bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-05-2013, 02:06   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kızlarıma Mektuplar Kitabının Özeti

Kızlarıma Mektuplar Kitabının Özeti


Emre KONGAR bu kitabında; Amerika Birleşik Devletleri’ne eğitim-öğretim görmek amacıyla birer yıl arayla giden ikiz kızlarına hitaben yazdığı 22 mektubu okurlarıyla paylaşmaktadır. Mektuplar; her ne kadar hasretlik ve gurbette olmaktan dolayı duygusal öğeler içerse de yazarın baba kimliğinden daha çok bilim adamı kimliğini ön plana çıkarmaktadır. Okur kitapta yazarın kızlarıyla doğumlarından bu yana olan ilişkilerine göz atma fırsatı bulurken aynı zamanda büyük kentte yaşayan ebeveynleri çalışan çocukların dünyasını inceleme ve bunları Türk toplumu açısından değerlendirme olanağı bulmaktadır. Mektupların hemen hemen hepsi “Sevgili Kızlarım” hitap sözüyle başlayıp “…babanız” imzasıyla bitmekte ve okur çok rahatlıkla “kızlarım” sözcüğü yerine kendi adını koyup mektupların muhatabı “…babanız” sözcünü değiştirip bir anda mektupların yazarı durumuna gelivermektedir. Bir babanın çocuklarıyla birlikte geçirdiği yılların ardından onlar evden şu veya bu nedenle ayrıldıklarında kendisiyle hesaplaşma zamanı gelmiştir. O halde yapılacak ilk iş kendisini sorgulamak olmalıdır. Birlikte geçen yılları irdeleyip “daha nasıl yararlı olabilirdim?” ve “çocuklarıma daha fazla katkı yapmanın yolları nelerdir?” sorularının yanıtlarını arayarak ulaştığı sonuçları yine onlarla paylaşması gerekmektedir. İlk mektuplardaki duygusallık “keşke şunları yapsaydım da bunları yapmasaydım” ikilemi şeklindeki iç hesaplaşma öğeleri daha sonraki mektuplarda yerlerini evden ayrılan çocukları belirli süre göremeyecek olmaktan kaynaklanan koruma ve yol gösterme içgüdüsüyle oluşturulmuş öğütlere bırakmaktadır.
Mektuplar gidenle kalanın birlikte geçirdiği yılları irdeleyen mektubu yazanın kendini sorguladığı hatta tüm yaşamı analiz ettiği ve ulaşılan sonuçların paylaşıldığı en yalın dille yazılmış samimi itirafları ve yaşam sentezini kapsayan yazın eserleridir.
İnsanlar zaman zaman evlerinin pencerelerine gelip gece dışarısını seyrederler. Her yanan ışık bir evi her ev bir aileyi her aile birçok yaşamı barındırır içerisinde. Kim bilir o evlerde yaşanan sevinçler ve üzüntüler nelerdir? Ne tür olaylar ve duygular yaşanıyordur? Oysa tek başına bakıldığında her yaşam ayrı bir bireye aittir ve ona özeldir. Dolayısıyla birey zamanın ve mekânın sonsuzluğunda aslında yapayalnızdır. Bu yalnızlığı en iyi genç kızlarımız algılar. Çünkü onlar; hem bu evrensel düzenin dünya denen küçük gezegendeki yaşam biçimini insanlığı sürdürmekte çok önemli bir işlev sahibi olduklarının bilincindedirler hem de erkeklerden ve yetişkinlerden daha duyarlı olduklarından içinde bulundukları evreni bedenlerinin ve ruhlarının her zerresinde hissederler.
Böylesine üstün bir işleve hatta insanlığın devamını sağlamaktan tek sorumlu olarak kendisini gören genç kızlarımız ne kadar özgürdürler? Aslında hür irademiz sandığımız şey genlerimizin belirlediği iç güdülerimizden ve çevremizin koşullandırdığı alışkanlıklardan ibarettir. Erkek egemen toplumlar yüzyıllardır kızlarımızın özgürlüklerini engellemeye çalışmışlar ve günümüzde de bu çabalarına devam etmektedirler. Oysa başta erkeklerin sonra da toplumdaki tüm bireylerin özgür olabilmeleri için kızlarımıza sonuna kadar güvenilmeli ve onlara tam özgürlükleri verilmelidir.
Kıskançlık hürriyeti engelleyen en önemli öğedir. Zira pek çok kişinin öne sürdüğü gibi erkeğin sevdiğini başkasına kaptırma korkusundan ya da rekabet duygusundan değil sadece ve sadece ilkel bir egoizmden kaynaklanır kıskançlık. Erkeğin kıskandığı kadının konuştuğu ya da selam verdiği kişi değil doğrudan doğruya kadının erkeğin denetimi dışında yani özgür iradesiyle davranması olgusudur. Çünkü kıskanan ve bunu şiddet yoluyla dışarı vuran erkek aslında ilkel bir anlayışla kadını malı gibi gören onun özgürlüğünü ve özerkliğini kısacası kadının da kendisi gibi bir insan olduğunu reddeden erkektir. Hiç unutulmamalıdır ki kıskançlık hele hele aşırı kıskançlık sevginin değil ilkelliğin belirtisidir ve hiçbirimizin ilkel olma hakkı ya da özgürlüğü yoktur.
Her genç kız güzeldir! Fiziksel görünüm şüphesiz insanın kişiliğinin önemli bir parçasıdır. Ama yüzümüzün ve bedenimizin her parçasını değiştirme olanağı sağlayan estetik ameliyatların artık çok yaygın olduğu günümüzde iç dünyamız ve bunun yansıması olan tutum ve davranışlarımız bir insanı güzelleştiren ya da çirkinleştiren daha önemli öğeler halini almıştır. O yüzden yaşama gülümsenmelidir. Çevredeki insanlara pozitif elektrik verilmeli sempatik olunmalıdır. Güzel olmanın bir başka yönü de empatik olmaktan yani kendimizi başka insanların yerine koyabilme yeteneğinden ve vicdani dengeleri yerli yerine koyabilmekten geçer. O halde güzel-çirkin kız ayrımı sempatik ve empatik olanlarla duyarsız ve kaba olanlar arasındadır.
Kızlarının ABD’deki eğitimleri boyunca yazmaya devam ettiği mektupları topladığı bu eserinde; Prof.Dr. Emre KONGAR’ın yıllar boyu gerek devlet kademelerinde gerekse özel sektörde elde ettiği yaşam deneyimlerinin bir çoğunu bulmak olası. Kitap bir babanın kızlarına duyduğu sevginin toplumun içinde ve dışında onlara hiç bir karşılık beklemeden aktarmasının yollarını gösteren bir rehber olarak ele alınıp okunmalıdır.
Kitabın Adı : Kızlarıma Mektuplar
Kitabın Yazarı : Emre Kongar
Yayınevi ve Adresi : Remzi Ktabevi İstanbul
Basım Yılı : 2001


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kızlarıma Mektuplar Kitabının Özeti

Kızlarıma Mektuplar Kitabının Özeti konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Aya Yolculuk Kitabının Özeti elif Soru Cevap 1 12-03-2015 07:12
Seyahatname Kitabının Özeti elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 5 04-05-2014 09:07
Handan Kitabının Özeti elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-05-2013 03:43
Çöl Fırtınası Kitabının Özeti elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 16-05-2013 08:56
Tom Sawyer kitabının özeti ebush Eğitim ve Öğretim 0 05-04-2013 01:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats