bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-05-2013, 01:22   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hayvan Çiftliği Kitabının Özeti

Hayvan Çiftliği Kitabının Özeti


Olaylar İngiltere’de bir çiftlikte cereyan eder. Hayvanlar çiftlik sahibi zalim Bay Jones’un boyunduruğu altında köle gibi yaşamaktadırlar. Yaşlı domuz Koca Reis buna karşı çıkmak için bir devrim planlar ve hayvanları gizli bir toplantıya çağırır. Toplantıda tüm hayvanlara artık köle gibi yaşamalarının sonunun gelmesi gerektiğinden ve gördüğü bir rüyadan bahseder. Üç gün sonra da öldürülür. Kendisinden geriye konuşma esnasında söylediği İngiltere Hayvanları adlı şiiri kalmıştır. Fakat konuşması da çoktan diğer hayvanlarda ufuklar açmaya başlamıştır. Sahipleri Bay Jones’un yem saatlerini unttuğu bir günde önceden planlanmış olmamasına karşın aniden syaan patlak verir ve bu devrim umduklarından da kısa bir süre iççerisinde tamamlanır. Çiftliğin sahibi Bay Jones çiftlikten uzaklaaştırılır. Artık en zeki olarak tanımlanan domuzlar diğerlerine önderlik yapmaya başlarlar. İlk iş çiftliğin adını değiştirmektir. İsim kolayca bulunur. Bu sahibi sadecde kendileri olan çifttliğin adı bundan sonra “Hayvan Çiftliği” dir.
Süreç içerisinde iki domuz öne çıkar: Napolyon ve Snowball. Napolyon iri yarı iyi konuşamayan ancak otorite sahibi; Snowball ise etkili konuşan parlak zekaya sahip biridir. İkisi birlikte koca Reis’in fikirlerinden yola çıkarak “animalizm” adında bir öğreti ortaya koyarlar. Ardından da kamçıları gemleri burun halkalarını zincirleri yok ederler ve aynı gün “yedi Emir”i yazıp ahırın kapısına asarlar. Yedi Emir şöyledir:
İki ayak üzerinde yürüyen herkesi düşmanın bileceksin;
Dört ayak üstünde yürüyen ya da kanatları olan herkesi dostun bileceksin;
Hiç bir hayvan giysi giymeyecek;
Yatakta yatmayacak;
İçki içmeyecek;
Hiç bir hayvan bir diğerini öldürmeyecek;
Bütün hayvanlar eşittir
Bütün bu kuralar tüm hayvanlar tarafından benimsenmiş ve beklenen devrim gerçekleşmiştir. Ancak zamanla Napoleon ve Snowball birbirini çekememeye başlayıp ikisi de yeni düzenin tek adamı olmak istememektedir. Snowball çiftlikte elektrik üretimi için bir yeldeğirmeni yapılması gerektiğini söylediğinde Napolyon’un köpekleri tarafından çiftlikten sürülür.
Ama buna rağmen yeldeğirmeni çalışmalarına başlanır. Burada Napeleon başta savunmadığı bu düşünceyi sonraları ne yapıp edip kendisinin de bunu savunduğu ancak Snowball’u çiftlikten göndermek için böyle söylediğine inandırır. Devrimin amaçlarından da hızla uzaklaşılmaktadır; başlarda vaadedilen çalışma saatlerinin azalacağı yiyeceklerin artacağı yönündeki sözler gitmiş aksine çalışma saatleri artmış verilen yiyecekler azalmıştır. Bu arada domuzlar da hızla şişmanlamaktadırlar.
Hatta yatakta yatmakta içki içmektedirler. Hayvanların eşitliği ilkesine uymauyan bu davranışlar zamanla duvardan değiştirilerek domuzlar tarafından kendilerine uygun hale getirilir. Örneğin domuzların yatakta yatmaları ve içki içmeleri konusunda “Hiç bir hayvan yatakta yatmayacaktır” ilkesini hatırlayıp hayrete kapılıyorlar. Hep beraber duvarın yanına gidiyorlar ancak duvarda: “Hiç bir hayvan çarşaflı yatakta yatmayacaktır” yazısını görüyorlar hepsi bu ilkeyi yanlış hatırladıklarını düşünüyor bu ilkenin sonradan değiştirilmiş olduğunu anlayamıyorlar bile. Tüm hayvanların eşitliği ilkesi Koca Reisle birlikte toprağa gömülmüştür kısacası.
Kış aylarında çiflikte kıtlık başgösteriyor. Buğday azalıyor patatesler soğuktan donuyor ve yenile-meycek hale geliyor. Açlıktan dolayı ölümler baş-gösteriyor. Büyük domuz bu haberlerin çiftlik dışında yayılmasını önlemek için önlemler alıyor çifliğe gelen ziyaretçilere erzak depolarının dolu olduğunu söylüyor ve onlara üzerini buğday ve yiyecekle örttürdüğü kum yığınlarını erzak diye gösteriyor…
Büyük domuz aldığı bir kararla tavukların yumurtalarının çiftlik dışında satılacağını tavukların kuluçkaya yatmalarını yasakladığını ilan ediyor buna karşı çıkan tavukları yetiştirdiği köpeklere öldürtüyor… Bunun üzerine hayvanlar; “hiçbir hayvan diğer bir hayvanı öldürmeyecektir” ilkesini hatırlıyorlar. Hemen bu ilkelerin yazılı bulunduğu duvarın yanına gidiyorlar.
Ancak duvarda: “Hiç bir hayvan diğer bir hayvanı bir sebep olmadan öldürmeyecektir” yazıldığını görüyorlar bu ilkeyi de yanlış ezberlemiş olduklarını düşünüyorlar!.
Büyük domuz çiftlik içerisindeki hayvanlar arasında: “liderimiz” ”Hayvanlar babası” “Koyunlar hâmisi” “Yavru hayvanların dostu” gibi üstün sıfatlarla anılıyor ve her türlü güzellikler ona atfedilmeye başlanıyor; mesala: genellikle tavuklar “liderimiz sayesinde altı günde beş yumurta yumurtladım” havuzdan su içen inekler: “liderimiz sayesinde bu suyun tadı ne kadar güzelmiş” diyorlar…
Birgün çiftliğe dışarıdan saldırılar oluyor… Yabancı hayvanlar çiftliğe giriyor iki sene gibi uzun bir zaman içerisinde bütün hayvanların büyük gayretleri sonucu yaptıkları ve büyük domuzun adının verildiği Yel Değirmenini yıkıp harap ediyorlar..çiftlikteki bütün hayvanlar yaralanıyor bazıları ölüyor… Bir müddet sonra bir tüfek sesi duyuluyor. Ağır yaralı bir hayvan yanındaki bir domuza: “Neden tüfek atılıyor” diye soruyor. Domuz: “Zaferimizi kutlamak için”cevabını veriyor.
Yaralı hayvan; “Hangi zafer” diye hayret ediyor. Domuz; “Ne demek hangi zafer düşmanı topraklarımızdan kovmadık mı” diyor. “Ama iki yıl uğraştığımız değirmeni yok ettiler” karşılığını veriyor…Domuz: “Ne önemi var bir değirmen daha yaparız istersek daha fazla yaparız yapmış olduğumuz muazzam işleri takdir etmiyorsun şimdi şu bastığın topraklar düşman işgalindeydi ama liderimiz sayesinde her karışını geri aldık” diyor…Biraz sonra Büyük Domuz kendisine taktığı bir kaç madalya ve nişanla çıkıp bütün hayvanları elde ettikleri zaferden dolayı kutluyor tebrik ediyor…Hayvanların hepsi büyük zafer kazandıklarına böylece inanmış oluyorlar…
Bir gece çiftlikte bir gürültü oluyor hayvanlar ahırdan fırlayıp koşuyorlar… çiftlik ilkelerinin yazılı olduğu duvarın dibinde kırılıp parçalanmış bir merdiven görüyorlar domuzlardan birinin orada sersem sersem dolaştığını yanında bir fener bir boya kutusu ve bir de fırça olduğunu farkediyorlar. Hayvanlar duvara baktıklarında duvardaki ilkelerden birinin daha kendi ezberledikleri gibi olmadığını farkediyorlar!?..
Büyük Domuz aldığı son kararla; arpaların bundan sonra sadece domuzlara tahsis edileceğini ve gazdan tasarruf etmek için ahırlardaki fenerlerin kaldırılacağını hiç bir domuzun çiflikteki işlerle uğraşmayıp sadece yönetimle ilgileneceğini domuzlardan başka hiç bir hayvanın yönetim işlerine karışamayacağını domuzların dışındaki bütün hayvanların Ağustos ayında pazar günleri dahi çalışacağını çalışmayanın yiyeceğinin yarıya ineceğini ilan ediyor.
Hayvanlar “Bütün hayvanlar eşittir” ilkesini hatırlayıp “bu nasıl eşitlik” diye kendi kendilerine söylenmeye başlıyorlar. Hemen ilkelerin yazılı olduğu duvarın yanına gidiyorlar duvardaki yazıların değiştirilmiş olduğunu ilk defa fark ediyorlar duvardaki bütün yazılar silinmiş sadece şöyle yazıyor:
“Bütün hayvanlar eşittir FAKAT Bazı hayvanlar ötekilerden daha fazla eşittir.”
Kitabın Ana Fikri
Aklını kullanmayan hiçbir varlık için özgürlüğün değeri yoktur.
Kitabın Yazarı: George Orwell


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hayvan Çiftliği Kitabının Özeti

Hayvan Çiftliği Kitabının Özeti konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hanımın Çiftliği 13. Bölüm Özeti sahranil Hanımın Çiftliği 0 05-02-2010 09:18
Hanımın Çiftliği 11. Bölüm Özeti sahranil Hanımın Çiftliği 0 05-02-2010 04:51
Hanımın Çiftliği 10. Bölüm Özeti sahranil Hanımın Çiftliği 0 05-02-2010 04:51
Hanımın Çiftliği 6. Bölüm Özeti sahranil Hanımın Çiftliği 0 05-02-2010 04:48
Hanımın Çiftliği 4. Bölüm Özeti sahranil Hanımın Çiftliği 0 05-02-2010 04:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats