bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-10-2010, 11:57   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Goriot Baba - Honore de Balzac / Kitap Özeti

BAŞLICA KARAKTERLER

GORİOT BABA : Emekli olmuş bir imalatçı;bütün hayatıbencil ve düzensiz kızları
üzerinde toplanmıştır.

BAYAN ANASTASİE DE RESTAUD : Goriot’ın en büyük kızı;güzel fakat bencil.

BAY RESTAUD : Anastasie’nin kocası;zamana uymayan kayın pederi kalpsiz
karısıkendisini mahçup durumlara sokarlar.

BAYAN NUCİGHEN(DELPHİNE) : Goriot’un ikinci kızı;asiller tarafından kabul
edilmesini ister.

BAY NUCİNGEN : Delphin’in kocası;vizdansız bir maliyeci.

EUGĒNE DE RASTİGNAC : Asil bir aileden gelmekle beraberçok fakir bir
genç;yükselmek için Paris’e gelir;ihtiraslıdüşüncesiz hareket
edeniyi niyetli ama rüşvetle satın alınabilecek biri.

VİSCOYNTESS DE BEUSEANT : Eugéne ‘nin bir kuzeni; parlak ve maharetli.

MME. VAUGUER : Ucuz bir otelin sahibesi; cimri ve küçük hesaplar peşinde
giden bir kadın

VİCTORİNE TAİLLEFER : Maison Vauquer’de oturan saf temiz nazik ve sevimli
kız.

MME.COUTURE : Victorie’nin bir akrabası ve hamisi.

VAUTRİN : Hapisten kaçmış bir mahkûm; azimli zeki becerikli ve beşer tabiatı
ve cemiyet hakkında sinikal(şüpheci).

POİRET : Emekli bir kâtip.

MİLE. MİCHONNEAU : Evde kalmış kupkuru bir kız.

HORACE BİANCHON : Müşfik ve nazik bir tıp talebesi; sonraları meşhur bir
doktor.

BAY MAXİME DE TRAİLLES : Bayan Restaud’un sevgilisi; züppe ve islah olmaz
bir kumarbaz.
MARQUİS D’ADJUDA_PİNTO : Viscountess de Beauséant’ın sevgilisi.

SYLVİE VE CHRİSTOPHE : Maison Vauquer’deki hizmetçiler.

HİKAYE

1819 senesinde Mme. Vaquer’in Paris’in her türlü kötülüklerinin işlendiği bir mahallesindeki yıkık dökük fakat iyi bir isim yapmış oteline Eugéne de Rastignac adında genç bir hukuk talebesi gelir. Asil bir ailede dünyaya gelmekle beraber fakirdir ve Paris’te hem mesleğinde hem sosyal sahada yükselerek ailesinin servetini geri almayı ümit eder. Yanında Viscountess de Beauséant’tan bir tavsiye mektubu vardır ve böylece Paris’ in gıpta edilen sosyetesine girmeye muvaffak olur. Bu hayatın cazibesine kapılarak kendisinden geçen genç üniversiteyi unutur; bir eğlence ve safahat alemine dalar; annesi ile kız kardeşlerinin mücevheratlarını satarak kendisine gönderdikleri parayı harcar.

Maison Vauquer’de kalanlardan biri makarna imalatçılığından emekli olmuş Goriot adında biridir. Otelde kalanların anlattıklarına göre önceleri oldukça zengin olan ve hürmet edilen Goriot şimdi en ucuz dairede kalır ve elbiseleri lime lime denecek kadar eskimiştir. Onun başına gelenler tedricen açığa çıkar. İki güzel kızı asil ailelerin çocuklarıyla evlenmiştir; kızlarından biri şimdi kontestir diğeri barones; fakat kızları kibirli ve müsrif insanlardır. Kocaları kayın pederlerinin zenginliğine memnun iseler de onu kendi evlerine götürmek istemezler. Kızlarını şımartarak yetiştiren Goriot şimdi hayatını onların kaprislerini yerine getirmekle geçirir; sadece onları değil sevgililerinin dahi borçlarını öder. Fakat para suyunu çektikten sonra adamın kızlarını ziyaret etmesine müsaade edilmez ve onları ancak ara sıra sokakta görür.

Eugéne Goriot’ in büyük kızı Countess de Restaund ile tanışır ve onun kim olduğunu bilmeksizin delicesine tutulur. Kız ilkin onu evine alır fakat babasının arkadaşı olduğunu öğrenince vazgeçer. Eugéne o zaman kuzeni Viscontes’in tavsiyesi üzerine Viscountess de Beasuséant tarafından kabul edilmek ve sosyetede yükselmek isteyen kız kardeşi Barones de Nucingen’e kur yapmaya başlar. Viscontes tarafından kabul edilmek şartı ile kız Eugéne’nin sevgilisi olmayı kabul eder. Kız aynı zamanda Eugéne’den babası Goriot’e sathi de olsa hürmetle muamele etmesini ister. Goriot da böylece Eugéne’ye rahat bir daire tutar. Burada iki aşık buluştuğu gibi; Goriot kızını ve Eugéne’yi zaman zaman ziyaret eder.

Eugéne bu arada başka işler de peşindedir. Maison Vauquer’de Victorine Taillefer adında bir kız yaşar. Zengin bir adamın kızı olmakla beraber babası onun kendi kızı olduğundan şüphe ettiğinden Victorine sefalet içinde yaşamaktadır. Otelde zeki vicdansız ve oldukça şeytânî Vautrin adında biri de vardır. Vautrin Eugéne’e Victorine’nin erkek kardeşi öldüğü takdirde babasının ailenin son bulmasını istemeyeceğini ve kızı tanıyacağını söyler. Böyle bir durumda da kızın kocasının servete konacağını anlatır. Vautrin Eugéne’nin Victorine’ye kur yapmasını söyler. Bu arada Vautrin de kızın erkek kardeşini öldürecek ve kimse bunun bir cinayet olduğundan şüphelenmeyecektir. Vautrin bu iş için Eugéne’den kârın sadece beşte birini ister.

Eugéneböyle bir teklif karşısında şoke olur;onun içinDelphine’nin sevgilisi olmakVictorine’nin kocası olmaktan daha şevklendiricidir.Vautrinmaamafihbu gençarkadaşını soysuzlaştırabileceğine inanır ve onu yoldan çıkarmak için her şeye başvurur. EugénesonundaVictorine’ye muvakkat olarak kur yapmaya ve kızın kendisine aşık olmasına imkan hazırlamaya karar verir.Ardından oyunun ikinci safhası gerçekleşir.Victorine’nin kardeşibir düelloda öldürülürfakat dehşet içinde kalan Eugénekızla evlenemeyeceğini söyler.O zaman Vautrin teklif edilir.Oteldeonun bir hapisane kaçağı olduğunu bilen iki kişipolise ihbar ederler.

Bu aradaihtiyar Goriot ölmek üzeredir.kızlarının kaprisleri yüzündenson günleriperişanlık içinde geçmiştir.Anastesiesevgilisinin kumar borçlarını ödemek içinkocasının ailesinin mücevheratını satmıştır ve Goriot dasorumluluklarını yerine getirmek içinyıllık tahsisatı ödemek zorundadır.Ayrıcabir gece elbisesi için ödenmesi gereken bin frank meselesi vardır.Delphin ise Eugéne vasıtasıyla davet edildiği Viskontes’in balosundan başka bir şey düşünmez.Babası ölmek üzere bulunduğu bir sıra dahi Eugéne’ninkendisini baloya götürmesinde ısrar eder.Goriotölür ve o anda baş ucunda Eugéne ile Bianchon adında iyi kalpli bir tıp talebesinden başka kimse yoktur.Gömme masrafını onlar üzerine alırlar.Kızları cenazeye de katılmazlar.

Eugéneböyle olduğunu hiçbir şekilde tahayyüt etmediği vicdansız ve sefil Paris sosyetesinden tiksinti duyar.Şimdibu cemiyetle olan ilşkilerinde daha temkinli kareket etmeye karar verir.Gerçi hala bu cemiye üzerinde zafer kazanmak isterse de bu insanlardan nefret eder.ondan sonraDelphine de Nucinghen’le birlikte yemek yer.

YAZAR
Honore de Balzac


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nimlahza (18-10-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Goriot Baba - Honore de Balzac / Kitap Özeti

Goriot Baba - Honore de Balzac / Kitap Özeti konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: goriot baba kitap özeti, goriot baba geniş özeti, goriot baba geniş özet, balzac goriot baba özet, balzac goriot baba roman özeti, balzac goriot baba özeti, goriot baba kısa özeti, goriot baba özet, goriot baba uzun kitap özeti, goriot baba uzun özeti, balzac goriot baba geniş kitap özeti, goriot baba kısa kitap özeti, goriot baba kısa özet, goriot baba uzun özet, goriot baba kitap özeti uzun,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tolstoy - İnsan Ne İle Yaşar - Kitap Özeti Я Kütüphanemiz 1 19-01-2014 08:59
Lanetli Çocuk - Honore de BALZAC nimlahza Kütüphanemiz 0 25-07-2010 10:48
aşk-ı memnu kitap özeti handan Kütüphanemiz 3 20-04-2010 03:45
sergüzeşt kitap özeti handan Kütüphanemiz 2 20-04-2010 03:35
Ermeni Dosyası / kitap özeti - Kazım KARABEKİR Bkmlyz Kütüphanemiz 0 04-07-2008 03:42

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats