bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-05-2013, 10:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çalıkuşu Kitabının Özeti

Çalıkuşu Kitabının Özeti


Roman Feride’nin hatıra defteridir. Feride kendisine yabancı bir şehirde bir otel odasında hatıralarını yazarken geriye dönerek çocukluk ve ilk genç kızlık dönemlerini anlatır: Kendi deyimiyle “ bambaşka bir çocuk” olan Feride bir süvari binbaşısının kızıdır. Pek küçükken önce annesini birkaç yıl sonra da babasını kaybetmiş Erenköy Kozyatağı’ndaki teyzesinin himayesi altında büyümüştür. Besime teyze onu Nötre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi’nde okutmuştur.
Besime teyzenin genç ve yakışıklı oğlu Kâmran ciddi ve ağırbaşlı bir insandır. Feride’nin çekindiği ve tatsız şakalarına muhatap edemediği Kâmran Çalıkuşu’na benzeyen bu canlı cıvıl cıvıl haşarı kızı sever. Onu sık sık okulunda ziyaret eder. Feride’nin yaramazlıkları tarife sığar gibi değildir. Herkes ondan yaka silker ama yine ondan kimse vazgeçemez. Çalıkuşu onun bu yaramaz hallerinden dolayı takılmıştır. Kâmran Feride ile evlenmeyi aklına koymuştur. Önce nişanlanırlar. Kâmran dört yıl için Avrupa’ya gider. Bu arada Feride okulunu bitirir. Düğünden üç gün önce çarşaflı bir genç hanım Feride’yi ziyaret ederek İsviçre’de bulunduğu sırada Kâmran’ın Münevver adında hasta bir genç kadına evlenme vaadinde bulunduğunu söyler.
Kâmran’ın Münevver’e yazdığı mektupları verir. Münevver de Kâmran’ı sevmiştir. Bunun üzerine Feride köşkten kaçar. Herkes onun yeni bir delilik icat ettiğini sana dursun emektar bir dadının evine sığına Feride lise diplomasından cesaret alarak Anadolu’da bir öğretmenlik ister. Bunu başarır da. Bursa vilayetinde bir okula tayin edilir. O günden sonra da başından geçenleri bir mektup defterine not etmeye başlar. Kasabada boş yer kalmadığı için Feride’yi Zeyniler Köyü denilen hiçbir öğretmenin gitmeyi kabul etmediği kuş uçmaz kervan geçmez bir köye verirler. Orada öğrencilerinden birkaçı küçük Vehbi ve bilhassa Munise Feride’nin tesellisi olur.
Bütün kız çocuklarının Ayşe ya da Zehra diye adlandırıldığı bu köyde .munise adı Feride’ye çok cana yakın gelmiştir. Kızı evlat edinmek ister. Munise köylülerin sevmediği bir kötü kadının kızıdır. Kadın kocasından başka bir erkeği sevdiği için Munise’nin babası köyden başka bir kadınla evlenmiş ve anasını boşamıştır. Ara sıra gelip kaçamak olarak kızını görmektedir. Çalıkuşu bir çok zorluğu yenerek Munise’yi yanına almayı başarır.
İkisi mesut bir ömür sürmeye başlarlar. O günlerde bir posta soygunu olur. Eşkıya ile jandarma arasında çıkan çatışmada yaralanan bir zabiti köy odasına getirirler. Feride orada yaşlı bir askeri doktorla tanışır. Hayrullah bey adındaki bu doktor böyle bir yerde aklından bile geçmeyecek böyle bir öğretmen bulmuş olmaktan o derece şaşırır ki işin içinde bir sır olduğunu anlar ve Feride’nin daha iyi bir yere nakledilmesi için el altından gerekli teşebbüslere girişir. Bir teftiş sonunda Feride’nin okulu kapatılır ve Çalıkuşu Zeyniler’den ayrılmak zorunda kalır.
Vilayet merkezindeki Darülmuallimat’ a Fransızca öğretmeni tayin edilir. Burada Şeyh Yusuf’u tanır. Veremli hassas musikişinas bir insandır. Bu Şeyh Yusuf Feride’yi ölesiye sever. Zaten veremli olan Yusuf Efendi bu ümitsiz aşkın acılarına dayanamaz ve ölür. Bu ölümden kendisini sorumlu tutan Feride artık orada kalamayacağını anlar yeni bir yere nakledilmesini ister. Bu sefer onu Çanakkale Rüştiyesi’ne tayin ederler.
Çanakkale’de geçirdiği günlerden sonra bir vapurla İzmir’e gelir. İzmir’de Reşit Bey adında zengin birisinin çocuklarına mürebbiyelik eder. Bunlar da sıkıntılı ve acılı günlerdir. Bir tesadüf eseri Kâmran’ın Reşit Bey’in uzaktan akrabası olduğunu öğrenir. Bir albümde Kâmran’ın resmini görmüştür. Reşit Bey’in kızı Sabahat Kâmran’ın Münevver teyzesinin kocası olduğunu söyler. Kâmran uzun zaman kendi “Çalıkuşu” nu beklemiş o dönmeyince Münevver’le evlenmiştir. Feride’nin her gittiği yerde güzelliği birtakım olaylara sebep olduğundan burada da barınması güçleşmiştir. Böylece birkaç yer dolaşıp birkaç evlenme teklifini reddederek nihayet Kuşadası’na gelir.
Doktor Hayrullah Bey de emekliye ayrılmış orada yerleşmiştir.yaşlı dost kızın elinden tutar. Ona yardım eder onu korur. Munise bu arada iyice büyümüş süsüne düşkün bir kız olmuştur. Doktor bir uzak köye hastaya gittiği sırada hastalanır. Nezle zannedilen hastalık giderek şiddetlenir ve Munisecik kuşpalazından ölür.
Kader Feride’yi sanki bütün sevdiklerinden ayırmaya yemin etmiştir. Munise’den sonra çevrenin baskısı dedikodusu o kadar artar ki Hayrullah Bey hiç olmazsa görünüşü kurtarmak maksadıyla Feride’yi alır. Onunla kağıt üzerinde evlenir. Bir müddet geçince Hayrullah Bey de zaten yaşlı olduğundan ölür.
Yalnız ölmeden önce Feride’nin ailesinin yanına döneceğine dair Feride’den söz almıştır. Onun defterini okumuş başına gelenlerin sebeplerini öğrenmiştir. Feride’nin kaybolduğunu sandığı defteri Hayrullah Bey tarafından bir zarfa konularak Kâmran’ a mahsus bir emanet haline getirilmiştir. Feride rahmetli kocasının vasiyetini yerine getirmek için verdiğinin ne olduğunu bilmeden bu emaneti Kâmran’ a teslim eder.
Feride’nin dönüşünden en çok memnun olan Kâmran’ın babası Aziz Bey’dir. O bu dönüşte hayırlı bir alamet görür. Feride birkaç günlüğüne izinli olarak gelmiştir. Kendisine kalırsa mutlaka yine görevine gidecektir. Kâmran vaktiyle verdiği söze bağlı kalmış Münevver’le evlenmiştir. Ama kadın zaten hasta olduğundan kısa bir süre sonra ölmüştür. Kâmran kız kardeşi Müjgan’la bir gece sabaha kadar Feride’nin defterini okuduktan sonra Hayrullah Bey’in yazılı tavsiyesini yerine getirmeyi Feride’yi bir daha ne olursa olsun hiçbir sebeple kaçırmamayı düşünür.
Nitekim Feride’nin gideceği gün bütün hazırlıklar tamamdır. Kâmran güya onu almak için gelen arabadan iner ve Feride’ye kalbini açar. Aynı sersemliği iki defa tekrarlamayacağını söyleyerek Feride’nin gitmesine engel olur….
Kitabın Yazarı: Reşat Nuri Güntekin
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çalıkuşu Kitabının Özeti

Çalıkuşu Kitabının Özeti konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ana Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 24-05-2013 07:41
Damga Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 24-05-2013 07:40
Kör Melek Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 19-05-2013 02:28
Dokunulmazlar Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 19-05-2013 02:27
Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Özeti elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 12:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.