bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-12-2008, 03:47   #1 (permalink)
 
кєℓєвєк - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL


1) KİTABIN KONUSU:

Bihter ve Behlûl arasındaki yasak aşkı anlatan bir romandır.

2) KİTABIN ÖZETİ:

Roman Peyker ve Nihat Beyin evlenmesiyle başlar. Peyker ve Bihter’in annesi Firdevs Hanım duldur ve Adnan Beye gizliden ilgi duymaktadır. Ancak Adnan Bey Bihter’den çok hoşlanmaktadır. Onunla evlenir. Adnan Bey varlıklı Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL asil bir aileden gelmiştir. Annesi bu evliliği hiç kaldıramaz.

Bir gün toplanıp pikniğe giderler Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL bütün aile oradadır. Adnan Beyin yeğeni Behlûl Peyker’e dayanamaz ve onu ensesinden ateşli bir şekilde öper. Peyker buna çok kızar çünkü kocasına çok bağlı birisidir. Behlûl Bihter’e göz koyar. Ondan çok hoşlanır Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL onun fiziki görünüşü Behlûl’u çıldırtma seviyesine getirir. Bihter’in kendisinden hoşlanmasını sağlar ve o günden sonra her gece beraber olurlar.

Behlûl ve Bihter’in mektupları Nihal tarafından görülür. Nihal bu olaya inanamaz çünkü Behlûlle evlenmeyi düşünmektedir. Nihal’in tam mutluluğu düşündüğü bir sırada bu olayı öğrenmesi hayatını yıkmıştır. Adnan Beyin bu olayı öğrenmesiyle her şey değişir.

Adnan Bey ve Nihal eskisi gibi beraber yaşamaya karar verirler. Artık hayatlarında ne Behlûl ne de Bihter olacaktır.

3) KİTABIN ANA FİKRİ:

Yasak bir aşk bir ailenin yıkımına neden olabilir Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL gerçekleri zamanında farketmek sevdiklerinin daha fazla üzülmesini engeller.

4) KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Bihter: Düzgün bir fiziğe sahip Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL çok güzel Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL erkekleri kolayca elde edebilen cazibeli bir kadındır. Annesine karşı kin beslemektedir.

Adnan Bey: Bihter’in kocasıdır. Orta yaşlı Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL varlıklı Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL iki çocuk babası Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL asil bir ailenin tek çocuğudur.

Nihal: Adnan Bey’in kızı. Zeki Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL güzel ve çalışkan bir kişiliğe sahiptir.Behlûl’e ilgi duymaktadır. Annesinin ölümü onu derinden etkilemiştir.

Behlûl: Adnan Bey’in yeğenidir. Kadınlara karşı özel bir ilgisi vardır. Bu onda bir zaafiyet haline gelmiştir.


5) KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

Kitaptaki olaylar belirli ve düzgün bir sıra izlediği için okuyucuda bir heyecan uyandırıyor ve kitaba bir sürükleyicilik kazandırıyor. Kitapta kişilerin ruhi ve psikolojik tasvirlerine yer verilmiştir. Ancak kitabın dilinde düzeltme olması itibariyle yalın ve sade bir hale getirilmiştir. Fazla yabancı kelimelere yer verilmemiştir. Kitap yazıldığı dönemin insan ve aile ilişkilerini aynen yansıtmaktadır.

5) KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ:

HALİD ZİYA UŞAKLIGİL

Edebiyatımızın en önemli yazarlarından Halit Ziya Uşaklıgil Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL 1866 yılında İstanbul’da doğmuştu. Bir süre Fatih Askeri Rüştiyesi’nde okudu. 1896 yılında döndüğü İstanbul’da -dönemin etkin edebiyat hareketi olan- Servet-i Fünun topluluğuna katıldı. Meşrutiyet’in ilanından sonra bir süre Darülfünün’da Batı edebiyatı dersleri veren Uşaklıgil Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL hükümet tarafından yurtdışı hizmetlere gönderildi. Halit Ziya Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL 1945 yılında yine İstanbul’da öldü.

Çoğu edebiyat incelemecisi tarafından Türk romanının - gerçek anlamda- miladı kabul edilir Halit Ziya. Onun başyapıtı “Aşk-ı Memnu” ise bugün bile roman tekniği açısından aşılmış değildir. Halit Ziya Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL 150’den fazla hikaye ile altı romana imza atmış Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL tiyatro Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL şiir Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL hatıra Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL makale ve çevirileriyle arkasında altmış kadar kitap bırakmıştır.

Başlıca eserleri: Mai ve Siyah Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL Aşka Dair Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL Bir Ölünün Defteri Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL Aşk-ı Memnu Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL Ferdi ve Şürekası ve Hepsinden Acı.
кєℓєвєк isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Bkmlyz (07-12-2008)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL

Aşk-ı Memnu - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
aşk-ı memnu.. merve59 Diziler Bölümü 5 14-04-2009 01:20
Bir Ölünün Defteri - HALİT ZİYA UŞAKLIGİL кєℓєвєк Kütüphanemiz 1 07-12-2008 01:11
İzmir Hikayeleri - HALİD ZİYA UŞAKLIGİL кєℓєвєк Kütüphanemiz 0 07-12-2008 03:39
Aşk-ı memnu(kanal d) bayrak_007 Diziler Bölümü 2 15-10-2008 09:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.