bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-12-2008, 01:31   #1 (permalink)
 
кєℓєвєк - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Numan KURTULMUŞ ....Sanayi Ötesi Dönüşüm

KİTABIN ÖZETİ :
Kitap iki bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde konunun teorik arka planı ele alınmış ikinci bölümde ise sanayi ötesi dönüşüm ile endüstri ilişkileri arasındaki alaka incelenmiştir.
Birinci Bölüm: Teorik Plan
Bu bölümde iktisadi düşünce ekolleri işçi-işveren veya daha geniş anlamda çalışanlar ve yönetim ilişkilerini inceleyen farklı analizlerin gelişimi ve bu sürece etki eden değer yargıları açısından incelenmiştir. Tarihsel süreç içerisinde sırasıyla klasik iktisat ekolü neo-klasik iktisat ekolü kurumsal ekol ve davranışçı iktisadi ekol birbirini takip etmiştir.İşçi-İşveren (endüstri ilişkileri) ilişkileri açısından bu ekollerin hakim olduğu dönemlerde farklı yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Neo-klasik iktisat ekolü çalışma ekonomisi disiplinin kurumsal ekonomi endüstri ilişkileri disiplininin ve davranışcı iktisat ekolleri de davranış bilimlerinin doğmasına ve gelişmesine imkan vermiştir.
Endüstri ilişkilerinin kurumsal ekonomi anlayış ve uygulamalarının hakim olduğu dönemde ortaya çıktığını ifade eden yazara göre bu sistemi etkileyen üç grup dış çevre faktörü vardır: Pazarın (emek piyasası) kurumsal kuvvetlerin ve sosyolojik güçlerin etkisi. Bu üç faktörün etkisi toplumsal yapılara göre değişmektedir. Sanayi ötesi ekonomilere geçişle birlikte endüstri ilişkilerini çevreleyen bu üç dış çevre unsuru da değişmiştir. Bu yeni dış çevre faktörleri Özellikle ekonomide globalleşme işgücünün değişen niteliği ve yeni teknolojilerdir. Bu faktörler sebebiyle endüstri ilişkileri son yıllarda giderek daha çok mikro düzeye (işyeri) inme eğilimine girmiştir. Bir bütün olarak süreç içinde sırasıyla bireysel akit dönemi sendikaların etkilerinin yoğun olduğu dönemleri geçiren endüstri ilişkileri 1980’lerden bu yana bireyi yeniden öne çıkaran ve kurumların etkisini azaltan insan kaynakları yönetiminin öneminin arttığı bir döneme girmiştir.
İkinci Bölüm: Sanayi Ötesi Dömüşüm ve Endüstri İlişkileri
Kitabın esas mesajının yer aldığı bu bölümde sanayi-ötesi topluma dönüşümle endüstri ilişkileri arasındaki münasebetler incelenmiştir. Yazara göre sanayi ötesi toplumu ortaya çıkaran faktörler şunlardır: Ekonomide güç dengesinin Atlantik’ten Pasifik’e kayması; Piyasaların globalleşmesi ve rekabetin küreselleşmesi; teknolojik değişmeler; istihdamın sektörel dağılımındaki değişme (sanayi sektöründen hizmetler kesimine yönelme); işgücünün niteliğindeki değişme (nitelikli işgücüne talebin artması işgücünün yaş ortalamasının artması mesleklerin yapı ve niteliklerindeki değişmeler); yönetim ve organizasyondaki değişmeler (yönetimde endüstriyel demokrasiye yönelme Japon yönetim sisteminin etkisi yönetimde esneklik ve esnek uzmanlaşma). Dış çevre faktörlerin etkisi sonucunda toplumsal yapılar ve endüstri ilişkileri sanayi-ötesi bir nitelik kazanmıştır. Endüstri ilişkileri ve istihdam piyasaları açısından sanayi ve sanayi-ötesi toplumların nitelikleri karşılaştırıldığında şu sonuçlara varılmaktadır: Sanayi toplumlarında ekonomik kaynakların kıtlığı yabancılaşmış mavi yakalı işçilerin ürün esaslı stratejilerin varlığı bireysel ihtiyaçların tatmini ve sanayi sektörünün ağırlığı sözkonusu iken sanayi-ötesi toplumlarda ekonomik kaynakların çokluğu ve çeşitliliği yüksek nitelikli beyaz yakalı işçiler pazar esaslı stratejiler kompleks ihtiyaçların tatmini ve hizmetler setörünün ağırlığı söz konusudur. Sanayi-ötesi topluma geçişle birlikte endüstri ilişkilerindeki değişmelerin niteliklerini yazar şu şekilde karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktadır: Sanayi toplumlarında üretim türünde “mekanize kitle üretimi”; endüstri ilişkilerinde “mavi yakalı işçilerin ve sendikaların ağırlığı” ve sözleşmelerde ise “toplu sözleşme”ler hakim özellikler olmalarına karşılık sanayi-ötesi toplumlarda üretim türünde “megateknolojiler mikro-prosesörler robotlar telekomünikasyon ve stratejik endüstriler”; endüstri ilişkilerinde “üstün vasıflı işçiler sendikaların azalan önemi ve endüstri ilişkilerinin yeniden yapılanması çerçevesinde sendikasızlaşma micro-corporatizm mikrodüzeyde toplu pazarlık ve insan kaynaklarının öneminin artması” ve sözleşmelerde ise “bireysel akitlere dönüş eğilimi” hakim özellikler olarak ortaya çıkmaktadır.
Analizinin sonuçunda yazar geleneksel endüstri ilişkileri sisteminin yeniden yapılanma süreçine girdiğini endüstri ilişkileri kurumlarının -özellikle sendikaların- rol ve etkinliklerinin değiştiğini ve son olarak da kurumların önemlerinin azalmalarıyla ters orantılı olarak “birey”in öneminin artmakta olduğunu ifade etmektedir
кєℓєвєк isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Numan KURTULMUŞ ....Sanayi Ötesi Dönüşüm

Numan KURTULMUŞ ....Sanayi Ötesi Dönüşüm konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mor ve Ötesi Biyografi-Mor ve Ötesi Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 03:30
Numan Menemencioğlu Biyografi-Numan Menemencioğlu Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 02:51
Geri Dönüşüm Ürünleriyle Moda CooLKadin Moda Hakkında Herşey 0 03-06-2008 07:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.