Bakimliyiz.Com

-   Kütüphanemiz (http://www.bakimliyiz.com/kutuphanemiz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Miras - Nurten ERTUL (http://www.bakimliyiz.com/kutuphanemiz/69921-miras-nurten-ertul.html)

nimlahza 13-01-2011 12:55

Miras - Nurten ERTUL
 
Gazeteci Nurten Ertul, ülkemizde belgesel tarzda romanlarını hazırlayan yazarlarımızdan. “Miras” yazarın belgesel tarih tekniğiyle kaleme aldığı üçüncü eseri. Yazar, Kimlik ile Beyaz Zambak’ın ardından Miras’ta yakın tarihimizde İstanbul’da yaşayan azınlıkların az bilinen hayatlarını göz önüne seriyor.
Miras’ta olayları yazar, şu sıraya göre ele almış: Cumhuriyetin ilânından sonra İstanbul’da birbirlerine karşı kapalı bir hayat süren, Türkler, Rumlar, Museviler, Ermeniler ile Levantenlerin günlük yaşamlarının ekseninde gerçekleşiyor her şey. Aynı kentte yaşayan ve görünmeyen duvarlarla birbirlerinden ayrılan bu kesimlerin özlemlerini, aşklarını, çaresizliklerini, yokluklarını, ihtiraslarını ve öfkelerini Miras’ta gözler önüne sermiş.
Miras’ta nefes kesici olayların ekseninde yaşanan gelişmeler belli başlı şu konular üzerinde toplanıyor:
“Dünyanın eski merkezinde, yüzyıllardır dingin bir şekilde akan Boğaz’da, Cenevizliler’den kalan Galata Kulesi’nde, sardunya çiçeklerinin arasındaki Adalar ve diğer bölgelerde yaşayan Türk, Rum, Musevi, Ermeni ile Levantenlerin hayatları, dünyanın yeni merkezlerinde alınan kararlarla, bir kez daha alt üst olacaktı.
İstanbul’un renklerinin, 1.Dünya Savaşı’nın ardından kurulan yeni dünya düzeninde ne ilk ne de son ya­şadıkları savrulmalar olacaktı bunlar. 2.Dünya Savaşı yıllarında Beşinci Kol’un faaliyetleri İstanbul’un bütün renklerine korku salacak, Varlık Vergisi ile pek çok insanın kaderi deği­şecek, 6/7 Eylül 1955 yılının İstanbul’unda olanlar, utanç günlerine dönüşecekti. Akdeniz’in dayanılmaz gü­zellikteki ada ülkesi; Kıbrıs’ın başına gelenlerin yankısı sadece İstanbul’da ki renkleri değil; Yunanistan’da Batı Trakya Türkleri’nin de hayatında pek çok savrulmaya neden olacak; Türkler, yeni hayatlar kurmak için dünyanın dört bir yanında kaybolacaktı, sancılı yıllarda !..
Bugüne gelindiğinde ise geride çok sayıda maskeli hayatlar yaşayan kitleler kalacaktı. Roman kahramanı Nilüfer ile Kosta, İstanbul’da yaşamları sancılı yıllarda ziyân olmuş ailelerin çocuklarıydılar. Nefes kesici aşklarını iki farklı kültür ile dinin arasında travmatik bir şekilde yaşayacaklardı.”


Alıntı.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:01 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.