bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-12-2008, 04:24   #1 (permalink)
 
кєℓєвєк - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU

1)KİTABIN KONUSU:

Dillere derstan olmuş Baltacı Mehmet Paşa ve Çariçe Katerina’nın aşklarının iç yüzünü ve akıllara durgunluk veren entrikaları kurnazlık ve güzelliğiyle birleştirerek ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU bir döneme imzasının atan Çariçe Katerina olağanüstü maceralarını anlatıyor.


2)ESERİN ÖZETİ :

Fakir bir çamaşırcı ve kötü yola düşmüş bir kadının kızı olan Katerina Papaz Gluk’un evinde çamaşırcılığa başlar. Gluk belli bir süre sonra Katerinayla ilişkiye girer. Bu sırada Rusya ile İsviçre savaşa hazırlanmak üzereydiler. İsviçreliler Katerina’nın bulunduğu şehre gelmişlerdi. Katerina burada bir isviçre askerine hayran olur sonunda aşk doğar. Bu arada Katerina askeril papazı idare etmektedir. Papaz bundan şüphelenir ve sonunda evinde Katerina’yla askeri basar ve orada askeri öldürür ve evini yakar. Korktuğu için Katerina’yla Rusya tarafına sığınmaya karar verir. Rusya tarafına geçerlerken sınırda yüzbaşının birisi Katerina’ya el koyar papazıda Moskova’ya gönderir. Kısa sürede Katerina ile yaşadığı aşk ortaya çıkınca Genaral Menkişof emanetine alır. Katerina ile genaral gönül eğlendirir. Genaral savaşı kazanmış olarak yurduna dönerken Katerina’yıda götürür. Fakat karısından korktuğu için Katerina’yı en yakın arkadaşı ve hatta çarın en yakın dostu olan Genaral Şermiyetif’e verir. O günden sonra Katerina’nın şansı açılır. Başlarda ilgi çekmeyen kız bir anda herkesin gözdesi olur ve Çarın metresliğine ardındanda Rusya’ya çariçe olur.
Bâzılarının "Deli" ve bâzılarının "Büyük" dedikleri Rusya imparatoru Birinci Petro Moskof sürülerini vahşetten kurtararak memleketinde geniş ıslahat yaptıktan sonra Osmanlı imparatorlarının payitahtı olan İstanbul şehrine göz dikmişti.
Bu arzusunu tatmin için de yeniden teşkil ve en modern silâhlarla teçiz ettiği ordu gibi mükemmel bir vasıtaya malikti. Petro bu ordunun başına geçerek ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU Tuna sahillerine doğru iniyordu. Bir taraftan bu yepyeni ve genç ordunun kendisine büyük bir zafer kazandıracağına kanaat getirmekle beraber ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU diğer taraftan da Balkanlardaki hristiyanlara güveniyor bilhassa şimdiki Romanya topraklarında kendisini karşılamak için on bin askerle depolar dolusu erzak bulunuduğuna dair verilen teminata inanıyordu. Haris imperator güzide ordusunu bin an evvel zafere kavuşturmak için sabırzlanıyor maiyetinde bulunan yerli ve ecnebi birçok tecrübeli generallerin:
___ Aman haşmetmeap.. Pek acele etmiyelim Türklerin ve Tatarların birleşmiş kuvvetlerini lâyıkiyle keşfetmeden (ki 200.000 kişi) ilerlemeyelim. Sonra ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU İsveç Kralı XII Şarlı'ın mâruz kaldığı felâkete uğrarız ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU diye verdikleri nasihatlere kulak asmıyordu.
Osmanlı ordusu ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa'nın komutasında bulunuyordu ve kendisine iltihak eden Kırım süvarileri de dahil olduğu halde ordusunun mevcudu Rusların üç mislini tecavüz ediyordu. Fakat Petro Osmanlı ordusunun bu çokluğuna emniyet vermiyor sadece kendi askerlerinin talim ve terbiyesine ve silâhların mükemmeliyetine güveniyordu.Petro bu güveninde haksız değildi. Çünkü iki ordu karşılaştığı zaman Rus ordusu birkaç muvaffakıyet elde etmiş ve Obmanlı ordusuna bir miktar zaiyat verdirmişti. Fakat Baltacı Mehmet Paşa'nın basit askerî liyakatı ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU Petro'nun senelerce ve senelerce tahammül edilmez fedakârlıklara katlanarak elde ettiği modern askerlik malûmatına galebe etmiş Rus ordusu Osmanlı ordusunun büyük bir maharetle kurduğu çember içinde mahsur kalmıştı.
Petro pek fena halde şaşalamış etrafındaki çemberi paralayıp çıkmak için muhtelif yerlerden huruç hareketine kalkmıştı. Fakat esareti kabul etmekten başka bir çera kalmadığını görmüştü. Bu vaziyet Petro'yu çıldırtmış hakikaten deli etmişti. Sara nöbetlerine tutularak çadırındaki yatağa serildi... Zevcesi Katerina ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU onun başucundan ayrılmışordu. Bir taraftan onun tedavisi ile uğraşırken diğer taraftan da:
__ Petri... Sakin ol ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU üzülme. Seni bütün çarların fevkine çıkaran Cenabı Hak hiç şüphesiz ki bu bâdireden de kurtaracaktır. Diye teselliye çalışıyordu. Petro ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU son bir ümide kapılarak her şeyi göze aldı. Ordusunun bütün eşyasını yaktırdı ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU son bir büngü hücumiyle muharasa çemberini yarıp çıkmayı kararlaştırmıştı. Eğer yakasını Türklerin elinden kurtarabilirse tekrar hürriyet ve istiklâline kavuşacaktı. Bu huruç hareketi tamamiyle hazırlanmıştı. Lâkin Katerina ile Petronun has müşaviri Şafiroff'un muvaffakiyet ümitleri pek azdı. Bunlar başbaşa vermişler kendilerince bir plân hazırlamışlardı.

Bu plân gayet basitti. Katerina'nın bizzat Baltacı Mehmet Paşa'yı ziyarete giderek ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU onunla pazarlığa girişmesinden ibaretti. Nitekim Katerina ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU bu plânı zevci Petro'ya arzettiği zaman o büyük bir sevinçle zevcesinin ellerine sarılmış:
__ Katerina... Sen hakikaten çok kıymetli bir kadınsın. Ordununu çelik süngüleriyle halledemediği bir işi kadınlık sihrinle halledeceksin. Diye bağırmıştı. Karar o gece tatbik edildi. Gece yarısına doğru Katerina sırtına bir asker kaputu giydi kaputun kukuletesini de başına geçirdi. İçi en kıymetli elmaslarla dolu bir çantayı imparatorun has müşaviri Şafirof'un eline verdi. Önlerinde fener çekenh bir tercüman olduğu halde Rus kıtalarının arasından geçti. Gecenin zifiri karanlıkları içinden Baltacı ordusunun ileri karakollurı önüne geldi. Bir fenerle üç karaltının geldiğini gören Türk ileri karakol nöbetçisi:
- Kimdir o? diye seslendi.
Katerina'nın tercümanı bu saule:
- Zabitinizi çağırın. Kendisine mühim söyleyeceklerimiz var. Diye cevap verdi. İleri karakol zabiti koşa koşa geldi. bu defa tercüman ona yaklaşarak:
- Haşmetlu imparatorumuz hazretleri ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU kendisinin en yakından bir zatı tebdili kıyafetle kumandanınıza gönderdi. Çok acele görüşmeleri lazım geliyor. lakin bu konuşma pek mahrem ceyeran edecektir dedi. Türk zabiti ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU koşa koşa Baltacı'nın çadırına gitti. Ordu kumandanını uyandırarak meseleyi nakletti. Baltacı hiç beklemediği bu ziyarete hiçbir mana veremedi. Çünkü eğer Petro teslim olmayı teklif için haber göndermiş olsa bu haberi getirecek olan heyetin gündüz gelmesi lazım gelirdi. Buna binaen Baltacı uzun bir düşünce geçirdi ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU sonra:
- Deli kafirin adamını getiriniz. Diye emir verdi.
Katerina Şefirof'un elindeki çantayı geniş kaputunun altına aldı Türk zabitini takip ettiler. Osmanlı kıtalarınını çadırları arasından sessiz sedasız geçtiler ve Baltacı'nın çadırına girdiler. Katerina çadıra girerken kaputu ve başlığı atmıştı. baltacı bu muhteşem kadının imparatoriçe olduğunu hemen alnadı ve hayretler içinde kaldı. Katerina'nın yalnız kalmak istediğini anlatan bir işaret üzerine Baltacı'nın verdiği emirle çadır boşaldı. Baltacı henüz kendini toparlayabilmişti ki ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU kraliçe elindeki çantayı yere attı. Baltacı'nın hayreti de artacaktı ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU çünkü ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU Katerina kendisine yaklaşarak ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU gündüz tercümanından öğrendiği cümleyi mırıldandı:
- Getridiğim elmaslarla ben seninim...Baltacı fena halde şaşalmıştı. Bir müddet cevap verecek söz bulamadı. Sonra bizzat çadırın kapısına kadar giderek ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU meşin perdeyi eliyle kapadı. Katerina ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU bir saat kadar sonra ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU gene asker kaputu içinde harb hatlarından geçti gitti ve kocası imparatorun çadırına girdi. Petro ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU büyük bir heyecan içinde zevcesini beklemekte idi. Onu görür görmez: Ne haber?.. Dedi. Büyük bir sevinç içinde kocasının boynuna sarılan Katerina ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU neşeli bir sesle:
-Kurtuldun Petri... Yarın ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU Şafirof'u ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU müzakere için paşaya göndereceğiz. Diye cevap verdi.
Ertesi gün Şafirof imparator tarafından Baltacıyla müracaat ederek sulh teklif etti. Baltacı da ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU Katerina'nın o gece ziyaretinin hatırı için teklifi kabul ederek muhasara hattını geri çekti.
Baltacı ordusunda bulunan ve Prut habrinini başından sonuna kadar cereyan eden hadiselere şahit olan Kırımlı Hacı Abdülgaffar isminde bir zat ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU "umdetut- tevarih" adında ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU Kırım hanlarına mahsus bir tarih yazmıştır ki ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU bu tarihin devlet girayhan faslında bu harp hakkında da mufassal malümat vardır. harbin bu canlı şahidi taragfından yazılmış olan bu tarihte ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU Katerina ile Baltacı arasında geçtiği iddia olunan macera hakkında ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU ima ile olsun ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU bir tek cümle mevcut değildir. Bu zatın rivayetine nazaran ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU Moskoflar beyaz bayrak çekiyorlar. "- Aman...Elaman..." diye feryada başlıyorlar. Yani ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU teslim olacakları için "Aman" istiyorlar... Baltacı bu vaziyeti görür görmez: "- Eylem başı kılıç kesmez ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU meşru değildir." diyor ve muhassara hattındaki kuvvetleri geri çekiyor. Aynı zamanda düşmanın teslim olmak istediğini Kırım Hanı Devlet Giray'a bildiriyor. " - Düşman ile ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU tekmil üzere barışalım." diye haber gönderiyor. Fakat ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU Han ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU Baltacı'nın bu teklifini kabul etmiyor:
"- Moskof ordusu tamamiyle elimizdedir ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU onu imha edelim ve sonra Moskof diyarına yürüyelim ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU bu daha bu fırsat elimize geçmez." diye itiraz ediyor. Fakat ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU Baltacı bu itiraza karşı : "- Eğer harbe devam edersek ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU düşmanı meyus ederiz ve o yeis halile can aşkına yitirerek Allah muhafaza etsin ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU başka türlü ahvalin zuhuruna sebebiyet veririz... Düşmanın teklifi büyük bir nimettir. Hemen sulhe mübaşeret edelim. Diyorsada Kırım hanı itiraza devam ediyor. Baltacı hiddetleniyor ve Kırım hanına : "- Cevabınız Tatar umurunu bilirsiniz. Devleti Aliyye'nin umuru ise bana tevdih edilmiştir. diye haber görderdikten sonra Petro'nun yolladığı elçilerle müzakereye girişiyor. müzakerenini birinci maddesi şu: Osmanlı Ordusu'nun harp masrüafını tazminat olmak üzere "hazineyi amireyi ve fire" vermek... Petro ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU gerek bu maddeyi ve gerek diğer maddeleri kamilen kabul ediyor ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU Katerina'nın bütün mücevherleri de dahil olmak üzere ordusunda bulunan ne kadar para varsa veriyor ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU bir müddet evvel zapt ettiği Azak kalesini de iade ediyor. Osmanlı hududunda yaptırdığı kaleleri yıktırmaya da rıza gösteriyor ve diğer maddeleri de kamilen kabul ederek Prut Muahedenamesini imzalıyor. ( meskur muahede Falksen muahedesi ismi altında biliniyor ve 1711 tarihinde yapılıyor ) Ancak bu sayede ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU Baltacının elinden yakasını kurtararak çıkıp gidiyor. Artık ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU Türklerle harbe de cesaret edemiyor.
Katerina Rusya’yaya döndükten sonra başka bir sevgili buluyor ve hayatını Çar Pedro aldatarak geçiriyor.

3) KİTABIN ANAFİKRİ:
Bu kitap bir genç kızın en alt seviyeden nerelere geldiğini gösteriyor. Akıllı olanların bu dünyada daha iyi ve güzel yaşadığını görüyoruz.
4)KİTAPTAKİ ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
KATERİNA:
Kitabın baş kahramanı. Akıllılğı ve güzelliğiyle gönülleri feth eden birisi. Herkesi parmağının ucunda döndüren biri.
ÇAR PEDRO:
Deli ve açık görüşlü hiç bir şeyden utanmayan bir insan .
BALTACI MEHMET PAŞA:
Cengaver fakat yufka yürekli kadınlara karşı saygılı ve verdiği sözleri tutan birisi.
5)KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
Kitap her Türk gencinin okumasaı gerekne bir kitap. Sürükleyici aynı zamanda hoş bir kitap.Çariçenin olağanüstü maceralarını gördüğüm ve çok zevk aldığım bir kitaptır.


кєℓєвєк isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU

ßaltacı Mehmet Paşa ve Katerina - MURAT SERTOĞLU konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kraliçe katerina, katarina kimdir, rus kraliçesi katarina, kralice katarina, rus kraliçe katerina, katerina kimdir, kraliçe katarina, kralice katerina, rus kraliçesi katerina, sokullu mehmet paşa katerina, rusuya kralicasi yekaterina, rus kraliçe katerina nasıl öldü, rusya kraliçesi katarina, kraliçe katerina kimdir, rus kraliçesi katerina kimdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Murat Boz Biyografi-Murat Boz kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 06:27
Murat Ses Biyografi-Murat Ses Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 03-07-2008 08:38
Mehmet Murat İldan Biyografi-Mehmet Murat İldan Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 11:51
Kuyucu Murat Paşa Biyografi-Kuyucu Murat Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 08:04
Sokullu Mehmet Paşa Biyografi-Sokullu Mehmet Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 03:13

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats