bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-05-2013, 01:51   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Meşruti Monarşi Hakkında Bilgi

Meşruti Monarşi Hakkında Bilgi


Mutlak monarşiden farklı olan bu tür monarşide kral Tanrı tarafından değil ulus tarafından seçilir. Kral ile ulus arasındaki ilişkiler bir metinle Anayasa’yla belirlenmiştir (en azından Fransa’da böyleydi). Ulus seçimle oluşturulmuş bir ya da birçok meclis tarafından temsil edilir. Egemen olan ulusun seçtiği kral ulusun iradesine bağlıdır. Ama Anayasa’nın kendine verdiği ve Meclis ya da Meclisler karşısında elinde bulundurduğu bir yetkisi vardı. Meşruti monarşi İngiltere ve Fransa’da gerçekleşmiştir. Ortaçağ’a 1215 tarihli Magna Carta’ ya (Büyük Ferman) kadar uzanan İngiliz meşruti monarşisiCommon Law dan yani kazai içtihatları oluşturan ve belirli olaylar üzerindeki yargıç kararlarından meydana gelen bütünden doğmuştur. Demek ki yasa kral iradesine bağlı değildi doğrudan doğruya halkı temsil eden yargı gücünden doğuyordu. Doğal olarak kral krallığın ayrıcalıklarına sahipti. Özellikle XVI. yy’da Tudorlar yönetiminde kral özel kurul ile iradesini kabul ettirmeye kalkıştı. Parlamento’nun direnişi para ve sürekli ordu olmaması yüzünden başarısızlığa uğradı. Kral Fransa’da olduğu gibi doğrudan doğruya yerel yönetim alanlarına karışamıyordu. Buraların yönetimi mali işler açısından bağımsız olan Sherif lere sulh yargıçlarına ve bölgesel yöneticilere bırakılmıştı; “Orta sınıf” halkın içinden seçilen ve Common Law taraftarı olan bu yöneticiler kısa sürede kendi güçlerinin bilincine vardılar. Bu “orta sınıf” Lordlar ve Avam olmak üzere iki meclise ayrılmış. Parlamento’da kendini ortaya koydu. Lordlar kral tarafından atanırlardı ve görev babadan oğula geçerdi. Lordlar hiç kuşkusuz pek demokratik olmayan bir yolla seçilmiş milletvekillerinden oluşan ama gücünü ortaya koyan “orta sınıfı çok iyi temsil eden Avam Kamarası’na hemen karşı koydular. Kral Avam Kamarası’nın onayını almadan yeni vergi koyamazdı. Henry VIII Anglikan dinsel bölünme hareketi sırasında ve yerine geçecek kimsenin ortaya çıkardığı sorun karşısında Avam Kamarası’na danıştı. Avam Kamarası XVIII. yy’da çok önemli bir siyasal rol oynadı. Parlamento yasaların yavaş yavaş kaynağı oldu bakanları denetledi XVIII. yy’dan başlayarak belirli süreler içinde toplanmaya başladı. Torylerin (muhafazakârlar) ya da Whiglerin (liberaller) çoğunlukta olduğu Avam Kamarası Partisi’nden kabineyi oluşturma geleneği yerleşti. Kral XVIII. yy’dan sonra Avam Kamarası’nca denetlenmeye başlandı. Kral “hükümdarlık yapıyordu ama yönetmiyordu.”
Fransa’da iki dönem meşruti monarşi yaşandı. Louis XVI 1789‘da mutlak monarşi iktidarını kaybettikten sonra 4 Ağustos gecesi Fransızların kralı oldu 1791‘e kadar yalnızca yasa adına hükümet etti. Ama kişiliğinin dokunulmaz olduğunun bildirilmesine karşın onun iktidarı kutsal niteliğini ve temel özelliklerini kaybetmişti. 1791 Anayasası ile kral yürütme gücünü kullanan bir ulusal temsilci haline geliyordu. Buna karşılık Meclis kralın vetosuyla yumuşatılmış da olsa yasama gücünü elinde tutuyordu. Kral tarafından atanan bakanları Meclis görevden alamazdı. Bu İngiliz monarşisi örnek alınarak meşruti monarşinin yasaya dayandırılması girişimiydi. Rejim bir yıldan daha az ömürlü oldu 1814‘te Restorasyon yönetimi de “Sarfa (”La Charte”) dayalı meşruti bir monarşiydi. Ama bu “Şart” hükümdarın “ihsan ettiği” bir belgeydi ve ulusun iradesini dile getirmiyordu Bununla birlikte kral ihsan etmiş bile olsa bu belgeye titizlikle uymak zorundaydı. Bu belge 1789 yılının görüşlerine verilmiş bir ödün niteliği de taşıyordu. Bu görünüm 1830 Temmuz monarşisiyle daha belirgin hale geldi. Yasama yetkisi kral ve iki meclis arasında bölüşülmüştü. Bu iki meclisten biriyetkileri gittikçe azalan Yüksel Meclis öteki belirli bir vergi ödeyen yurttaşlara tanınan oy hakkıyla seçilen Temsilciler Meclisi’dir. Yürütme gücü hükümet tarafından temsil edilir. Bakanlar Meclis içinden seçilebilirdi ve bugerçekte bakanların Meclislerce denetlenmesi demekti. Sorumlu olmayan kral gene de Meclislerin görüşlerini dikkate almak zorundaydı. Böylece parlamento sistemine doğru adım adım gidiliyordu. Her tip monarşi devletin ve toplumun belirli bir gelişme düzeyine denk düşmüştür. Denebilir ki mutlakiyetçilik kralların savaş tasarıları için kaçınılmaz olan insan ve para kaynağını bulmak isteğinden doğmuştur. Meşruti monarşi ticaret burjuvazisi ile mali burjuvazinin yükselmesine bağlıdır. Günümüzde biçimleri büyük değişiklige uğramış da olsa meşruti monarşi bazı ülkelerde varlığını korumaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Meşruti Monarşi Hakkında Bilgi

Meşruti Monarşi Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Lidyalılar hakkında bilgi-Lidyalılar parayı nasıl buldu?-Lidya devleti hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 1 13-02-2017 06:12
Mutlak Monarşi Hakkında Bilgi elif Kütüphanemiz 0 18-05-2013 01:51
Feodal Monarşi Hakkında Bilgi elif Kütüphanemiz 0 18-05-2013 01:50
Mutlak monarşi yönetimi ne demektir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 05-05-2013 04:27
Mutlak Monarşi Nedir? Я Soru Cevap 0 09-12-2012 07:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats