bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-05-2013, 08:27   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İman Nedir-İman Hakkında Bilgi

İman Nedir-İman Hakkında Bilgi


İman lügatte bir şey’e tereddütsüz inanmak ve kesin olarak içten ve yürekten bağlanmak demektir. Dinî mânâsı ise Allah’ın varlığına birliğine tereddütsüz inanmak ve Hz. Muhammed’in (asm) peygamber olduğunu ve bize bildirdiği şeylerin hepsinin hak ve doğru bulunduğunu hiçbir şübhe duymadan kabûl ve tasdik etmektir. Allah'a İman
Allah Teâlâ’nın varlığına ve birliğine inanmak ve O’nu sıfat ve isimleriyle güzelce tanımaktır. Allah’a îman bütün dinlerin temelidir. Allah’a inanma O’na dayanma ve ibâdette bulunma ihtiyacı insanda yaratılıştan vardır. Bu duygu insanla beraber doğmuş ve her devirde de olagelmiştir. Allah’ın varlığının delillerinden biri de budur. Çünkü fıtrat yalan söylemez. İnsan fıtratında madem bir yüce Yaratıcıya inanıp dayanma O’na ibâdet etme yalvarıp dileklerine karşılık bulma ihtiyacı vardır; öyleyse o yüce Yaradanın vâr olmaması mümkün değildir. Bu fıtratın inkârı demek olur. Başka hiçbir delil olmasa bile bu fıtrat ve vicdan delili Allah’ın varlığını anlamamız için kâfi bir ışıktır. Aslında Allah’ı inkâra yeltenenler bile başları dara geldiği zaman yine Allah’a yönelmek O’ndan yardım dilemek zorunda kalırlar. Fakat darlıktan kurtulur kurtulmaz yine eski hallerine dönerler. Bunun misallerini pek çok görmüş ve duymuşuzdur. Bu hususa Kur’ân-ı Kerîm şu şekilde işâret buyurmaktadır:
“İnsana bir zarar dokunduğu zaman yan üstü yatarak yahut oturarak veya ayakta iken bize yalvarır. Fakat ondan (ilticâsına sebeb olan o) zararı kaldırdığımız zaman sanki kendine dokunan bir zarardan dolayı bize yalvaran o değilmiş gibi hareket eder. (Eski sapıklığına devam eder.)” (Yûnus 12)
“Gemiye bindikleri zaman (batma korkusundan) ihlâs ile Allah’a yalvarırlar fakat kendilerini karaya çıkarıp kurtardığımızda hemen şirk koşarlar.” (el-Ankebût 65).
Meleklerin Vâr Olduğuna Neye İstinâden İnanıyoruz?
Meleklerin varlığını başta İslâm bütün semavî dinler haber vermiş Peygamberler onları hakikî hüviyetleriyle görüp kendilerinden vahiy almışlardır. Kur’an ve diğer mukaddes kitablar da meleklerin varlığından bahsetmişlerdir. Bütün bunlar meleklerin varlığına gözle görmek gibi kesin bir delil teşkil ederler. Bütün Hak dinlerin ve Peygamberlerin varlığında ittifak ettiği; Peygamberimizin ve Kur’an’ın varlığını haber verdiği meleklere “gözümle göremiyorum” diye inanmamak büyük bir cehalet ve inkârdır. Allah’a inanan bir kimse için Meleklere inanmamak söz konusu olamaz.
Meleklere İman
Meleklere îman îman esasları içinde mühim bir yer işgal eder. Çünkü melekler Allah’tan aldıkları İlâhî vahyi peygamberlere ulaştıran birer elçi durumundadırlar. Bu bakımdan vahye ve peygamberlere inanmak önce onlara vahyi ve peygamberliği getiren meleklerin varlığına inanmayı gerektirmektedir. Meleklere inanmamak peygamberlere de inanmamayı netice verecektir. Meleklere îmanın Allah’a îmandan hemen sonra zikredilmesinin sebebi de budur.
Peygamberlere İman
Allah Teâlâ’nın emirlerini ve yasaklarını kullarına bildirmek üzere elçi seçtiği büyük insanlara Peygamber denir.
Peygamberlere îman Allah’ın insanları doğru yola iletmek emir ve yasaklarını onlara duyurmak için Peygamber denilen elçiler gönderdiğine inanmak Peygamberlik müessesesinin varlığını kabûl etmek Kur’an’da Peygamber olduğu zikredilen şahısların Peygamber olduklarını tasdik etmek demektir.
Peygamberler de bizim gibi insan olmakla beraber onlar Allah’ın seçkin kullarıdır. İnsan çalışıp çabalamakla istemekle Peygamber olamaz. Peygamberlik Allah vergisidir.
Kitablara İman
Allah Teâlâ insanlara gönderdiği Peygamberlerin bir kısmına birer de kitab indirmiştir. Bu kitablarda Allah insanlara emir ve yasaklarını bildirmiş; onlara iyiyi güzeli öğretmiş doğru yolu göstermiştir. İşte bu kitablara Allah’ın kitabları mânasına İlâhî Kitablar denir. Ayrıca semâvî kitablar mukaddes kitablar adı da verilir. İslâm dîni Allah’ın indirdiği bütün İlâhî Kitablara inanmayı emreder. Bu îmanın özü şudur: Her Peygambere vahiy gelmiştir. Bâzı Peygamberlere gelen vahiyler bir araya getirilerek müstakil birer kitab halini almıştır. Kendilerine kitab verilmeyen peygamberler ise daha önce indirilmiş olan İlâhî bir kitaba tâbi olmuş onun hükümlerini gönderildikleri insanlara anlatmışlardır. Kur’an en son İlâhî Kitabdır. Son Peygamber Hz. Muhammed’e (asm) indirilmiştir. Kur’an’da çeşitli peygamberlerden bahsedilmekte ve bu peygamberlerden bâzılarına kitablar verildiği anlatılmaktadır. Her Müslüman Kur’an’a inandığı gibi Kur’an’ın haber verdiği bu İlâhî kitablara da inanmalıdır. Bu îman İslâm’ın inanç esasları arasında mühim bir yer tutar. Çünkü Kur’an da daha önce indirilmiş İlâhî kitablar gibi bir İlâhî kitabdır. Geçmişteki İlâhî kitablara inanmak Kur’an’a inanmayı gerektirdiği gibi Kur’an’a inanmak da geçmişteki İlâhî kitabların varlığını kabûl etmeyi icab ettirir.
İlâhî Kitablar Kaça Ayrılır İsimleri Nelerdir?
Kur’an’dan önce indirilmiş olan İlâhî Kitablar ikiye ayrılır: 1. Küçük kitablar 2. Büyük kitablar. – Kur’an’dan önce indirilmiş olan küçük kitablara sahifeler mânasına “Suhuf” denir. Bunlar kitab denemeyecek hacimde birkaç formalık kitabcık veya risaleciklerdir. Hepsi 100 sahifedir. Kendilerine suhuf verilen peygamberler: ådem Şît İdris ve İbrahim Peygamberlerdir. Bunlardan ådem Peygambere 10 sahife Şît Peygambere 50 sahife İdris Peygambere 30 sahife ve İbrahim Peygambere 10 sahife verilmiştir. Kur’an’ın dışındaki büyük kitablar üç tanedir. İsimleri: Tevrât Zebûr ve İncil’dir. Böylece Kur’an’la birlikte 4 büyük kitab olmuş olur. Bunlardan Tevrat Mûsâ Peygambere Zebûr Dâvud Peygambere İncil de İsâ Peygambere indirilmiştir. Kur’an ise hepimizin bildiği gibi Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (asm) indirilmiştir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İman Nedir-İman Hakkında Bilgi

İman Nedir-İman Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: incil ne demektir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İman ve Küfür elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 03:38
İman nedir elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 03:05
İman ve duanın sırlı gücü nedir? elif Dini Bilgiler 0 15-07-2008 06:04
İman nedir? elif Dini Bilgiler 0 15-07-2008 05:23
İman Ayetleri VuSLaT Dua, Ayet, Hadis 0 06-05-2008 04:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.