bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-05-2013, 10:09   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İntibah Kitabının Özeti

İntibah Kitabının Özeti

Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Ali Beyyirmi iki yaşlarında iyi bir eğitim ve öğrenim görmüş bir gençtir.Yalnız hayat tecrübesinden yoksundur.19.yy’ın seçkin gezinti yerlerinden biri olan Çamlıca’da dolaşırken çok güzel bir kadınla tanışır. Kadının adı Mahpeyker’dir.Genç adam ilk karşılaşmada ilgi duyduğu bu kadını derin bir aşkla sevmeğe başlar. Bu ilk tanışmadan sonra hemen her hafta Mahpeyker’le buluşmak üzere Çamlıca’ya gider. Oysa kadının kirli bir geçmişi vardır ve Ali Bey’in sevgisine layık değildir. Bu durumun farkında olmayan ve onu da kendisi gibi temiz bir sevda içinde hyal kuran genç adam kısa zamanda eini ve işini ihmal etmeye başlar.Zamanla geceleri bile evine uğramadığı olur. Bir süre sonra ailesi Ali Bey’in durumunu öğrenirler.Onu zor kullanarakbu durumdan kurtarmaktan çek başka çarelere başvururlar.Delikanlının annesi oğlunu dış etki ve bağlardan kurtarmak için eve genç ve çok güzel bir cariye alır.Cariyenin adı Dilaşub’dur.
Bu cariye temizsafiyi ahlaklı bir gencecik kızdır.Annenin amacı Ali Bey’in Dilaşub’u sevmesi böylelikle yakasını sokak kadını Mahpeyker’den kurtarmaktır.Ne var ki iyi düşünülmüş bu çare umulanı vermez;Ali Bey Dilaşub’un dfarkında bile değildir.Her geçen gün çoğalan bir sevdayı Çamlıca’ya Mahpeyker’e taşımaya devam eder. Aradan bir süre geçmiştir.Bir seferinde yine sevgilisine gidip onu evinde bulamayan Ali Bey bir tesadüf v küçücük bir inceleme sonucu onun nasıl bir kadın olduğunu öğrenir. Büyük bir sarsıntı geçirir.O bu sarsıntılarla bocalarkenannesi ustalıkla Dilaşub’u yeniden karşısına çıkarır.
Avunmak ihtiyacı ile yanan genç adam bu sefer gençgüzel cariye ile ilgilenir.Dilaşub da zaten çoktan beri Ali Bey’i sevmektedir. Evlenmeleri kararlaştırılır. Öte yandan Ali Bey’in kendisine uğramadığını gören ve sebebini araştıran
Mahpeyker durumu öğrenince büyük bir öfkeye kapılır;iki gençten intikam almaya karar verir. Birçok tanıdıkları aracılığı ile hazırladıkları iftiraları yağdırmaya başlar.Bu iftiraların ağırlık noktasıDilaşub’un dakendisi gibi iffetsiz bir kadın olduğu şeklindedir. Ali Bey kısa zamanda bu iftiraların etkisinde kalır.Onun karısına olan sevgisi zaten bir tesellinin ucuna bağlanmış bir düğümden ibaret olduğu için çabucak kine ve düşmanlığa döner.
Nihayet bir gün karısını adam akıllı azarlardöver:bununla da yetinmez genelevlerden birine kapatılmak üzere zavallıyı bir esirci tellalına satar. Esirci tellalı aslında Mahpeyker’in adamlarındandır. Dilaşub’u alıp doğru Mahpeyker’e götürür.Mahpeyker paralı ve genç sevgilisini elinden almış olan mazlum kadını kendisine bağlı evlerden birinde sermaye olarak kullanmaya başlar.
Üst üste uğradığı gönül kırıklıkları ve yaşadığı düzensiz hayat Ali Bey’in sağlığını sarsmıştır.Bunun sonucu olarak hastalanır.Oğlunun kötü bir sona gittiğini sezinleyen annenin de hastalığı artar;sonunda bu kahırlara dayanamayarak ölür. Ali Bey’e karşı olan kini bir türlü sönmeyen Mahpeyker Dilaşub gibi onuda büsbütün mahvetmek kararındadır.Bu kararını gerçekleştirmek üzere bir plan düzenler.
Ali Bey’i bir eğlenti evine çağıracak ve orada bir yolunu bulup öldürecektir. Kocasını her zaman sevmiş olanhala da seven Dilaşub bu planı öğrenir.Büyük zorluklarla gizli yollardan ona haber salar hakkındaki kötü hazırlığı kendisine bildirir. Bu habere önce inanmayan Ali Bey gittiği evde durumun gerçekten de böyle olduğunu öğrenince bir yolunu bulup kaçar ve kurtulur.
Eşinin kurtuluşundan dolayı büyük bir mutluluk içine düşen Dilaşub onun kaçarken bıraktığı paltosuna sarılır ve yatağına girer. Biraz sonra genç adamı öldürmekle görevli kiralık katil odaya girer. Karanlık odada göz yordamı ile aranırken köşede palyolu birinin uyuduğunu görür; usulca yanına sokulup elindeki bıçağı kelbine saplarkadıncağızı öldürür. Bu arada Ali Bey karakola gitmiş birkaç emniyet görevlisi alarak yeniden eve dönmüştür.
İçeri girip de Dilaşub’un kanlar içinde yüzen cesedini görünce çılgına döner.Tam o sırada dudaklarında zalim bir tebessümle içeriye Mahpeyker girmektedir.Kendini kaybeden Ali Bey Dilaşub’u öldürn bıçağı kapıp Mahpeyker’i delik deşik eder ve yanındaki emniyet görevlilerine teslim olur.
Ali Bey; artık herşeyi sağlığınısevdiği kadınışeref ve onurunu servetini yitrmiş bir zavallı bir insandır.Bu büyük elemlerim havası içinde bir süre hapishane köşelerinde sürünür ve birgün tam bir hüsran içinde son nefesini verir.
Kitabın Ana Fikri:
Karşılaştıkları olaylar hakkında derinlemesine değerlendirme yapmadan karar veren insanlar çoğu zaman yanlış yaparlar. Ve ne yazık ki bu karardan dönmeleride çok zor olur.Genellikle son pişmanlık fayda etmez.
Kitabın Yazarı: Namık Kemalelif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İntibah Kitabının Özeti

İntibah Kitabının Özeti konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ana Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 24-05-2013 07:41
Acı Kahve Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 24-05-2013 07:29
Acı Tütün Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 24-05-2013 07:25
Nutuk Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 18-05-2013 02:59
Jaws Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 18-05-2013 02:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats