bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-07-2008, 05:14   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Charles Dickens - Büyük Ümitler (Özet)

Charles Dickens - Büyük umutlar (Özet)

Kitabın özeti:

Genç Pipyetim bir çocuktur;ablası ve ablasının kasaba demircisi olan iyi kalpli kocası tarafından yetiştirilir.
Tek başına bir hayat süren Pipgenelde civardaki ormanlar arasında dolaşırzaman zaman ölmüş anne ve babasının mezarlarını ziyaret ederek ağlar.Bir gün ormanda dolaşırken önüne iriyarı bir adam çıkar ve kendisine derhal yiyecek getirmezse onu öldüreceğini söyler.Bu adamın hapishaneden kaçan biri olduğu anlaşılmaktadır;zira ayaklarını bağlayan zincirleri kesmek için Pip’ten bir eğe getirmesini de ister.
Adamın bu isteğini reddetmeyecek kadar dehşete düşen Pip ablasının mutfağından bir tabak etli hamur çalar ve alet kutusundan da bir eğe alarak mahkumun kendisine rastladığı yere gider.Burada başka bir yabancı adam daha görür birincisi ile şiddetli bir kavgaya tutuşmuştur. İkinci adam sonunda sisler arasında kaybolur.Aradan uzun zaman geçmeden adı Abel Magwitch olan hapishane kaçkını tekrar yakalanır;fakat hapishaneye götürülmeden önce Pip’e kendisine yardım ettiği için iyilik yapacağını söyler.
Pipbu hadiseyi çabucak unutur.Çok geçmeden Bayan HavishamPip’in ablasından Pip’ii Satis evine gondermesini rica eder.Uzun bir zaman önce Bayan Havishamevlilik gününde kocası olacak adam tarafından reddedilmiştir.Kadıno günden bugüneodalardaki bütün saatleri durdur- muştu ve şimdi vesayeti altındaki güzel fakat kibirli Estella ile yaşamaktadır.Düğün gecesinin sabahında yenecek kahvaltı masadaki pasta ile birlikte küflenmiş vaziyette durur.PipBayan Havisham’ıı ziyaret ettiği zamanonun bu herkesten ayrı davranışlarına hayret eder.
Yapayalnız bir hayat süren Bayan Havisham Pip’tensık sık gelerek vesayeti altındaki Estella ile oynamasını ister.EstellaPip’in canını sıkar ve Bayan Havisham dakızın Pip’ii kızdırmasını teşvik eder.Estella’ya kızmasına rağmenPiponun derin tesiri altındadır;Estella onun şimdiye kadar gördüğü kızlar arasında en güzelidir.
Çalışkan bir kimse olduğundan Pipbirgün demirci dükkanındaki sınırlı hayattan kurtulacağını bilir.Bu fırsat da kısa bir zaman içinde gerçekleşir. Bir gün Bay Jaggers adında kendini beğenmiş bir avukat gelerek ismini belirtmeyen birinin Pip namına para yatırdığını ve onun Londra’ya giderek bir centilmen olmasını istediğini söyler.Bu habere çok sevinen Pipparanın Bayan Havisham’dan geldiğinikendisinin böyleceEstella için arzu edilir bir koca olarak yetişmesini istediğini sanır.
PipLondra’daHerber Pocket adında Bayan Havisham’ın uzaktan bir akrabası ile arkadaşlık eder.PocketLondra’yı iyi bilen zarif bir gençtir. Pip için kiralanan odalardan birinde yaşar.Avukat JaggersPip’in sorularını cevaplandırmaz.Kendisine yardım edenin kim olduğunu söylemezzamanı gelince öğreneceğini söyler.
Pipçok geçmedenLondralı şık bir aylak olur.Bentley Drumle adında tahammül edilmezcesine kibirli bir avukatla tanışır ve Londra sosyetik hayatının bütün girdi çıktılarını o kadar iyi öğrenirkisadık arkadaşı basit Joe Gargery’nin kendisini ara sıra ziyaret etmesinden rahatsızlık duyar.
Bununla beraber Joe ayrıldıktan sonra Pipona kaba muamele yaptığından dolayı pişmanlık duyar.Bir defa Bayan Havisham’ın ricası üzerinePipJoe ile birlikte Havisham’ıi ziyaret eder.Yaşlı Havisham ve vesayetindeki EstellaPip’inmutevazi bir hayattan nerelere geldiğini hayretle görürler.Bayan Havishamdaha da ileriye giderek Pip’e Estella’ya aşık olmasını beklediğini söyler.Pip’in de istediği budur.
Estella Londra’ya gelir.Çok geçmedenesmer güzelliği ve sosyetik tavırlarından dolayı aralarında Bentley Drumle’nin de bulunduğu gençler ona kur yapmaya başlar.Kızgerçi ara sıra Pip’ii görürse de Pip’e aşık olmadığı bellidir.
Yirmi birinci yaş gününde Pip’ii çocukken ormanda yardım ettiği hapishane kaçkını Magwitch hayrete boğarak ziyaret eder.Kabazihnen hiçbirşeyle meşgul olmadığı hissini uyandıran bu adamilk önce titiz Pip üzerinde tiksinti uayandırır;ama Pip’in gizli hamisi olduğu açıkladığı zaman Pip dehşete düşer.MagwitchPip’egönderildiği yerde çok para yaptığını ve şimdi kendisinin bir oğlu kabul ettiği Pip’in nasıl bir genç olduğunu görmek için gizlice Londra’ya geldiğini söyler.Tek isteği Pip’in kendisinin başaramadığı tarzda bir centilmen olmasıdır.İngiltere’ye Provis nikiyle gelmiştir.Eğer polis onun mahkumları kolonisinden kaçtığını öğrenirse ölüme mahkum edileceğini söyler.
Bu çıkmaz Pip’ii sersemletir.Magwitch’e minnettarlık duyması gerektiğini bilirse de bu yarı vahşi adama sempati duyamayacak cooldur. Hamisinin Bayan Havisham olmaması da onu büyük bir hayal kırıklığına uğratır.Genede PipMagwitch’e yardım edeceğini söyler ve Magwitch de ormanda kavga ettiği kimseninbaş düşmanı Arthur Compeyson olduğunu belirtir.Pip de Herbert Pocket’den Compeyson’un Bayan Havisham’ı düğün gününde terkeden adam olduğunu ögrenir.
Kendi hamisinin Bayan Havisham olduğunu sanmakla düştüğü ahmaklığa kızan Pipyaşlı kadını azarlamak için kasvetli eve birkez daha gider.Kadın daPip’e işkence yapmaka istercesineEstella’nınyakın bir zamanda Bentley Drule ile evleneceğini söyler.Bayan Havisham Pip’in bu derece kızgın olacağını beklememektedir.Kendisinin terkedilmesinden bu yana bütün erkeklerden intikam almaya yemin etmiştir.Pip’in Estella’ya beslediği duyguları istismar etmek suretiylebu yeminini yerine getirmiş olmuğunu sanır.

Estella’nın evlenmesinden sonra Pip Havisham’ın evini tekrar ziyaret eder.Binada bir yangın çıkar.PipBayan Havisham’ı kurtarmaya çalışırfakat çok geç kalmıştır.Evmazinin toz ve eşyası ile dolu olduğundan çabucak yanar.Bayan Havisham alevler ortasında can verir.
Londra’ya dönen PipMagwitch’in gerçekte Estella’nın babası olduğunu öğrenir;annesi de muhtemelenAvukat Jaggers’in ev işlerine bakan garip kadındır.Daha da hayret uyandırıcı bir haber Compeyson’un da Londra’da olduğu ve Magwitch’i öldürmek için fırsat kolladığıdır.Pip Herbert Pocket’in yardımı ilehamisini ingiltere’den Fransa’ya kaçırmak ister.ardındankendisi de Fransa’ya gidecektir.Fakat vapura biner binmez Compeyson kendilerini yakalar.iki düşman yumruk yumruğa şidddetli bir kavgaya tutuşurMagwitch Compeyson’u öldürür.Bu suçundan dolayı eski mahkum tekrar tutuklanır ve yargılanmasını beklediği sırada hapishane de ölür.
Son zamanlarda başına gelen bu olaylarla Pip hastalanır ve eski sadık arkadaşı Joe Gargery kendisine bakar.Pip’in ablası ölmüştür ve Joe da kendisini seven kocası üzerinde hakimiyet kurmak istemeyen Biddey ile evlenmiştir.Pip nihayet bu mütevazisadık Joe ya dudak bükmekte ne kadar haksız olduğunu anlar.Joe ile birlikteonun demirci dükkanına döner ve hastalık harici dönemindekendisine kötü muamele ettiği için Joe’dan özür diler.
Estella’yı kaybedişini hala hazmedemeyen Pip Herbert Pocket ile birlikte Londra’da bir iş kurar.Seneler sonra bir zamanlar Bayan Havisham’ın evinin durduğu yeri son bir defa ziyaret eder.Orada Estella’yı görür.Beraberce bir zamanlarçocukken oynadıkları bahçede dolaşırlar.Estellaşimdi dul bir kadındır.Sosyetik köklerinden ötürü evlendiği haşin Bentley Drumlevahşetle muamele ettiği atının bir çiftesi ile ölmüştür.Drumle ile geçirdiği hayatı ve tek başına yapayalnız süren dulluk hayatıbir zamanaların soğuk ve kibirli Estella’sını yumuşatmıştır. Elele bahçede yürürlerken Pip ve Estella artık birbirini hiç bir zaman terkedemeyeceklerini anlarlar.Hikayenin sonunda herkes mutlu olur !Konu nimlahza tarafından (24-08-2008 Saat 11:47 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Kitap ismi yanlış, kelime hataları ve eksik harfler
Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 24-04-2011, 03:07   #2 (permalink)
bond
Avatar Yok
 
Face4 karakterler

kardeş karakterlerinide versen daha iyi olur bence


 

Alt 02-01-2012, 07:00   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

süper


 
Alt 06-03-2012, 11:49   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzellll (:


 
Alt 20-01-2014, 10:37   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok güzel bi özet .)


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Charles Dickens - Büyük Ümitler (Özet)

Charles Dickens - Büyük Ümitler (Özet) konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: büyük umutlar kitap özeti, büyük umutlar özet, büyük umutlar özeti, charles dickens büyük umutlar özet, charles dickens büyük umutlar özeti, büyük umutlar charles dickens özet, charles dickens büyük umutlar kitap özeti, büyük umutlar charles dickens kitap özeti, buyuk umutlar ozet, büyük umutlar charles dickens özeti, büyük umutlar ana fikri, büyük umutlar geniş özeti, büyük umutlar geniş özet, büyük ümitler kitap özeti, büyük umutlar kısa kitap özeti,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Büyük Hun İmparatoru Attila Biyografi-Büyük Hun İmparatoru Attila Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 28-06-2008 01:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats