bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-07-2008, 04:19   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ermeni Iddialari Ve Gerçekler -DR.Hüsamettin Yıldırım

KİTABIN ADI:
ERMENİ İDDİALARI VE GERÇEKLER
KİTABIN YAZARI:
DR.HÜSAMETTİN YILDIRIM
YAYIN EVİ VE ADRESİ:
CAN YAYINLARI
BASIM YILI:
1996


1.KİTABIN KONUSU:
I.Dünya Savaşı esnasında Ermenilerin izlemiş oldukları politika
2.KİTABIN ÖZETİ:
Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü konumunda olan Türkiye;Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan boğazlarıOrtaasyaKafkasya ve Ortadoğu’daki doğal enerji kaynaklarının kesiştiği noktadaki jeopolitik konumuyla bütün dünyanın dikkatini çekmektedir.

Geçmişte Osmanlı İmparatorluğubugün de Türkiyebu jeopolitik ve jeostratejik konumundan dolayı çeşitli entrikaların çevrildiği bir alan olmuştur.İmparatorluğu parçalayarak tarih sahnesinden silmek isteyen sömürgeci devletlerbu entrikalarında yüzlerce yıldır Türklerle dostça yaşayan Ermenileri de kullanmışlardır.

Tarihte olduğu gibi günümüzde de Ermeni toplumu üzerinden siyasi ve ekonomik çıkar sağlamaya çalışan ülkeler olmaktadır.Bazı ülkelerde Türkleri ve Türkiye’yi sözde soykırımla tanımaya yönelik kararlar parlemento gündemlerine getirilmektedir.

I.Dünya Savaşı’ndan önce çoğu kez üçüncü sınıf vatandaş muamelesi gören ErmenilerTürklerin Anadolu’ya girişlerini takiben;bir yandan Türklüğün adil ve insani töresinden yararlanmışlardır.Askerliktenkısmen de vergiden muaf tutulurken ticarettezanaattaçiftçilikte ve idari işlerde yükselme fırsatını elde etmişlerdir.Hatta devlet kademelerinde de önemli görevlere yükseleneler vardır.

AncakOsmanlı Devleti’nin zayıflamaya başladığı dönemlerdehemen her konuda Avrupa’nın müdalesi baş gösterinceTürk-Ermeni ilişkilerinde bozulmalar başlamıştır.I.dünya Savaşı sırasında iseOsmanlı askeri olarak düşmana karşı savaşan veya geri hizmetlerde çalışan Ermiler de bulunmasına rağmenbunların büyük bir kısmı cephede düşmanla birlikte Türklere karşı savaşmışyüz binlerce Müslüman’ın hayatına kastederek Anadolu’yu bir harabe haline çevirmişlerdir.

Çıkarılan Sevk ve İskanla ilgili mevzuata uymadıkları gerekçesiyle toplam 1397 Ermeni çeşitli cezalara çarptırılmıştır.Savaş bölgesinde oturan ve birliklerin hareketini engelleyenkarşı tarafa istihbarat sağlayanyardım ve yataklık yapan ya da düşman ile birlikte onun safhında hareket eden halkların ve grupların cephe gerisine gönderildiği görülebilir.Sevk ve İskanın bir amacı da sivil halkın savaştan zarar görmesini önlemektir.
Türkiye’de bugünanne ve babaları ve büyükanne ve büyükbabaların I.Dünya Savaşı’nın korkunç olaylarına ilişkin hikayelerini hatırlayan milyonlarca kadın ve erkek vardır.Bu hikayelerdetecavüzler ve evlerden zorla çıkarılmalar anlatılmaktadır.Kendilerine sorulduğundaailelerinin geçmişini üzüntü ve kızgınlık içinde anlatmaktadırlar.
Ermeniler gibiTürkler de düşmanları tarafından öldürülmüşlerdir;onlar açısından düşmanlar çoğu zaman Ermeniler olmuştur.Türkler de Ermeniler gibi zamanında zorunlu göçlere maruz kalmışlar ve bu göçler sırasında çok sayıda insan hastalık ve açlıktan ölmüştür.

Türk bilginleri ve Türk hükümeti her iki tarafın yaşadığı acıları fark etmeye ve üzülmeye başlamıştırancak en çok hatırlarında kalandoğal olarak kendi insanlarının çektikleridir.
Türler kendileritarihlerini saptıranlara karşı çıkmamış olmaktan dolayı suçludurlar.1912 ve 1922 yılları arasında korkunç savaşlardan sonra Türkiye büyük bir harabeye dönmüştür.Şehirler yıkılmış çiftlik hayvanları öldürülmüşağaçlar ve ekinler geride hiçbir tohum kalmaksızın yakılmıştır.Bunula birlikteyine de bazıları savaşların devam etmesini istemiştir.Türklere ait olan topraklar düşmanların elinde kalmıştır.Savaşlarda herşeylerini kaybedenlerin akıllarında intikam duygusu yer etmiştir. Yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni bu duyguların yönetmesi halinde daha fazla ölüm olayı yaşanacaktı. Mustafa Kemal Atatürk hükümeti bu nedenle geçmişteki kayıpları görmezlikten gelen ve eski düşmanlarla barış imzalayan bir politika ortaya koymuştur. Türk hühmeti Ermenilere ve diğerlerine karşı Türk davasında baskı yapılmasının eski nefrtleri canlandıracağını ve savaşa davetiye çıkaracağını hissetmiştır. Bu yüzden Türkler dertleriyle ilgili hiç birşey söylememişlerdir.bu o dönem için alınabilecek en doğru karardı. Hiç kimsenin Türkler adına konuşmaması ise bu noktadaki olumsuz sonucu oluşturmuştur.

Türkler ancak Ermeni teröristlerin Türk diplomatları öldürmeye başlamasından sonra politikalarını değiştirmişlerdir. Arşivlerini açmışlar ve savaş dönemine ait belgeler yayınlamaya başlamışlardır. Bunlar yıllar boyu sürecek tekrar edilen bilimsel bir araştırmanın bir parçası olmuştur.
3.KİTABIN ANA FİKRİ:
Tarih yazmak tarih yapmak kadar mühimdir.Yazan yapana sadık kalmadığı müddetçe değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet kazanır.
4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Tamamen gerçekyaşanmış ve anlatılması duygu bakımından acı veren olaylarla kaplanmıştır.
5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
Akıcıetkileyici ve okudukça okuyucuyu sürekli olarak olayları sanki kendisinin yaşadığını anlamasını sağlayan harika bir kitaptır.
6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ:
1943 yılında Adana’da doğdu.ilköğretimi Adana Mehmetcik ilkokuluOrtaöğretimi Nurettin Ersin ve mütakiben Atatürk Lisesi’ni bitirdi.1960 yılında ankara Dil-tarih Coğrafya Fakültesi’ne girmiş ve 1981 yılında aynı üniversitede master ve doktorasını tamamlamıştır.Aynı üniversitede öğretim üyesidir ve ileri seviyede Almancaingilizce bilgisi vardır.Bu çeşit birçok eserivardır.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ermeni Iddialari Ve Gerçekler -DR.Hüsamettin Yıldırım

Ermeni Iddialari Ve Gerçekler -DR.Hüsamettin Yıldırım konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yıldırım Gürses Biyografi-Yıldırım Gürses Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 03-07-2008 08:02
Atıfzade Ömer Hüsamettin Biyografi-Atıfzade Ömer Hüsamettin Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 11:20
Yıldırım Aktuna Biyografi-Yıldırım Aktuna Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 28-06-2008 01:36
Hüsamettin Özkan Biyografi-Hüsamettin Özkan Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 08:13
Hüsamettin Cindoruk Biyografi-Hüsamettin Cindoruk Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 02:46

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats