bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-03-2011, 01:32   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Has-Bağçede 'Ayş u Tarab-Nedimler Şairler Mutribler - Halil İNALCIK

Osmanlı sarayında nasıl eğlenilirdi?

İçki eğlence meclislerinde nasıl yer alırdı?

'Tarihçilerin Kutbu' Halil İnalcık'ın o dönemlere ait özgün ve güvenilir kaynaklardan derlediği çalışması sosyal tarihimizin az bilinen bir yönünü gündeme taşıyor. Abbasi ve Emevi geleneğinde de 'saltanatın gereği' sayılan sazlı sözlü içkili sakîli işret geleneğinin tarihini ve bu âdetin Osmanlı sarayındaki uygulamalarını anlatıyor. Bu âdete karşı gösterilen tepkileri de aktarıyor.

Hâs-Bağçe'de 'Ayş u Tarab: Nedimler Şâirler Mutribler Osmanlı sarayında padişahların has-bağçede geçirdiği hoş vakitleri ve bu âdetin İslam öncesi İran imparatorluğundan

Emevî Abbasî ve Timurî saraylarına uzanan köklü geleneğini o dönemlerde yazılmış değerli kaynaklardan derleyerek sunan bir çalışma. Padişah işret meclisi adıyla anılan bu eğlencelere yakın adamları olan nedimlerle birlikte katılır; şiir musikî ve raks sanatlarının en seçkin örnekleri eşliğinde eğlenirdi. Bu meclisler hükümdarın ve imparatorluktaki seçkin sınıfların zevklerini ve yaşam tarzlarını hem yansıtır hem yeniden biçimlendirirdi.

Çiçek bahçeleri havuzlar fıskiyeler su kanalları nahiller buhurdanlar arasında genç sâkîlerin içki sunduğu bir mecliste şiir okuyan saz çalan şarkı söyleyen usta sanatkârlar eşliğinde sürülen zevk u safa tüm Ortadoğu saraylarında vazgeçilmez bir gelenekti. Emevî ve Abbasî dönemlerinden beri bu meclisler levâzim-i saltanat yani hükümdarlığın vazgeçilmez bir âdeti olarak kabul edilirdi. Avrupa saraylarında da bu geleneğin karşılığı olan regalia yani olağanüstü ziyafetler ve eğlenceler hükümdarlığın gerekleri arasında sayılmıştır. Doğu'da olsun Batı'da olsun saray kültürü halk kültüründen her zaman farklı olmuş ve bu farklılık işret meclisi geleneğine ve gösterilen tepkilere de yansımıştır.

Bir yandan lalalar üzerinden şehzadelere diğer yandan sâkînâmeler ve kabusnâmeler yoluyla üst sınıf mensuplarına en ince ayrıntısıyla aktarılan bu geleneğin muhalifleri de fütüvvetnâmeler ile kendini ifade ederdi. Halk için yazılmış ahlâk kitapları olan fütüvvetnâmelerde dinin emirlerine karşı hareketler daima kötülenmiş şarap başlıca günah sayılmıştır. Ne var ki sâkînâmeler ve kabusnâmeler dini kurallara aykırı sayılan unsurları İslamiyet ile bağdaştırmayı bir ödev saymıştır: bu eserlerde işret meclislerinin daima Tanrı ve Peygamber'e duâ ile başladığı ve tövbe ile son bulduğu hep vurgulanır. Zira insan zayıftır günah işler sonunda Gaffâru'l-zünûb -günahları affedici olan- rabbine sığınır. Osmanlı sosyal-kültürel tarihine bir katkı olarak hazırlanan bu eser sarayın ve ona bağlı zarîfler denilen yüksek sınıfın kendine has geleneksel kültürü ile yaşamının az bilinen bir yanına ışık tutmaya çalışıyor.


Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (06-03-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Has-Bağçede 'Ayş u Tarab-Nedimler Şairler Mutribler - Halil İNALCIK

Has-Bağçede 'Ayş u Tarab-Nedimler Şairler Mutribler - Halil İNALCIK konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Halil Ergün Röportajı sahranil Yaprak Dökümü 0 14-01-2010 12:19
Git - Halil İbrahim YILDIZ nimlahza Şiir 0 12-01-2010 10:44
Halil Ergün biyografi-Halil Ergün Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 1 12-01-2010 08:32
Patrona Halil İsyanı nimlahza Tarih 0 01-02-2009 06:24
Çandarlı Kara Halil Paşa Biyografi-Çandarlı Kara Halil Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 11:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats