bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kütüphanemiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-01-2012, 09:28   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Toprağımızın Kokusu - Kenize MOURAD

Kenize Mourad “Saraydan Sürgüne” romanı ile tanındı. Şimdiyse on beş yıl boyunca gazeteci olarak çalıştığı ortadoğunun kritik bölgesi Filistin ve İsrail’i gündeme çok da yansımayan halk cephesinden ele alarak çözümlüyor. Bu bölgede son iki yıldır yaşananlardan sonra kendini ifade ederken karşıt taraflardan birisi olarak ele alınmanın riskini göze alarak suskunluğunu sürdürmekten vazgeçmek gerektiğini düşünerek anı ve röportajlarını derlemiş. Ev anahtarlarını hala yanlarından ayırmayan Filistinli mültecilerden vaat edilmiş toprakları kanla sulayan İsraillilere uzanan kitap “Herkesin gönülden bağlandığı bu topraklarda her askeri çözüm geçici olmaya mahkumdur. Yeni kuşaklar kavgaya devam edecektir...” gerçekçiliğinden uzaklaşmadan kaleme alınmış. Kudüs’ten Cenin’e Gazze’ye ve sömürge yerleşim bölgelerine kadar yapılan yolculuklarla İsrailli Araplar Filistinlililer ve Yahudilerle konuşan ve kuşaklardır süren trajediyi ilk ağızdan dinleyen yazar kimi zaman düşünce birikiminin kimi zamansa ruhundan taşan hüznün cümlelerini kuruyor. Ortadoğu sorununun ciddi bir tarih dinler tarihi ve politika birikimi destekli okunması gerektiğini düşünen ve aynı zamanda ilk ağızdan söylenen her cümlenin bazen yorumlu cümlelerden çok daha hayatı sorgulayıcı olduğunun farkında olanlar için önerilebilecek bir kitap. Kenize Mourad’ın da dediği gibi: “Bencilliğimize gömülüp onları görmezlikten gelmek hepimiz için çok kötü sonuçlar doğurabilir.”
Kenize Mourad son kitabı Toprağımızın Kokusu'nda Filistinİsrail sorununu yaşayanların ağzından anlatıyor
''Umutlar tükenince terörist oluyorlar''

Kenize Mourad intihar bombacılarının annelerinden aşırı dinci İsraillilere kadar yaptığı onlarca röportajda bölgede yaşanan trajediyi gözler önüne seriyor; Yıkılan evler açlık işkence; kapanan yollar; tutuklanan terörist muamelesi gören çocuklar...
Kenize Mourad "Filistin'de yaşananlar aklın alabileceği şeyler değil" diyor
İsrail'deki barışçı girişimler ona göre harika ama çok çok azınlıktalar
Kitap Spinoza'dan bir alıntıyla başlıyor ve oğlu ölen İsrailli babanın konuşmasıyla sona eriyor
Padişah IV. Murat'ın torunu Selma Sultan'ın kızı gazeteci Kenize Murat 'Toprağımızın Kokusu'nda Filistin'de yaşanan trajediyi devletlerin ve resmi söylemlerin uzağında yaşayanların röportajlarıyla anlatıyor.

Kitabın ilk sözü Spinoza'dan bir alıntı: "Önemli olan yargılamak değil anlamaktır." Kitabın son sayfaları ise 1994 yılında 19 yaşındaki oğlu Arik Hamas militanları tarafından kaçırılıp öldürülen İzak Frankenthal'in konuşmasına ayrılmış. Oğlunun ölümünden sonra teröre çocuklarını kurban veren aileleri biraraya getiren forumu kuran Frankenthal şöyle diyor: "Masum sivillerin öldürülmesine yol açacaksa oğlumun katilini öldürmek için doğrulan tüfeğin tetiğine basacak ya da bombanın pimini çekecek parmağın titremesini tercih ederim. (...) Kendi adıma diyebilirim ki ben İzak Frankenthal eğer işgal altında yaşıyor olsaydım mutlaka bir özgürlük savaşçısı olur elimden geldiği kadar çok işgalciyi öldürmeye çalışırdım."

Kenize Mourad 15 yıl boyunca gazeteci olarak çalıştığı Ortadoğu'yu üç ay süreyle gezdi ve Kudüs'ten Gazze'ye İsrail yerleşimlerinden Cenin'e kadar hemen her yerde her görüşten insanı dinledi. İntifadaya katılmış çocuklardan aşırı dinci İsraillilere işgal altındaki topraklarda askerlik yapmak istemeyen retçilerden Filistinlileri savunan İsrailli avukatlara kadar onlarca kişiyle konuştu. Hepsinin öyküleri tüyler ürpertici.

Kenize Mourad'la Cihangir'deki dairesinde görüştük. Mourad "Orada olanlar hakkında en ufak bir fikriniz yok" diye söze başlıyor ve devam ediyor: "İnsanları terörist olarak adlandırmak çok kolay. Terörist demek yetmez. Neden terörist oldu? Bunun cevabını teker teker verebilirim: İnsanlar hiçbir umutları kalmadığında terörist oluyorlar ve Filistin'de yaşayan insanlar umutsuz durumda."

Konuşmanın ilerleyen bölümlerinde Filistin sorununa ilgisizlik konusuna yeniden dönüyoruz. Mourad üç büyük yayınevinin kitabını Türkçe olarak yayınlamayı reddettiğini söylüyor. Gerekçeleri "Türk halkı Filistin sorunuyla ilgilenmez ve kitabınız satmaz" olmuş. "Buna inanmıyorum" diyor Kenize Mourad.

Filistin sorunu Kenize Mourad'ın doğduğu ve yaşadığı Fransa'da önemli bir sorun; çünkü Fransa Avrupa'da en fazla Müslüman ve Yahudi nüfusa sahip ülke. Ancak fanatik Yahudilerin bu konuda saldırgan bir tutum izlediğini; çünkü İsrail politikasını eleştirmenin Yahudi düşmanlığı olduğunu iddia edecek kadar ileri gittiklerini söylüyor. Bu arada Kenize Mourad'ı ziyarete gelen bir Fransız arkadaşı söze giriyor ve komik bir benzetme yapıyor: "Eğer bir yerde Golda Meir (İsrail'in 1978'de ölen efsanevi başbakanı) ve Sharon Stone'la karşılaşma şansınız olsaydı ve bu durumda Golda Meir yerine Sharon Stone'a kur yapsaydınız sizi Yahudi düşmanı olmakla suçlarlardı."

Mourad'ın kitabında öyle yürek yakan insanların öyküleri var ki "Hiç ailesinden biri tutuklanmamış ya da öldürülmemiş bir Filistinliyle karşılaştınız mı?" diye soruyorum cevap veriyor: "Sanırım tüm Filistinlilerin öldürülmüş ya da tutuklanmış bir tanıdığı arkadaşı komşusu var. Çocuklar bu olayları ailesinde yaşamasalar komşularında çevrelerinde görüyorlar. Babalar götürülüyor ve geri dönmüyor. Filistinlileri çocuklarını kullanmakla suçluyorlar; ama onlar da diyor ki 'Çocuklarımıza bir şey anlatmamız gerekmiyor onlar zaten her şeyi görüyorlar.' Yedikleri içtiklerini görüyorlar. Filistinli çocuklarda ciddi beslenme bozuklukları var çünkü aç kalıyorlar. İşte gerçek bu."

İşgal altında yaşayan Filistinliler İsrail tarafına geçemedikleri için çalışamıyor ve işsiz kalıyorlar. Topraklarını da ekemiyorlar çünkü yerleşimciler arazilerine gittiklerinde onlara ateş açıyor ya da tam ürün çıktığı zaman dozerlerle girip tarlaları dağıtıyorlar.

"Bana çocukların rüyalarını anlattılar" diyor Mourad "Çocuklar o kadar umutsuz ki ne istersin diye sorulduğunda 'portakal yemek isterim' diye cevap veriyorlar. Özellikle son 45 yılda yetişen neslin hiçbir umudu kalmamış. Onlar evlerinin defalarca yıkıldığını ailelerinin götürüldüğünü ve arkadaşlarına işkence edildiğini görmüşler. Bu yüzden bir İsrailli avukat bana şunu söyledi: "Filistinliler nefretin ne olduğunu bilmezdi. Biz onlara nefreti öğrettik."

Bütün bu tanıklıklara rağmen Kenize Mourad bölgede barış olabileceğine inanıyor. Mourad "İnanıyorum çünkü orada korkuyu gördüm" diye anlatıyor ve her iki tarafın psikolojisini şöyle aktarıyor: "İsrailliler Filistinlilerin onları denize dökmek istediğine inanıyor. Oysa bu doğru değil. Filistinliler ise İsraillilerin onları bölgeden atmak istediğine inanıyor ki bu doğru. İsrail'in yüzde 80'i büyük İsrail hayaliyle yaşıyor. İsrail Başbakanı Ariel Sharon halkına o kadar çok yalan söyledi ki... Filistinliler ise küçük bir toprak parçasına razı. Sadece Willy Brandt'ın Yahudi soykırımını kabul etmesi gibi İsraillilerin de Filistinlilere yapılanları kabul etmesini ve oraya uluslararası gözlemcilerin gitmesini istiyorlar. Ve tabii ki biraz da devleti ayağa kaldırmak için para..."

"Amerika yıllardır savaş için para veriyorsa barış için de verebilir" diyor Mourad. Sonra? "Sonra Filistinliler unutmazlar ama affederler" diyor. Çünkü Filistinlilerin İsraillileri çok iyi tanıdığını gözlemiş. Birçok Filistinli ona İsraillilerin 'nörotik' olduğunu soykırım saplantısı yaşadıklarını anlatmış.

Türkiye ne yapabilir? Kenize Mourad bölgedeki tek laik Müslüman ülkenin İsrail'le ilişkileri olan Türkiye'nin iyi bir arabulucu olabileceğine inanıyor. "Unutmayın ki Abdülhamit zamanında orada toprak satın almak isteyen Yahudileri reddetmişti" diyor ve Türkiye'nin dengeleyici bir rol oynayacağını söylüyor.


Kimdir?/Kenize Mourad
Annesi Padişah V. Murat'ın torunu Selma Sultan babası Badalpur racasıydı
Paris'te doğdu iki yaşında annesini kaybetti. Babasıyla 21 yaşında tanıştı.
Sorbonne Üniversitesi'nde psikoloji ve sosyoloji okudu.
1970 yılında Le Nouvel Observateur'de çalışmaya başladı.
15 yıl boyunca Ortadoğu Hindistan ve Yakındoğu'da muhabirlik yaptı.
1983'te gazeteciliğe ara verdi ve annesi Selma Sultan'ın hayatını anlattığı "Saraydan Sürgüne" romanını yazdı.
Kenize Mourad halen Dublin ve İstanbul'da yaşıyor.Alıntı.Konu nimlahza tarafından (05-01-2012 Saat 09:30 ) değiştirilmiştir..
nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Toprağımızın Kokusu - Kenize MOURAD

Toprağımızın Kokusu - Kenize MOURAD konusu, GENEL KÜLTÜR / Kütüphanemiz forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Begüm - Kenize MOURAD nimlahza Kütüphanemiz 0 05-01-2012 09:23
Bir Devrin Ruhu Begüm - Kenize MOURAD nimlahza Kütüphanemiz 0 20-05-2011 08:57
Ağız Kokusu nimlahza Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 1 19-02-2009 06:27
Güllerin Kokusu elif İlahiler 0 14-07-2008 01:54
Kenize Murad Biyografi-Kenize Murad Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 01-07-2008 11:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats