bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-05-2013, 11:21   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yüzyılın Sonu Kitabının Özeti

Yüzyılın Sonu Kitabının Özeti


Nathan GARDELS 1985 yılında kurulan New Perspectives Quarterly dergisinin editörüdür.Bu kitapta son on yılın en önemli NPQ yazılarını toplamıştır. Kitap dört bölümden meydana gelmektedir.
1. DÜNYA DÜZENİNİN RUHU
Bu bölümde ilerlemenin ( teknolojik – ekonomik ) çok hızlı bir şekilde devam ettiği bunun insanları rahatlattığı ve konfora alıştırdığı ancak kendimizi ilerlemenin mekanik akışı içinde kaybetmemeniz gerektiğini onun gücünü iyiliklerin devamı için kullanıp onu o doğrultuda kullanmamız gerektiğini vurgulanmaktadır.
Bu bölümde ayrıca medyanın gücünden bahsedilmekte ve şu örnek verilmektedir. ” Hollywood ” Pentagon’un başaramadığını başarmıştır. ikisi arasındaki bağ sinema filmleriyle savunma silahlarının ABD ekonomisinin en büyük ihracat kalemleri olmasında yatmaktadır. Jonh fuster Dulles’in rüyalarına bile giremeyecek bir başarı J.R.Ewing’e ( Ceyar Yuing ) nasip olmuştur. Dünya bugün hipnotize olmuş gibi Amerikan pembe dizilerini tekrar tekrar seyretmektedir. ” Dünyanın her yanında insanlar “J.R.i kim vurdu? ” ( Dallas ) ya da ” Laura Palmer’i kim öldürdü? ” ( Şahin tepesi ) gibi sorular sormaktadır.

2. SOĞUK SAVAŞ SONRASI ÇEŞİTLİLİK ve MİLLİYETÇİLİK
Yazar bu konuyu da bazı bilim adamları ve devlet adamlarıyla soru -cevap şeklinde tartışıyor ve bu fikirleri kitabında topluyor.

ISALAH BERLİN : ( Batının belki de en başta gelen siyasal düşünürü. )


Yazar BERLİN : Önümüzdeki yüzyılda da milliyetçilik akımlarının olacağını belirtiyor. Bu konuyla ilgili Onsekizinci yüzyılda yaşayan Johann Gottfried Herder’in görüşlerine yer veriyor.
Herder bir topluluğa ait olma fikrini hemen hemen icat eden kişidir. İnsanların yiyip içmeye güvence bulmaya hareket özgürlüğüne ihtiyacı olduğu kadar bir gruba da ihtiyaç olduğunu söylemiştir.

PIERRE TRUDEAU : ( 1968 – 1979 ) ve ( 1980 – 1984 ) tarihleri arasında Kanada başbakanı olarak görev yapmıştır.
TRUDEAU’ya göre milliyetçiler ister solcu – ister sağcı olsun siyasal açıdan gericidir çünkü ortak çıkarları ” tüm insanlar için” yorumlanacaklarına bir etnik grubun ya da dinsel bir fikrin fonksiyonu olarak tanımlamaktadırlar. Hakların sahibi etnik gruplar değil bireydir. Siyasal bir grup o hakları ancak üyeleri kendisine vekalet verdiyse kullanabilir.

CARLOS FUENTES : ( MeksikalI Romancı )
Fuentes’e göre ekonomik mantık gelecek yüzyılın dünya ulusal ekonomileri arasında küresel etegrasyon çağı olacağını gösteriyorsa kültürel ” mantıksızlık “da burnunu uzatıp bu yüzyılın aynı zamanda etnik taleplerin dirilen milliyetçiliklerin de yüzyılı olacaktır. Milli kültürler milli sınırlar içinde bulunduğu için bu sorunu yerel politikalarla çözmek bizim her birimize düşer.

FELIPE GONZELEZ : ( ispanya Başbakanı )
GONZELEZ’e göre kendi kaderini tahin hakkının sınırları : Self -determinasyon isteyen bütün bu insanların aynı zamanda başkalarıyla birlikte daha büyük bir şeyin parçası olmayı istemeleri GONZELEZ’e göre Self determinasyonun bir ilke olarak ancakuluslar arası düzeyde kararlaştırılıp düzenlenmesi gerekir. Aksi halde bölünmeler Avrupa için tehlike olur.
WOLE SOYINKA : ( 1986 Nobel ödüllü Nijeryalı yazar ) AFRİKADA UMUT VE DEHŞET
SOYINKA : Güney Afrika bizim rüyamız. Güney Afrikada çok ırklı bir genç demokrasi doğarken Ruanda’da birkaç gün içinde nüfusun dörtte biri kabile savaşları sonucu kaybediliyor. Ruanda bizim kabusumuz. Sömürge günlerinden sonra uzun yıllar geçti ama Afrikalı liderler sömürgecilerin yarattığı havuzlarda yetkilerini sürdürdüler. 0 havuzlara sıkışmış insanların ihtiyaçlarını hiç düşünmediler.
BERNART HENRI-LEVY : ( Fransız Yazar )
BOSNA
İçimde korkunç bir şüphe var iktidarın özüne uygun olarak avrupalı hükümetlerin etnik temizlik ve etnik ulus – devletlere bölünmesi Balkanlar için nihayi bir çözüm olarak gördüklerinden kuşkulanıyorum. Batı etnik temizliğe tahammül etmekten daha kötü bir şey yapamazdı. Eğer böyle bir şey Saray Bosna’da kazanırsa her yerde kazanır.

3. SON MODERN YÜZYILDA KÜLTÜREL AKIMLAR
Bu bölümde yazar Batı kültürünün çöktüğünü ve doğu kültürünü keşfettiğini belirtiyor ve bazı yazarların görüşlerine yer veriyor.
1990′da Nobel Edebiyat Ödülü alan Meksikalı şair Octaviu Paz böyle düşünüyor. Şöyle diyor: Biz Batıda Doğuluların binlerce yıl önce keşfetmiş olduğu şeyleri daha yeni yeni keşfediyoruz.
Japon düşünürü Takeshi Umehara da bu görüşün aynadaki yansıması gibi ” eski Japonyanın post modernizme yol göstermekte ” olduğunu ileri sürüyor.

4. DÜNYANIN BUGÜNKÜ İŞLEYİŞİ
Bu bölümde dünya liderlerinden bazılarının NPQ’da yada Los Angeles Times tarafından dünyaya dağıtılan NPQ Global Bakış sütununda röportajı yayınlanan bazı ilginç kişiliklerin görüşleri yer almaktadır.
LEE KUAN YEW : ( 1959 – 1991 Tarihleri arasında Singapur Başbakanı )
Bu küresel ekonomide ortaya çıkan sorunların yalnızca bir yüzü sınai kalkınmaya geç ulaşanların yetişmek için arayı kapayacak yollar bulması gerek.
MICHAEL MANLEY ( Önce 1972 – 1980 daha sonra 1989 – 1992 arasında Jamaica’da iki dönem başbakanlık yaptı.) AKIO
MORITA ( Sony Şirketinin kurucusu. )
FRANÇOIS MITTERAND ( Fransa eski Cumhurbaşkanı ) ile NPQ nun ropörtajları ( Ekonomik – Siyasal konularda ) bu bölümde yer almaktadır.
KİTABIN ADI : Yüzyılın Sonu
KİTABIN YAZARI : Nathan Gardels
BASIM TARİHİ : MART 1999


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yüzyılın Sonu Kitabının Özeti

Yüzyılın Sonu Kitabının Özeti konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tercih Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 22-05-2013 08:12
Mektuplar Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 22-05-2013 08:10
Nutuk Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 18-05-2013 02:59
Tom Sawyer kitabının özeti ebush Eğitim ve Öğretim 0 05-04-2013 01:55
Heidi Kitabının Özeti gizem Soru Cevap 1 22-11-2012 11:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats