 1959
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Korkunç Yıllar Kitabının Özeti

Korkunç Yıllar Kitabının Özeti konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Seyahatname Kitabının Özeti elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 5 04-05-2014 09:07
Hobbit Kitabının Özeti elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-05-2013 03:51
Handan Kitabının Özeti elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-05-2013 03:43
Dönek Kitabının Özeti elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-05-2013 02:38
Tom Sawyer kitabının özeti ebush Eğitim ve Öğretim 0 05-04-2013 01:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.