bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-05-2013, 10:44   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Akşam Güneşi Kitabının Özeti

Akşam Güneşi Kitabının Özeti


Hükümet doktoru olarak (M… ) adasına gelen Doktor Kemal Bey Hacı İsmail Çavuş rehberliğinde teftiş gezisi yaparken Ayazma Çiftliğinini sahibi Nazmi Bey’le tanışır. Nazmi Bey tüm adada yaptığı iyiliklerle peygambere benzetilensevilen ve tanınan bir adamdır. Kemal Bey kısa zamanda Nazmi Bey’le dost olur. Ancak Kemal Bey dört buçuk ay sonra Erzurum’a tayin edilir. Orada 2 buçuk sene görevini yaptıktan sonra tekrar Rodos’a tayin edilir. İşe başlar başlamaz (M… ) adasını ziyarete gelir. Sisli ve yağmurlu bir akşam Nazmi Bey’e rastlar. Nazmi Bey ıslak elbiseler içinde titremekte kriz geçirmektedir. Kemal Bey Nazmi’yi arabasına alır ve kendi pansiyonuna götürür. Nazmi Bey ısrarla kendi hayatını acılarını Kemal Bey’e itiraf etmek ister ve anlatmaya başlar.
Nazmi Bey küçükken günü gününe uyumayan bir çoçuktur. Annesinin genç yaşta tifodan ölmesiyle hastalıklı bir adam olan babası (M… ) adasındaki Ayazma Çiftliğine yerleşir. Nazmi Bey’i 8 yaşındayken Galatasaray’a gönderir. Nazmi tatil günlerini amcasınn yanında geçirmektedir. Babası ölür. Tamamen amcasının yanında kalmaya başlar.
Nazmi ele avuca sığmayan hareketli bir çocuktur. Amcası onun eğitimi için elinden geleni yapar. Nazmi asker olmak ister ve Harbiye’ye girer. Ordan sonra tahsilini tamamlamak için Fransa’ya gider. Orada yaptığı çapkınlıklarlamaceraperestliğiyle küçük bir şöhrete sahip olur. Memlekete döndükten sonra birkaç ay Çamlıca’daki köşkte amcasının yanında kalır. Köşkte yalnız Şükran ve Gülizar kalfa bir de ihtiyar uşak vardır.
O yılın sonbaharında Nazmi’yi Şam’a tayin ederler. Çıkardığı meseleler yüzünden Kudüs’e gönderilir. Orda yaptığı çapkınlıklar nedeniyle de yeni bir vazife ile Akka’ya gider. Buradan da Manastır’a gider. Burada İbrahim ismindeki arkadaşıyla kalır. Nazmi bir arkadaşını uğurlamak için gittiği istasyonda eski sevgilisine rastlar ve onun peşinden İstanbul’a gider. Daha sonra ateşemiliter olarak Fransa’ya gönderilir. Ancak gitmeden önce Eylül’e kadar amcasının yanında kalmak için izin alır. Nazmi köşke gelmeden önce Şükran’ın ablası Naciye’nin kocası Neyyir Bey suikaste uğrar ancak ölmez. Köşke geldiği zaman olayın iç yüzünü Şükran’dan öğrenir.
Naciye çapkınlık yapan kocasın (bilgi yelpazesi.net) öldürmek istemiştir. Bundan dolayı da Naciye sinir hastalığına tutulur. Sonbahar gelmiştir. Nazmi konaktaki işlerini yürütmekte Naciye’nin kızı olan Jülide’yle yakından ilgilenmektedir. Nazmi köşke ziyarete gelen ve Şükran’nın arkadaşı olan Nazan’a aşık olur. Jülide’yi gezdirme bahanesiyle onun köşküne gider ve Jülide aracılığıyla birbirlerine hislerini anlatırlar. Avrupa’dan döndüğünde evlenmek için sözleşirler.
Fransa’ya giden tren Edirne’de durdurulur. Nazmi orada İbrahim’le karşılaşır. İbrahim onu daha önce namını işittiği Kaymakam Nusret Bey’le tanıştırır. Nazmi Fransa’ya gitmekten vazgeçer ve İbrahim’in çetesine katılır. Nusret Bey ve çetesi pusuya düşülür. Nazmi yaralanırİbrahim’le hastanede kalır. Şükran’nın yazdığı mektuptan amcasının ve Naciye’nin ölüğünü anlar. Nazmi hastaneden çıkınca Çamlıca’daki köşke gider ve ona hastalığı boyunca Şükran bakar. Nazmi hastalığı nedeniyle askerliği bırakmak zorunda kalır.
Nazan Nazmi’nin hastalığı nedeniyle onunla olan ilişkisini bitirir. Nazmi hayatın geri kalanını Ayazma Çiftliğinde yaşamak için (M… )adasına gider. Orada yanına çağırdığı Şükran’la evlenir. Şükran ve Nazmi yetim ve öksüz kalan Ayşe’yi evlatlık alırlar.
Naciye’nin ölümünden sonra kızı Jülide’yi alarak Avrupa’ya giden Neyyir Bey ölür ve kızını ölmeden önce Şükran ve Nazmi’ye emanet eder. Jülide Ayazma Çiftliğine gelir. O havai bir kızdır. Nazmi’ye ve çiftlik halkına ters düşecek şeyler yapmaktadır. Nazmi’yle Jülide anlaşamamakta her konuşmaları tartışmaya dönüşmektedir.
Ancak bir gün Nazmi ona yasaklamasına rağmen Jülide’yi kütüpanesinde bulur. O günden sonra onu anlamaya başlar zamanla Nazmi ile Jülide’nin arası düzelir. Artık Nazmi ile Jülide baba kızdan ziyade iki arkadaş gibi olmuşlardır. Jülide eniştesini komşuları Silvi’den ve İstanbul’da bir tiyatroda karşılaştıkları Nazan’dan kıskanır. Nazmi Jülide’nin sevdiği kişi olarak bildiği Burhan Bey’le tanışır. Ancak Jülide Burhan Bey’den ayrılır. Ayşe’nin düğün gecesiJülide kendini denize atarak intihar eder; ama kurtarılır.
Jülide’nin intihar etmeden önce öldükten sonra verilmek üzere eniştesi için yazdığı mektubu Ayşe o gece Nazmi’ye verir. Mektupta Jülide eniştesine olan aşkını itiraf etmektedir. Nazmi de kendi kendine Jülide’yi sevdiğini itiraf eder. Ancak bu mektubu okuduğunu Jülide’ye söylemez. Ayşe Jülide’ye mektubu geri verir. Jülide iyileşirancak eskisi gibi neşeli değildir. Nazmi Jülide’yi İhsan adlı iyi bir gençle evlendirir. Onun için (M… )de bir ev yaptırır. İhsan sık sık Jülide’yi ziyaret eder ve bir bahane bularak Jülide’yi köşke çağırır.
İhsan’ın işi dolayısıyla Jülide Bakü’ye gitme kararı alır. Son bir kez Nazmi’nin evine gelirler. Jülide artık İhsan’a alışmış ve onu sevmeye başlamıştır. Nazmi Jülide’nin artık onu sevmediğini anlar. Jülide tamamen gidince Nazmi karısını İstanbul’a gönderirkendisi de hastalanır.
Kemal Bey Nazmi Bey’in karısı gelene kadar onun yanında kalır. Daha sonra vazifesi nedeniyle Rodos’a gider. Sekiz ay sonra tekrar geldiğinde Nazmi’nin öldüğünü öğrenir.
Kitabın Yazarı: Reşat Nuri Güntekin


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Akşam Güneşi Kitabının Özeti

Akşam Güneşi Kitabının Özeti konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ana Kitabının Özeti elif Kütüphanemiz 0 24-05-2013 07:41
Akşam Güneşi - Ahmet ERHAN nimlahza Şiir 0 19-04-2012 08:35
Akşam Güneşi nimlahza Resimli Şiirler 0 03-03-2011 12:02
Orhan Gencebay - Akşam Güneşi Şarkı Sözü Jülyet Yerli Şarkı Sözleri 3 05-06-2010 12:27
Reşat Nuri Güntekin - Akşam Güneşi Bkmlyz Kütüphanemiz 0 04-07-2008 04:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats