bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-05-2013, 07:51   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Beş Şehir Kitabının Özeti

Beş Şehir Kitabının Özeti


Ankara
Belki Millî Mücadele yıllarının bıraktığı bir tesirdir belki doğrudan doğruya çelik zırhlarını giymiş ortada dolaşan bir eski zaman silahşoruna benzeyen kalesinin bir telkinidir; Ankara bana daima dasitani ve muharip göründü. Şurası var ki şehrin vaziyeti de buna müsaittir. Daha uzaktan gözümüze çarpan şey iki yassı tepenin arasındaki geçidiyle tabii bir istihkam manzarasıdır. Ankara uzun tarihinin şaşırtıcı terkipleriyle doludur. Asırlar içinde uğradığı istilalar üst üste yangınlar ve yağmalar şehirde geçen zamanların pek az eserini bırakmıştır. Acayip bir karışıklık içinde bu tarih daima insanın gözü önündedir. Türk kültürünün kendinden evvel gelmiş medeniyetlerden kalan şeylerle bu kadar canlı surette rast gele karıştığı haşır neşir olduğu pek az yer vardır…
Erzurum
Hiçbir yerde memleketin Birinci Cihan Harbi’nde geçir*diği tecrübenin acılığı burada olduğu kadar vuzuhla görülemezdi. Bu eski ressamların tasvir etmekten hoşlandığı şekilde ölümün zaferi idi. Dört yıl bu dağlarda kurtlara insan etinden ziyafetler çekilmiş ölüm her yana dolu dizgin saldır*mış seçmeden avlamıştı. Uğursuz tırpan durmadan bir saat rakkası gibi işlemiş rast geldiği her şeyi biçmişti. Bununla beraber nüfusu altmış binden sekiz bine inen Erzurum Millî Mücadeleye ön ayak olmuş Ermenistan zaferini idrak etmiş yavaş yavaş sağ kalan hemşerilerini toplamaya başlamıştı.
Erzurum Türk tarihine Türk coğrafyasına 1945 metreden bakar. Şehrin macerası düşünülürse bu yükseklik daima göz önünde tutulması gereken bir şey olur. Malazgirt Zaferinin açtığı gedikten yeni vatana giren cedlerimizin fethettikleri büyük merkezi şehirlerden biridir.
Tarihimizin ikinci dönüm yerinde Millî Mücadelenin ilk temeli gene Erzurum’da atılır. Her şeye rağmen hür müstakil yaşamak iradesi ilkin bu kartal yuvasında kanatlanır. Atatürk Erzurum’dan işe başlar. Tıpkı ilk fatihler gibi oradan Anadolu’nun içine doğru yürür; ordan başlayarak yurdumuzu milletimizin tarihî hakları adına yeni baştan fethederiz.
Konya
Konya bozkırın tam çocuğudur. Onun gibi kendini gizleyen esrarlı bir güzelliği vardır.
Bozkırın kendini gizleyen esrarlı bir güzelliği vardır. Bozkır kendine bir serap çeşnisi vermekten hoşlanır. Konya’ya hangi yoldan girerseniz girin sizi bu serap vehmi karşılar. Çok arızalı bir arazinin arasından ufka daima bir ışık oyunu bir rüya gibi takılır.
Mevlana şairdir. Şiiri inkâr etmesine küçük görmesine rağmen Şark’ın en büyük şairlerinden biridir. Nasıl Garp Orta Çağı bütün azap korkusu içtimai düzen veya düzensizliği ile rahmaniyet iştiyakı ve adalet susuzluğu ile Dante’nin eserinde toplanırsa Müslüman Şark’ta bütün varlık hikmeti Hakk’la Hakk olmak ihtirası ve cezbesiyle Divan-ı Kebir’dedir.
Bursa
Bu devir haddi zatında bir mucize bir kahramanlık ve ruhaniyet devri olduğu için Bursa Türk ruhunun en halis ölçülerine kendiliğinden sahiptir denebilir. Bu hakikati gayet iyi gören ve anlayan Evliya Çelebi Bursa’dan bahsederken “Ruhaniyetli bir şehirdir.” der.
İster istemez sayarsınız: Gümüşlü Muradiye Yeşil Nilü*fer Hatun Geyikli Baba Emir Sultan Konuralp… Bunlar hakikaten bir şehrin semt ve mahalle adları; yahut tıpkı bizim gibi muayyen bir zaman içinde yaşamış birtakım insanların anıldıkları isimler midir? Hepsinin mazi dediğimiz o uzak masal ülkesinden toplanmış hususi renkleri çok hususi aydınlıkları ve geçmiş zamana ait bütün duygularda olduğu gibi çok hasretli lezzetleri vardır…
Bu kuruluş asrından sonra Bursa sevdiği ve büyük işlerde o kadar yardım ettiği erkeği tarafından unutulmuş boş sarayının odalarında tek başına dolaşıp içlenen gümüş kaplı küçük el aynalarında saçlarına düşmeye başlayan aklan seyrede ede ihtiyarlayan eski masal sultanlarına benzer. İlk önce Edirne’nin kendisine ortak olmasına sonra İstanbul’un tercih edilmesine kim bilir ne kadar üzülmüş ve nasıl için için ağlamıştır.
Evliya Çelebi Bursa çeşmelerinden bahsettikten sonra sözü “Velhasıl Bursa sudan ibarettir.” diyerek bitirir. Canım Evliya!
Şimdi Bursa’da asıl zamanın yanı başında bizim için ondan daha başka ve daha derin olarak mevcut olan ikinci zamanı yapan şeyin ne olduğunu öğrenmiş gibiyim. Bu ses ve onun etrafı kucaklayan her dokunduğu şeyin özünü bir ebediyette tekrarlayan akisleri bu mevsimlerin ve düşüncelerin ezeli aynası zamanın üç çizgisini birden veren tılsımlı bir aynadır. Sanatın aynası da bundan başka bir şey değildir.
Serin gölgeleri ve çeşmeleri susuzluğumuza uzaktan gülen bu rüya yolun her dirseğinde siline kaybola büyür genişler ve sonunda kendinizi Selçuklu Sultanlarının şehrinde bulursunuz.
İstanbul
Asıl İstanbul yani surlardan beride olan minareyle camilerin şehri Beyoğlu Boğaziçi Üsküdar Erenköy tarafları Çekmeceler Bentler Adalar bir şehrin içinde âdeta başka başka coğrafyalar gibi kendi güzellikleriyle bizde ayrı ayrı duygular uyandıran hayalimize başka türlü yaşama şekilleri ilham eden peyzajlardır.
Her İstanbullu az çok şairdir; çünkü irade ve zekâsıyla yeni şekiller yaratmasa bile büyüye çok benzeyen bir muhayyile oyunu içinde yaşar. Ve bu tarihten gündelik hayata aşktan sofraya kadar genişler.
“Teşrinler geldi lüfer mevsimi başlayacak.” Yahut “Nisandayız Boğaz sırtlarında erguvanlar açmıştır.” diye düşünmek yaşadığımız anı efsaneleştirmeye yetişir. Eski İstanbullular bu masalın içinde ve sadece onunla yaşarlardı.
Bugün mahalle kalmadı. Yalnız şehrin şurasına burasına dağılmış eski fakir mahalleliler var. Birbirlerinin hatrını sormak bir kahvelerini içmek geçmiş zamanı beraberce anmak için zaman zaman gömüldükleri köşeden çıkan bin türlü zahmete katlanarak semt semt dolaşan ihtiyar mahalleliler…
Bugünün mahallesi artık eskiden olduğu gibi her uzvu birbirine bağlı yaşayan topluluk değildir; sadece belediye teşkilatının bir cüzü olarak mevcuttur. Zaten mahallenin yerini yavaş yavaş alt kattaki üsttekinden habersiz ölümüne dirimine kayıtsız küçük bir Babil gibi her penceresinden ayn bir radyo merkezinin nağmesi taşan apartman aldı.
Beylerbeyi’nde Emirgan’da Kandilli veya İstinye’de günün her saati birbirinden ayrı şeylerdir. Beykoz Çubuklu ağaçlarının serin gölgesinde henüz son rüyalarını üstlerinden atmaya çalışırken Yeniköy ve Büyükdere gözlerinin ta içine batan güneşle erkenden uyanırlar. Kuzguncuk’ta sular sahil boyunca arasına tek tük sümbül karışmış bir menekşe tarlası gibi mahmur külçelenirken ince bir sis tabakasının büyük zambaklar gibi kestiği İstanbul minareleri kendi hayallerinden daha beyaz bir aydınlığa benzer.
Kitabın Yazarı: Ahmet Hamdi Tanpınar


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Beş Şehir Kitabının Özeti

Beş Şehir Kitabının Özeti konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: beş şehir kitap özeti, beş şehir özeti, bes sehir kitap ozeti, beş şehir özet, beş şehir kitabının özeti, beş şehir konya özeti, 5 şehir kitap özeti, ahmet hamdi tanpınar beş şehir kitabının özeti, beş şehir ankara özeti, beş şehir özeti kısa, beş şehir romanının özeti, beş şehir romanın özeti, evliya çelebi beş şehir kısa özeti, evliya çelebi beş şehir özeti, bes sehirin ozeti,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ana Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 24-05-2013 07:41
Baba ve Piç Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 24-05-2013 07:37
Yüzük Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 22-05-2013 08:42
Son Çember Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 21-05-2013 12:26
Köprü Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 18-05-2013 02:08

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats